Порядок підготовки фотографії робочого часу при проведенні атестації робочих місць за умовами праці


Порядок підготовки фотографії робочого часу при проведенні атестації робочих місць за умовами праці

Нагадаємо, що атестація робочих місць за умовами праці проводиться відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442 та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Мінпраці України від 01.09.1992 № 41.

Атестація робочих місць за умовами праці передбачає комплексну оцінку всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, що впливають на здоров’я і працездатність працівників у процесі трудової діяльності. Оцінка факторів виробничого середовища проводиться з урахуванням часу їхнього впливу впродовж робочого часу. Від тривалості дії шкідливих виробничих факторів на робочому місці залежить встановлення працівникам передбачених законодавством пільг та компенсацій за умови праці.

Час дії шкідливих факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу і зайнятість працівника в цих умовах визначаються на підставі результатів фотографії робочого часу.

Фотографія робочого часу — це послідовне фіксування часу, що витрачається працівником упродовж робочого дня (зміни) на виконання операцій певного технологічного процесу та перерви у роботі. Якщо фотографія робочого часу проводиться протягом всієї зміни, вона носить назву фотографії робочого дня. Метою складання документа, як правило, є визначення середнього часу, витраченого працівником на знаходження в різних частинах робочої зони, яке пов’язане з виконанням обов’язків, прописаних в посадовій інструкції.

При проведенні атестації робочих місць за умовами праці проводиться індивідуальна фотографія робочого часу для детального визначення всіх затрат часу на конкретному робочому місці на протязі зміни. При індивідуальній фотографії робочого часу об’єктом спостережень є затрати часу одного робітника, що працює на одному робочому місці. За допомогою фотографії робочого дня (часу) визначається час виконання кожної операції і встановлюються фактори, що впливають на працівника при виконанні ним тієї чи іншої операції, які враховуються при проведенні атестації робочого місця за умовами праці, розробці організаційно-технічних заходів для покращення умов праці, раціоналізації часу роботи та відпочинку.

Процес проведення любого виду фотографії робочого часу незалежно від способу спостереження, складається з трьох основних етапів: підготовка до проведення фотографії робочого часу; безпосереднє фотографування; обробка отриманих результатів, їх аналіз і висновки. Результати проведених спостережень оформлюють картою фотографії робочого дня (часу) – спостережним листом. Нормативно-правовими актами такої форми не передбачено, тому виконується й оформляється в довільній формі.

Для прикладу, розглянемо процес проведення індивідуальної фотографії робочого часу. Підготовка до проведення фотографії передбачає ознайомлення з робочим місцем, зі змістом роботи, яка буде на ньому виконуватися. Результати ознайомлення відмічаються в спостережному листі. В листі записуються також  дані про працівника: прізвище, табельний номер, номер робочого місця, спеціальність і т. п. Крім того в описовій частині листа вказуються цех, ділянка, дата, початок і кінець спостереження, прізвище спостерігача, форми обслуговування робочого місця, обладнання й матеріали, які використовуються в роботі.

Працівника завчасно попереджують про час проведення спостережень, їх мету та ознайомлюють з результатами спостережень під розпис.

Спостерігач в визначений час має бути на зазначеному робочому місці за декілька хвилин до початку робочої зміни з годинником та записником, для замірів робочого часу з точністю до хвилин під час виконання всіх операцій. Фіксація результатів спостереження ведеться безперервно по поточному часу, тобто відмічається початок і закінчення елементів роботи.

При складанні фотографії робочого дня можна визначити відповідність виконуваної працівником роботи технологічному процесу, а також зазначити час, витрачений на операції, під час виконання яких на працівника діють шкідливі фактори виробничого середовища.

Надалі визначається питома вага або процент кожного виду затрат в загальному балансі робочого часу до загального часу спостереження, тривалість дії кожного шкідливого виробничого фактору окремо, відносно загального балансу робочого часу,  зайнятість працівників в роботах із шкідливими та важкими умовами праці, які безпосередньо впливають на результати атестації робочого місця за умовами праці.

Для більшої точності та об’єктивності дослідження необхідно організувати не менше трьох спостережень на робочому місці, яке атестується. Результати спостережень потім приводять до середнього значення і вносять в єдину фотографію робочого дня. Це необхідно тому, що від отриманих даних залежить кінцева оцінка існуючих умов праці та визначається право працівників на пільги і компенсації за роботу зі шкідливим та важкими умовами праці та їх розміри.

Джерело: редакція журналу «Охорона праці і пожежна безпека» за матеріалами Управління Держпраці у Полтавській області