03 вересня 2018 року на ТОВ «Перше хімічне об’єднання» (м. Рубіжне) стався нещасний випадок зі слюсарем-ремонтником.
Обставини, за яких стався нещасний випадок, такі: під час проведення ремонту на насосі, який перекачує сірчану кислоту, стався викид сірчаної кислоти з сальникового ущільнення. Слюсар-ремонтник був одягнений у спеціальний одяг, взуття, рукавички та протигаз, але це не врятувало працівника, і він отримав хімічний опік сірчаною кислотою правої кисті, лівого передпліччя, обох колінних суглобів, лівої гомілки – 5,5%.
Під час розслідування комісія з розслідування нещасного випадку на підприємстві дійшла висновку, що :
- основною причиною нещасного випадку був незадовільний технічній стан засобів виробництва, а саме – експлуатація запірної арматури з порушенням герметичності в наслідок корозії посадкового місця клапана;
- супутньою причиною є недостатній контроль за утриманням устаткування у справному стані, не здійснення контролю за правильністю використання робітниками засобів індивідуального захисту.
Згідно п. 33 «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопаду 2011 р. № 1232 (далі – Порядку), посадові особи відділу державного нагляду в хімічній промисловості Управління нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки ГУ Держпраці у Луганській області здійснюють контроль за своєчасністю та об’єктивністю розслідування нещасних випадків на виробництві, які сталися на території Луганської області.
За результатами перевірки, встановлено, що комісією з розслідування нещасного випадку не об’єктивно зроблено висновки про причини настання нещасного випадку. Зокрема, в причинах нещасного випадку не зазначена організаційна причина: невикористання засобів індивідуального захисту через незабезпеченість ними.
В матеріалах розслідування вказано, що нещасний випадок стався на ділянці перекачування олеуму, тобто концентрація сірчаної кислоти у робочій зоні перевищувала 80%. Згідно маркування, костюм лавсановий Лаборант К80, у який був одягнений потерпілий, призначений для захисту від сірчаної кислоти з концентрацією до 80%.
При вивченні документів, наданих на захисні окуляри, чоботи, шолом-маску та рукавиці, що були одягнені на потерпілому, встановлено, що вони не призначені для захисту від сірчаної кислоти, в тому числі олеуму, та не відповідають вказаним Нормам; а саме – на ЗІЗ не зазначено їх призначення для захисту від дії сірчаної кислоти.
Враховуючи вищевикладене, необхідно зробити висновок, що слюсар-ремонтник був одягнений у спецодяг, який не відповідає характеру та умовам праці.
Таким чином, комісією з розслідування не вставлені дійсні причини нещасного випадку, що в свою чергу, унеможливлює розробити дієві заходи щодо попередження нещасних випадків на виробництві.
Наголошуємо, що всім підприємствам, де стався нещасний випадок, необхідно відповідально проводити розслідування та ретельно розробляти заходи з недопущення у подальшому їх повторення.
У рубриці «Безпека праці» журналу «Охорона праці і пожежна безпека» ви завжди можете знайти докладні матеріали щодо розслідувань нещасних випадків на підприємствах.
Читайте у вересневому номері: Щеплення проти невігластва та недбальства
Джерело: редакція журналу «Охорона праці і пожежна безпека» за матеріалами Управління Держпраці у Луганській області.