Стовп вогню в 15 метрів заввишки і вибухи перелякали минулої ночі мешканців не тільки Калуша на Івано-Франківщині, але й навколишніх сіл. Причина – пожежа на олефіновому заводі, одному з найбільших хімічних підприємств України. Ті, хто там працював, знали: на підприємстві є ще й десятки тон нафтопродуктів. На щастя, обійшлося без жертв.
Зайнявся майданчик із виробництва етилену та пропілену. У соціальних мережах розповсюджували панічну інформацію нібито про небезпечний викид, перекриття доріг, літак із Києва тощо.
На ноги були підняті пожежні частини не тільки Калуша, а й половини області з 20 відділень і залученням більше ста людей. Спецтехніки було стільки, що рятувальникам бракує води. Та найгірше навіть не вогонь – увесь час існувала загроза нових вибухів. “Збити полумя – це означає, що газ, який знаходиться в системах – піролізний газ – може накопичуватися до небезпечної концентрації і привести до вибухів”, – розповів в.о.керівника ДСНС в Івано-Франківській області Ігор Оксентюк.
Зрештою засувки змогли перекрити. Чи потрібен був для цього подвиг – невідомо, але газ у систему перестав надходити. Вибух відвернули. На ранок вщух й вогонь. Аби загасити його, пожежним знадобилося майже 14 годин.
Попередній висновок рятувальників – розгерметизація трубопроводу. Імовірно – причина в застарілих металоконструкціях. П’ять років цей завод не працював, а відновив роботу позаминулого літа. “Хочу нагадати з курсу хімії знаменитий трикутник: для пожежі потрібен кисень, горючі матеріали, джерело загорання. Це все співпало в часі і просторі. Джерелом запалення могла послужити іскра”, – сказав Ігор Оксентюк.
Пожежа стала масштабною, зокрема, й через те, що завод не обладнаний автоматичною системою сповіщення – були втрачені дорогоцінні хвилини. “Якби система працювала автоматично, пройшло б охолодження і не сталося б вибуху. Пожежа була б, але не в таких масштабах”, – розповів в.о.керівника ДСНС в Івано-Франківській області.
Калушцям та жителям довколишніх сіл нині нічого не загрожує, заспокоюють медики. Вони запевняють: нічого шкідливого в повітря не потрапило. “Були проведені лабораторні дослідження на предмет вмісту забруднюючих речовин, які характерні для горіння вуглеводородів, перевищення гранично допустимих концентрацій не виявлено”, – заявив Юрій Здоровий, керівник відділу Івано-Франківського обласного лабораторного центру МОЗ України.
Керівництво заводу коментувати аварію відмовляється. Олефіновий завод входить до об’єднання “Карпатнафтохім”. Два роки тому він змінив власників – російський “Лукойл” виставив на продаж контрольний пакет акцій підприємства. Начебто, його купили нідерландські бізнесмени.
На заводі охолоджують систему, бо небезпека повторної пожежі залишається.
Джерело: ТСН