Організація безпеки та здоров’я працівників замість охорони праці: законопроєкти від Мінекономіки


Організація безпеки та здоров’я працівників замість охорони праці: законопроєкти від Мінекономіки

17 серпня 2022 року Мінекономіки оприлюднило проєкти законів:

  • «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі»;
  • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про безпеку та здоров’я працівників на роботі».

Пропозиції та зауваження до законопроєктів можна надсилати протягом місяця з дня оприлюднення(тобто до 17 вересня 2022 р.) за адресами:

  • Міністерство економіки України, 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 24, e-mail: shkura@me.gov.ua.
  • Державна регуляторна служба України, 01011, м. Київ, вул. Арсенальна, 9/11, е-mail: mail@dkrp.gov.ua.

Законопроєкт «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі»

Зауважимо, що це не перше його оприлюднення. Вперше про нього ми розповідали ще у 2019 році. Тоді планувалося, що він набере чинності з 1 січня 2021 року. І ним, серед іншого, будуть внесені деякі важливі зміни до КЗпП. Зокрема, планували збільшити кількість штрафів у сфері охорони праці, а інспекторам з праці знову дозволити приходити на перевірки у будь-який час. Згодом наприкінці січня 2021 року його було опубліковано на сайті СПО профспілок. Востаннє його оприлюднювало Мінекономіки у липні 2021 року.

Як зазначено у пояснювальній записці, розроблено цей законопроєкт з метою формування нової національної системи запобігання професійним ризикам шляхом впровадження на законодавчому рівні ризикоорієнтованого підходу у сфері організації безпеки та здоров’я працівників та імплементації положень Директиви Ради 89/391/ЄЕС від 12.06.1989 про запровадження заходів, покликаних заохочувати до покращення безпеки та охорони здоров’я працівників на роботі.

У новій редакції проєкту Закону прописано, що він визначає правові, організаційні, економічні та соціальні засади безпеки та здоров’я працівників на роботі в Україні, регулює відносини у сфері безпеки та здоров’я працівників на роботі з метою забезпечення безпечних умов праці, збереження життя і здоров’я працівників та встановлює єдиний порядок організації функціонування системи управління у цій сфері.

Дія цього Закону поширюватиметься на усіх працівників та роботодавців незалежно від форми власності та виду діяльності. Іншими законами можуть встановлюватись особливості регулювання відносин у сфері безпеки та здоров’я працівників на роботі з урахуванням норм цього Закону, не допускаючи звуження змісту та обсягу визначених ним прав, гарантій та обов’язків у цій сфері.

Дія цього Закону не поширюється на військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу, осіб, які мають спеціальні звання, державних, правоохоронних органів та військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.

Проєкт Закону складається з восьми розділів:

  • Розділ 1. Загальні положення.
  • Розділ 2. Державна (національна) політика у сфері безпеки та здоров’я працівників на роботі.
  • Розділ 3. Організація роботодавцем безпеки та здоров’я працівників.
  • Розділ 4. Права та обов’язки роботодавців і працівників.
  • Розділ 5. Безпека та здоров’я окремих категорій працівників.
  • Розділ 6. Державні заходи сприяння, контролю та забезпечення дотримання законодавства про безпеку та здоров’я працівників.
  • Розділ 7. Відповідальність у сфері безпеки та здоров’я працівників.
  • Розділ 8. Прикінцеві положення.

Кримінальна відповідальність за порушення норм Закону про безпеку та здоров’я працівників на роботі

Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про безпеку та здоров’я працівників на роботі» є системно та невід’ємно пов’язаним зі законопроєктом «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі».

Спрямований він на встановлення відповідальності роботодавців та працівників за порушення вимог законодавства в сфері безпеки та здоров’я працівників, а також встановлює відповідальності за порушення вимог безпеки і захисту здоров’я працівників на роботі від ризиків, що виникають або можуть виникнути у вибухонебезпечному середовищі.

Так в ККУ з’явиться нова стаття 271¹ «Порушення вимог законодавства про безпеку та здоров’я працівників на роботі».

За нею порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з безпеки та здоров’я працівників на роботі роботодавцем або працівником, на яких покладено обов’язки забезпечувати виконання, організацію чи дотримання, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого, каратиметься:

  • штрафом від 1000 до 3000 нмдг (від 17 000 до 51 000 грн),
  • або виправними роботами на строк до двох років,
  • або обмеженням волі на той самий строк.

Те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, каратиметься:

  • виправними роботами на строк до двох років,
  • або обмеженням волі на строк до п’яти років,
  • або позбавленням волі на строк до семи років,
  • з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого.

Джерело: Дебет-Кредит

Матеріали до теми


Що таке ветеранська політика у трудових відносинах
СПО профспілок оприлюднено законопроєкт «Про основні засади державної ветеранської політики щодо ветеранів / ветеранок російсько-української війни, ветеранів / ветеранок, які мають особливі ...
Нове Типове положення про навчання з охорони праці діє з 25 жовтня 2024 року
Набув чинності наказ Мінекономіки від 29 серпня 2024 року № 22778, яким затверджено зміни до додатка 4 до Типового положення про порядок проведення навчання ...
МОЗ хоче впровадити нові підходи до оцінки функціональності людини: в роботу МСЕК вносять зміни
Замість медико-соціальної експертизи буде новий процес – оцінювання повсякденного функціонування людини. Міністерство охорони здоров’я України пропонує реформувати роботу медико-соціальних експертних ...