Медичний огляд працівників — це обов’язкова законодавча умова, дотримання якої надає право роботодавцеві допустити працівників до виконання їх трудових обов’язків, а працівникам — виконувати свою роботу.
Метою медичного огляду працівників є визначення стану здоров’я, зокрема, можливості виконання певних трудових обов’язків, своєчасного виявлення гострих чи хронічних професійних захворювань, встановлення у разі необхідності медичних протипоказань щодо здійснення окремих видів робіт, а також запобігання виникненню та розповсюдженню інфекційних хвороб.
Працівник зобов’язаний проходити в установленому порядку попередні та періодичні медогляди. Цього вимагає ст. 159 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 р. № 322-VIII (далі — КЗпП).
Обов’язок роботодавця — за власні кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Якщо працівник відмовляється проходити медогляд, роботодавець може відсторонити його від роботи без збереження зарплати і притягнути до дисциплінарної відповідальності.
Розділ І. Медичні огляди працівників: вступ
Види медичних оглядів
Розрізняють такі медичні огляди:
- попередній медичний огляд працівників (під час прийняття на роботу);
- періодичний медогляд працівників (протягом трудової діяльності);
- позачерговий медогляд (за заявою працівника, якщо він вважає, що погіршення стану його здоров’я пов’язане з умовами праці або за ініціативою роботодавця, якщо стан здоров’я працівника не дає змоги йому виконувати свої трудові обов’язки);
- щорічний медогляд (обов’язковий медичний огляд осіб віком до 21 року).
Звертаємо вашу увагу, що з 1 червня 2022 року втратили чинність попередні порядки проведення обов’язкових психіатричних і наркологічних оглядів, затверджені постановами МОЗ:
- «Про обов’язковий профілактичний наркологічний огляд і порядок його проведення» від 6 листопада 1997 р. № 1238;
- «Про затвердження Порядку проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих» від 27 вересня 2000 р. № 1465.
Зокрема, набрав чинності Порядок проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 квітня 2022 р. № 651 (далі — Порядок № 651).
Метою проведення психіатричного огляду є встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров’я.
Попередній, періодичний та позачерговий психіатричні огляди, зокрема на предмет вживання психоактивних речовин, проводять:
- лікар-психіатр у закладі з надання психіатричної допомоги будь-якої організаційно-правової форми;
- або фізична особа — підприємець.
Головна умова — лікар-психіатр і фізична особа — підприємець повинні мати ліцензію на медпрактику і забезпечують на її підставі медичне обслуговування населення, безпосередньо пов’язане з наданням психіатричної допомоги (п. 2 Порядку № 651).
Попередній психіатричний огляд проводиться під час прийняття на роботу, періодичний психіатричний огляд проводиться щорічно, позачерговий психіатричний огляд — на вимогу роботодавця у випадку виникнення психічного розладу в проміжок часу між оглядами.
Мета медичних оглядів
Попередній медичний огляд проводиться під час прийняття на роботу з метою:
- визначення стану здоров’я працівника і реєстрації вихідних об’єктивних показників здоров’я та можливості виконання без погіршення стану здоров’я професійних обов’язків в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу;
- виявлення професійних захворювань (отруєнь), що виникли раніше при роботі на попередніх виробництвах, та попередження виробничо зумовлених і професійних захворювань (отруєнь).
Періодичні медичні огляди проводяться з метою:
- своєчасного виявлення ранніх ознак гострих і хронічних професійних захворювань (отруєнь), загальних та виробничо зумовлених захворювань у працівників;
- забезпечення динамічного спостереження за станом здоров’я працівників в умовах дії шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;
- вирішення питання щодо можливості працівника продовжувати роботу в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних виробничих факторів і трудового процесу;
- розробки індивідуальних та групових закладів охорони здоров’я та реабілітаційних заходів працівникам, що віднесені за результатами медичного огляду до групи ризику;
- проведення відповідних оздоровчих заходів.
Періодичність проведення медичних оглядів
Періодичність проведення медичних оглядів, фах лікарів, які беруть участь у їх проведенні, перелік необхідних лабораторних, функціональних та інших досліджень, медичні протипоказання допуску до виконання робіт, пов’язані із впливом виробничих факторів, визначені:
- в Переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов’язкові попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведеному в додатку 4 наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21 травня 2007 р. № 246 (далі — Наказ № 246);
- та Переліку робіт, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведеному в додатку 5 Наказу № 246);
Також Перелік необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень, що необхідні для проведення обов’язкових медичних оглядів, та періодичність їх проведення, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 23 липня 2002 р. № 280
Періодичність проведення медичних оглядів у закладах охорони здоров’я може змінюватися, виходячи з конкретної санітарно-гігієнічної та епідемічної ситуації, але не рідше одного разу на два роки.
Ольга Сафорук,
керівник регіонального відділу продажу ТОВ «МЕДПРОФ»