Школа і дитсадок — не прохідний двір!


Школа і дитсадок — не прохідний двір!

Дорослі мають зробити все, щоб діти почувалися захищеними від несподіванок

Жахливі випадки, які трапляються з дітьми під час їхнього перебування в освітніх закладах, нікого не залишають байдужими. Ми співчуваємо і обурюємося: як це могло статися? Однак слід вживати превентивних заходів, а не посипати голову попелом, якщо сталося непоправне. «Урядовий кур’єр» поцікавився, як забезпечують охорону навчальних закладів під час перебування там дітей.

Донеччина.  У Маріуполі посилили заходи безпеки

Павло КУЩ,
«Урядовий кур’єр»

Молодик у картатій куртці з капюшоном, який підійшов до вхідних дверей школи, не нагадував учня-старшокласника навіть здалеку. Проте він почав поводитися немов школяр, що запізнився на урок і тепер дуже переймається цим: нервово стукав у двері й вимагав його впустити якомога швидше. Черговий вахтер намагалася уточнити в невідомого причини візиту, однак збуджений гість не зміг назвати ні прізвища дитини, до якої буцімто прийшов, ні навіть класу, в якому та навчається. Оскільки чоловік ще дужче гамселив у двері, вахтер покликала директора, проте подальші перемовини знову зайшли у глухий кут. Відвідувач забув прізвище небоги, до якої рвався, і запевняв, що з батьками дівчинки не може зв’язатися, бо ті вимкнули телефони. З огляду на агресивний настрій «дядька» директор вирішила натиснути на кнопку тривоги, якою обладнано навчальний заклад.

Наряд Державної служби охорони прибув до школи через 7 хвилин, а молодик, побачивши озброєних правоохоронців, почав просити вибачення: мовляв, трохи випив спиртного і потрапив не в ту школу. Проте його ретельно оглянули і хоч не виявили зброї чи заборонених речей, запропонували поїхати до дільниці для встановлення особи, оскільки документів підпилий візитер також не мав.

А тим часом до школи вже під’їхав наряд патрульних поліцейських, щоб підстрахувати колег із ДСО.

Ось за такою легендою нещодавно відбулися навчання правоохоронців у ЗОШ №7, розташованій у Центральному районі Маріуполя. До речі, цей навчальний заклад нині працює у закритому режимі. Тобто вхід стороннім сюди заборонено, а батьки зазвичай чекають на дітей на першому поверсі у відведеному для цього місці.

Як розповіла директор школи Ольга Папазова, рішення про закритий режим ухвалили після справжнього, а не тренувального тривожного випадку. Одного дня невідомий пройшов аж на третій поверх, і щоб спровадити небажаного відвідувача, тоді довелося докласти чимало зусиль.

Відтоді тут подбали про безпеку учнів та педагогів: у навчальному закладі встановили відеокамери спостереження та дві кнопки тривоги — біля вахтера та в кабінеті директора. За словами педагогів, досі користуватися обладнанням для термінового виклику правоохоронців у реальних небезпечних ситуаціях їм не доводилося, а під час тренувань допомога надходила протягом 3—5 хвилин.

Розповідаючи про навчання у ЗОШ №7, представник департаменту з питань безпеки і протидії корупції Маріупольської міської ради В’ячеслав Крайній звернув увагу, що в цьому разі перевіряли відразу кілька параметрів: адекватність дій співробітників навчального закладу, роботу сигналізації та швидкість реагування правоохоронців на виклик і прибуття їх на місце можливої пригоди.

Такі навчання, які пройшли в Маріуполі протягом двох тижнів, а потім повторюватимуться, вирішили провести після трагічних подій в одному з навчальних закладів анексованого Криму. До речі, з огляду на прифронтові реалії у приморському місті свого часу вже подбали про безпеку тутешніх школярів і студентів. У міській раді запевняють, що в межах реалізації програми «Безпечне місто» відтепер усі навчальні заклади Маріуполя вже обладнано кнопками тривоги, а в половині з них встановлено відеокамери спостереження.

Фахівці, які підбивали підсумки навчання, кажуть, що задоволені ними на 90—95%. Отож усім — і керівникам міста, і правоохоронцям, і співробітникам шкіл — ще є над чим попрацювати.

Миколаївщина.  Під опікою чотирилапого Чорнушки

Олена ІВАШКО,
«Урядовий кур’єр»

У Миколаївському муніципальному колегіумі імені  В. Чайки дуже добре працює охорона.  З корпусу для школярів молодших класів жодну дитину не відпустять додому без батьків.

«Охоронець зачиняє ворота і стоїть на вході, — розповіла мати Ірина Чорнишова. — Якщо діти йдуть самі, наприклад живуть у сусідньому будинку й батьки їх не забирають, то ці батьки пишуть відповідну заяву, щоб дітей відпускали самих — їх виводить класний керівник. Я як мама задоволена такими запобіжними заходами. Знаю, що дитина в безпеці, навіть якщо затримаюся і заберу через десять хвилин після закінчення уроків».

Задоволена ступенем охорони і Світлана, мама учня з гімназії №2. У цьому закладі, крім служби охорони в самому приміщенні, під час перерв охороняють й головні ворота. У школі є камери відеоспостереження. Ніхто чужий до гімназії не зайде. А в деяких закладах до шкільних приміщень забороняють заходити навіть батькам. Вони чекають на дітей на вулиці.

