Як організувати медичний огляд працівників?


Як організувати медичний огляд працівників?

Читачі журналу «Охорона праці і пожежна безпека» неодноразово зверталися до редакції із запитанням, як забезпечити проведення медичних оглядів пра цівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці або таких, де є потреба в професійному доборі. Отож, з’ясуємо це питання.

Нормативно-правове обґрунтування

Відповідно до ст. 169 Кодексу законів про працю України та ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-XII (далі — Закон № 2694), власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба в професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій затверджений наказом Міністерства охорони здо ров’я від 21 травня 2007 р. № 246.

Порядком передбачена єдина методологія щодо організації і проведення медичних оглядів працівників, оптимізації повноти охоплення та якості медичних оглядів, визначення термінів проведення обстежень в залежності від шкідливих факторів виробничого середовища.

Види медичних оглядів працівників:

  • попередній
  • періодичні
  • позачерговиий

У статті «Як організувати медичний огляд працівників» читайте докладніше:

  • Чи зобов’язаний працівник платити за медичний огляд?
  • Який стан умов праці вважається шкідливим?
  • Хто проводить лабораторні дослідження умов праці?
  • Докладно про організацію попереднього та періодичних медичних оглядів.

1. Попередній медичний огляд проводиться під час прийняття на роботу та з метою:

• визначення стану здоров’я працівника і реєстрації вихідних об’єктивних показників здоров’я та можливості виконання без погіршення стану здоров’я професійних обов’язків в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу;
• виявлення професійних захворювань (отруєнь), що виникли раніше при роботі на попередніх виробництвах, та попередження виробничозумовлених і професійних захворювань (отруєнь).

2. Періодичні медичні огляди проводяться з метою:
• своєчасного виявлення ранніх ознак гострих і хронічних професійних захворювань (отруєнь), загальних та виробничо зумовлених захворювань у працівників;
• забезпечення динамічного спостереження за станом здоров’я працівників в умовах дії шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;…

Повна версія статті — в рубриці «Медицина в охороні праці» журналу «Охорона праці і пожежна безпека» №8, 2018.
Автор — начальник відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Державної служби України з питань праці, Людмила Харчук.

Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!

Матеріали до теми


Ким встановлюється діагноз гострого професійного захворювання (інтоксикації)?
Діагноз гострого професійного захворювання (інтоксикації) встановлюється лікарем закладу охорони здоров’я, до якого звернувся пацієнт за медичною допомогою, в разі наявності ...
Передрейсові медичні огляди водіїв як запорука успішних перевезень
Підприємці та працівники, які здійснюють перевезення пасажирів, отримали роз’яснення від посадовця Центрально-Західного міжрегіонального управління Держпраці та соціальних партнерів щодо вимог ...