В ході інформаційних заходів фахівцями Управління інспекційної діяльності у Полтавській області посадовим особам донесені вимоги законодавства щодо прав працівників, зайнятих на роботах з важкими та шкідливими умовами праці на пільги і компенсації, які надаються за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Читайте також: Пільги для працівників, зайнятих на роботах із важкими та шкідливими умовами праці
Наголошено на такому:
- атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працюючих, а також їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому;
- основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах;
Читайте також: Тривалість робочого часу під час війни: як встановлювати залежно від категорій працівників
- відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Атестація передбачає виявлення на робочому місці шкідливих і небезпечних виробничих факторів та причин їх утворення;
- гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу проводяться лабораторіями, атестованими Держпраці і МОЗ;
- результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників;
- атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років, а позачергово — у разі докорінної зміни умов і характеру праці.
Ефективний моніторинг режимів опалення. Подбайте про комфорт працівників уже зараз — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Звертаємо увагу на зміну до пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, щодо строків проведення атестації в період воєнного стану.
Наголошуємо, що результати атестації робочих місць за умовами праці використовуються підприємствами й організаціями для здійснення заходів щодо покращення умов праці, встановлення пільг і компенсацій, передбачених законодавством, а також при проведенні попереднього (періодичного) медичного огляду працівників певних категорій.
Чи правомірно вимагати проведення лабораторних вимірів у водія легкового авто з метою визначення шкідливих умов праці для відбору контингенту на М/О — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»
Які строки проведення атестації робочих місць за умовами праці під час воєнного стану
Атестація, строк проведення якої настав у період воєнного стану, за рішенням роботодавця, погодженим із профспілкою, проводиться протягом шести місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
Джерело: Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці
- про правове регулювання проведення атестації робочих місць за умовами праці;
- як визначити які робочі місця слід атестувати за умовами праці — з чого почати та як організувати;
- про вивчення факторів виробничого середовища і трудового процесу;
- як складати карти технологічних процесів та обладнання (устаткування), що генерують шкідливі та небезпечні виробничі фактори й виконувати оцінку технічного стану виробничого обладнання.
Консультації та замовлення за телефоном: 0 (800) 219-977