Робота в спеку: яких заходів безпеки слід дотримуватися


Робота в спеку: яких заходів безпеки слід дотримуватися

Влітку температура повітря вдень може перевищувати + 30º С. Зрозуміло, що за таких умов продуктивність праці істотно знижується, а ймовірність нещасних випадків зростає. Аби зменшити вплив підвищеної температури повітря на працівників, роботодавцям необхідно організувати оптимальний режим праці та відпочинку, а також ужити певних заходів безпеки, щоб не допустити перегріву працівників у спекотні дні.

 

Показники мікроклімату

Оптимальні та допустимі показники мікроклімату є різними для різних категорій робіт за показниками важкості, але верхньою межею температури на постійних робочих місцях(тобто там, де працівник проводить більш ніж половину свого робочого часу або не менше двох годин поспіль), є температура + 28º С.

Засоби й заходи з нормалізації мікрокліматичних умов теж можуть бути різними: це і влаштування жалюзі або світловідбивних плівок на засклених поверхнях, і максимальне використання природної вентиляції, і влаштування систем кондиціювання, і використання спеціального одягу та засобів захисту.

Засоби індивідуального захисту — завітайте в магазин проєкту «Охорона праці і пожежна безпека»

 

Робота на відкритих майданчиках

Під час робіт на відкритих майданчиках слід організувати раціональні режими праці та відпочинку. Так, сумарна тривалість робіт за температури понад + 28º С не повинна перевищувати 4-5 годин за зміну.

Внутрішньозмінний режим праці та відпочинку організовують за рахунок тривалості робочого часу: тривалість регламентованих перерв має становити не менше 10% робочого часу на кожні 2º С перевищення.

Але необхідно враховувати, що під час таких перерв працівники повинні перебувати в приміщеннях із різницею температур повітря не більше + 5º С та не нижче + 25º С (особливу увагу на це слід звернути працівникам, у приміщеннях яких установлені кондиціонери, адже різкі перепади температур значно підвищують ризик серцевих нападів).

 

Під час робіт на відкритих місцевостях і за температури зовнішнього повітря + 35° C і вище тривалість періодів безпечної роботи має становити 15-20 хвилин із подальшим відпочинком не менше 10 хвилин в охолоджуваних приміщеннях. При цьому допустима сумарна тривалість термічного навантаження за робочу зміну для осіб, які використовують спеціальний одяг для захисту від теплового випромінювання, не повинна перевищувати 4-5 годин, а без такого спеціального одягу – 1,5 -2 години.

Робота за температури зовнішнього повітря понад + 37° C за показниками мікроклімату є небезпечною (екстремальною). В такому разі не рекомендується проводити роботи на відкритому повітрі. Роботодавцям слід змінити порядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий і вечірній час.

Читайте також: Санітарні норми виробничих приміщень: вказівки лікаря з гігієни праці щодо роботи в спеку

З метою профілактики зневоднення організму рекомендується правильно дотримуватися питного режиму. Фахівці радять пити мінеральну лужну воду, соки, вітамінізовані напої замість питної води. Вживати воду слід часто і в невеликих кількостях. Під час фізичних робіт за температури повітря понад + 30° C слід випивати не менше 0,5 л води за годину.

 

Робота на висоті у спеку

Керівникам підприємств слід пам’ятати про необхідність дотримання вимог чинного законодавства з охорони праці та проведення профілактичних заходів під час робіт на висоті в несприятливих погодних умовах.

Не дозволяється працювати на висоті у відкритих місцях за швидкості вітру 10 м/с і більше та за температури повітря понад + 35 °С.

Невідкладні роботи на висоті в більш складних погодних умовах (за інших температур) виконуються за рішенням роботодавця. При цьому в Проекті виконання робіт слід передбачити додаткові заходи безпеки, що відповідають цим умовам.

Читайте також: Робота в спеку: чому в перервах потрібно пити гарячий чай

Джерело: Управління Держпраці


ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА: як зберегти життя/здоров’я потерпілого + практичний кейс про правила в умовах бойових дій

ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА: як зберегти життя/здоров’я потерпілого + практичний кейс про правила в умовах бойових дій

Спецвипуск № 1, 2023

  • Як діяти в разі виникнення забоїв, переломів, кровотеч, опіків, уражень електричним струмом
  • Як допомогти пораненим під час збройних протистоянь та транспортуванні їх в укриття
  • Багато іншого про дії при виникненні загрозливих станів для життя

Замовити

0 (800) 219-977

Матеріали до теми


З 1 листопада 2024 року спеціальність «Охорона праці» повернулася у вищі навчальні заклади України
Кабінет Міністрів України постановою від 30.08.2024 № 1021 «Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється ...
Як розробити інструкцію з ОП для оператора-гальваніка автоматичних та напівавтоматичних ліній
Дія такої інструкції має поширюватися на працівників підприємства, які працюють на посаді «оператор-гальванік автоматичних та напівавтоматичних ліній» (далі — оператор). ...