Якщо проаналізувати стан виробничого травматизму у соціально-культурній сфері, то 55 відсотків видів подій, що призвели до травмування потерпілих, складає падіння під час пересування та з висоти.
Падіння на робочому місці бувають 2 видів:
- Падіння на одному рівні переміщення — спотикань про нерівності поверхні або геометрію проходу, прослизання підошви взуття в результаті недостатнього зчеплення з поверхнею.
- Падіння з поточної поверхні на інший рівень — при падінні з сходів, як приставних, так і маршових, або при падінні з рівня виконання робіт на нижні поверхи.
Обидва види цих виробничих травм можна запобігти за допомогою організаційних і технічних заходів з охорони праці.
Падіння не легко передбачити, але цілком можна попередити його виникнення. Скорочення кількості небезпечних дій і переміщень, мінімізація ризиків травмування допоможе контролювати кількість подібного роду інцидентів.
- Організація безпечного пересування працівників.
- Усі розливи рідин і мокрі поверхні повинні негайно локалізуватися і забиратися. Найнебезпечнішими є залишкова вологість поверхні.
- Незахаращеність пішохідних доріжок у виробничому приміщенні і проходах. Будь-яка зміна геометрії звичного маршруту — це потенційна причина виробничої травми.
- Використання безпечної драбини. Заборонено експлуатувати стільці або столи, а тим більше випадкові поверхні і предмети в якості опори.
- Достатня оглядовість при перенесенні вантажів. Важкий вантаж (папки, документи, тощо) може змінити центр тяжіння тіла та збільшити шанси падіння.
- Усі проходи, проїзди і доріжки повинні бути достатньо освітлені.
- Завжди необхідно носити зручне взуття на неслизькій підошві. Не завжди можливо вплинути на стан поверхні, якою йдемо, але є можливість вибирати те, що на ногах. Збільшення тертя між підошвою взуття і поверхнею значно знижує ризик ковзання, а значить травм.
Джерело: Управління Держпраці