Марія Балабанова, донька якої навчається у другому класі звичайної миколаївської школи №54, підтверджує, що дітей без заяви батьків додому не відпускають, а учні молодших класів чекають на батьків разом з учителями. Проте крім тітоньки на вахті, охорони в школі немає. Лише один охоронець дбає про безпеку в школі №53, що в спальному районі міста. Але суворий дядечко не викликає нарікань батьків, уважно стежить, щоб дорослі у заклад не потрапляли. А ще територію цієї школи охороняє улюбленець дітей собака Чорнушка. Кілька років тому чималий пришкільний простір уподобали зграї безпритульних собак, що спричинило побоювання батьків. Чорнушка всіх розігнав і на крок не підпускає чужинців на свою територію. Звісно ж, діти й батьки підгодовують свого чотирилапого охоронця.

Безпритульні собаки вже давно оселилися не території Миколаївського ліцею спортивного профілю, який розташований разом з вищим училищем фізичної культури. Викладач ліцею Тамара нарахувала там 38 собак і понад десяток цуценят. На жаль, бувало, вони нападали на дітей і дорослих саме на цій території. Колись від тварин страждали жителі мікрорайону Намив, де розташована гімназія №4. Саме на території цього закладу оселилися безпритульні собаки. Нині їх майже немає, але територія гімназії — справжній прохідний двір, який ніхто не охороняє. Нема охорони і в самому закладі.

Про справжні жахи з недотриманням правил безпеки розповіла мама учня престижного в Миколаєві морського ліцею Олеся Левченко. Вона б’є на сполох із приводу незадовільного стану старовинної будівлі, де навчаються ліцеїсти, і переконана, що винуватець цього неподобства — керівництво закладу.

«Найбільше непокоїть стан протипожежної безпеки, — зазначає Олеся Левченко. — Пожежної сигналізації в корпусах немає. Горища захаращені, дах затікає в обох корпусах, що спричиняє грибок; періодично замикає проводка, у класах вона незаізольована; нема запасних аварійних виходів або вони захаращені; не вистачає вогнегасників».

На всі ці претензії керівництво  ліцею відповідає, що немає грошей, і пропонує батькам зробити протипожежну сигналізацію та проводку самостійно як подарунок ліцею. Та батьки і так здають на потреби закладу по 4 тисячі гривень на рік. На запитання, куди йдуть батьківські кошти, керівництво мовчить.

Отже, питаннями безпеки перебування дітей в миколаївських загальноосвітніх закладах опікуються батьки й сумлінні керівники. Якщо дбають про безпеку, там і результат гарний.

Харківщина. Запрацює кнопка тривоги

 Володимир ГАЛАУР,
«Урядовий кур’єр»

Цього й наступних років у всіх закладах освіти обласного центру встановлять камери відеоспостереження, а у вчителів і вихователів — кнопку оперативного реагування. Про це заявив перший заступник Харківського міського голови Ігор Терехов під час недавньої зустрічі з батьками школярів і вихованців дитячих садків Шевченківського району.

Спілкування посадовця з батьками означило коло нагальних проблем, які потрібно розв’язати міській владі. Це і ремонти у класах, групах, актових та спортивних залах, і заміна комунікацій, і благоустрій та розвиток інфраструктури. Значну увагу в цьому діалозі було приділено питанню безпеки дітей, яке  за словами Ігоря Терехова у міської влади на особливому контролі.

Після обговорення було прийнято рішення. Зокрема, батьки попросили встановити високу огорожу в дитячих садках №437 і 27, щоб на території закладів не перебували сторонні.

У школі №150 на прохання батьків встановлять протипожежну сигналізацію.

Як зазначив Ігор Терехов, після того, як в одному з російських торговельних центрів сталася пожежа і загинули діти, в Харкові посилили кон­троль у цьому питанні. Пожежні навчання й уроки з правил поведінки в надзвичайних ситуаціях провели в навчальних закладах і торговельних центрах міста, і роботу продовжать. Ігор Терехов доручив не рідше ніж раз на два місяці проводити уроки безпеки і спеціальні навчання, щоб діти й педагоги знали шляхи евакуації та вміли діяти в екстрених ситуаціях.

«Підписано меморандум про співпрацю з міським батьківським комітетом. Ми разом працюємо над проблемами, постійно спілкуємося, розуміємо, як оперативно реагувати на питання, які виникають. Частину питань взяли в роботу і врахуємо їх під час формування бюджету на наступний рік», — зазначив Ігор Терехов.

Фото Володимира ЗАЇКИ

Джерело: Урядовий кур’єр

Матеріали до теми


Органи державного нагляду за охороною праці: їх основні повноваження та права
Державний нагляд за охороною праці є важливим елементом системи забезпечення безпеки та здоров’я працівників на підприємствах. Ця функція покладена на ...
Вимоги безпеки для експлуатації газовикористовувального обладнання після тривалої зупинки
Експлуатація систем газопостачання природним газом та газовикористовувального обладнання повинна здійснюватися з дотриманням вимог безпеки, встановлених технічними регламентами та нормативно-правовими актами. ...
Вимоги безпеки під час первинної переробки деревини
1. Для безпечного здійснення технологічних процесів первинної переробки деревини повинні забезпечуватись послідовність та узгодженість роботи устаткування, завантаженість устаткування в межах його ...