Порядок проведення розслідування нещасних випадків на виробництві


Порядок проведення розслідування нещасних випадків на виробництві

Нещасний випадок, що стався на підприємстві з працівником, – це трагедія для потерпілого та його сім’ї, проблема для підприємства. В ході розслідування таких випадків комісія з розслідування встановлює осіб, які допустили порушення вимог законодавства з охорони праці. В результаті чого, винні у нещасному випадку можуть бути притягнуті до відповідальності, в тому числі, до кримінальної.

Нещасний випадок, в результаті якого постраждала 1 людина, без летального наслідку, отримала пошкодження, які відповідно до Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості затвердженого МОЗ, не відносяться до тяжких, тож розслідуються комісією підприємства протягом трьох робочих днів відповідно до «Порядку проведення розслідування і ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві».

До складу комісії з розслідування також входить представник Фонду соціального страхування України та представник профспілки.

Потерпілий або уповноважена ним особа, яка представляє його інтереси, не входить до складу комісії, але має право брати участь в її засіданнях, вносити пропозиції, подавати документи щодо нещасного випадку, давати відповідні пояснення, в тому числі викладати в усній і письмовій формі особисту думку щодо обставин і причин настання нещасного випадку та одержувати від голови комісії інформацію про хід проведення розслідування.

Посадова особа органу Держпраці в разі відмови роботодавця скласти або затвердити акт за формою Н-5 або Н-1, або незгоди потерпілого або уповноваженої ним особи, що представляє його інтереси, із змістом зазначеного акту, надходження скарги або незгоди з висновками про обставини і причини настання нещасного випадку, або приховування факту нещасного випадку – має право видавати обов’язкові для виконання роботодавцем приписи за формою Н-9 щодо необхідності проведення розслідування (повторного розслідування) нещасного випадку, затвердження чи перегляду затвердженого акту за формою Н-5 або Н-1, визнання чи невизнання нещасного випадку, пов’язаного з виробництвом, складання акта за формою Н-5 або Н-1.

Згідно п. 35 «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві» роботодавець зобов’язаний у п’ятиденний термін після одержання припису за формою Н-9 видати наказ про прийняття зазначених в приписі заходів, а також притягнути до відповідальності працівників, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці. Про виконання заходів роботодавець письмово повідомляє орган Держпраці.

По завершенню розслідування, в разі незгоди зі змістом акту розслідування, з висновками комісії про обставини і причини нещасного випадку, потерпілий має право на підставі статей 3 і 4 «Цивільного процесуального кодексу України» в порядку встановленим цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних і оспорюваних прав, свобод та інтересів.

Якщо ви не згодні зі змістом акту, з яким вас ознайомили, то при його підписанні напишіть про це свою думку. Наприклад: «З обставинами нещасного випадку викладеними в акті Н-5 не згоден»; «З висновками комісії з розслідування не згоден»; «При розслідуванні не враховано всі обставини нещасного випадку» і так далі. При цьому чітко сформулюйте, з чим ви не згодні і яким, на вашу думку, має бути його зміст.

Джерело: dn.dsp.gov.ua

Завжди актуальні матеріали в журналі
«Охорона праці і пожежна безпека»
Придбати видання