Метою кожного інженера з охорони праці є тісна співпраця з працівниками та керівниками з питань дотримання правил безпеки під час виконання робіт на відкритому повітрі взимку. Працівникам, робочий день яких проходить на вулиці, особливо потрібно остерігатися холоду. Під час роботи вони стикаються одразу з декількома небезпечними факторам ‒ це і низька температура, і слизька поверхня.
Що може спричинити обмороження?
Якщо говорити про обмороження і замерзання, то вони можливі навіть при плюсовій температурі навколишнього повітря. Обмороженню сприяють різкі, часті коливання температури, висока вологість повітря, вітер, а також вологі, тісні одяг та взуття, що викликає збільшення тепловіддачі організму і порушення нормального кровообігу. Обмороженню сприяють також нерухоме положення, втома, голод, крововтрата та поранення.
Виникає питання, як уникнути або упередити обмороження? Необхідно діяти так:
- не допускати намокання ніг;
- одяг і взуття повинні бути цілими, сухими;
- час від часу потрібно активно рухатися (ходити, бігати);
- періодично слід вживати гарячий чай і їжу.
При низьких температурах обмороження може статися при дотику голими руками до металевих частин машин, механізмів, приладів та інструментів. Щоб уникнути цього, роботи слід виконувати в рукавицях, та іншими засобами індивідуального захисту, якими роботодавець повинен забезпечити працівників, що передбачено законодавством.
Переохолодження та відмороження: як вчасно та правильно надати допомогу — читайте у спецвипуску від журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
Обов’язки роботодавців
Роботодавці зобов’язані забезпечити:
- проведення медичних оглядів працівників, які працюють у морозну погоду;
- проведення позапланових інструктажів з питань охорони праці з водіями транспортних засобів щодо особливої пильності та дотриманням усіх правил дорожнього руху в ускладнених зимових погодних умов;
- автомобілі, трактори та інші самохідні машини, призначені для використання в зимових умовах, повинні мати утеплену кабіну, справну систему обігріву та бути обладнані системою запуску двигуна з кабіни;
- на підприємствах повинні бути пристрої для підігріву води, мастила, полегшення запуску двигуна. Підігрів двигуна та інших частин автомобіля, трактора паяльною лампою і відкритим вогнем не допускається. Водіям, трактористам, вантажникам та іншим особам під час стоянки забороняється відпочивати або спати в кабіні, салоні при працюючому двигуні;
- для виконання робіт далеко від населених пунктів і проїжджих доріг при температурі нижче -20°С, а також під час хуртовини та снігопаду необхідно направляти одночасно не менше двох трактористів. Перед виїздом автомобілі повинні бути повністю заправлені пальним. За поверненням автомобілів на місце стоянки в кінці дня повинні стежити відповідальні особи. При затримці з поверненням автомобілів вони зобов’язані з’ясувати причину і вжити заходів для надання допомоги;
Засоби індивідуального захисту — завітайте в магазин проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»
- з урахуванням конкретних умов (малонаселена місцевість, погані погодні та дорожні умови) водії та інші особи повинні бути навчені прийомам надання першої долікарської допомоги при обмороженні. При експлуатації автомобілів під час ожеледиці потрібно забезпечувати їх ланцюгами, засобами укриття, утеплення двигуна з боку радіатора і іншими подібними пристосуваннями.
Впровадження цих заходів матиме значний позитивний вплив на профілактику виробничого травматизму та допоможе зберегти здоров’я працівників під час трудової діяльності у зимовий період.
Джерело: ПФУ
Спецвипуск № 1, 2023
- Як діяти в разі виникнення забоїв, переломів, кровотеч, опіків, уражень електричним струмом
- Як допомогти пораненим під час збройних протистоянь та транспортуванні їх в укриття
- Багато іншого про дії при виникненні загрозливих станів для життя