Згідно зі статтею 174 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) забороняється застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах, крім деяких підземних робіт (нефізичних робіт або робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню). Забороняється також залучення жінок до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Залучення жінок до робіт в нічний час, відповідно до статті 175 КЗпП, також не допускається, за винятком тих галузей народного господарства, де це виникає особлива необхідність і дозволяється як тимчасовий захід.
Раніше писали: Слідами публікацій про «жіноче обличчя» ґендерної нерівності: що змінилося?
Окрім того, статтею 176 КЗпП не допускається залучення до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні і направлення у відрядження вагітних жінок та жінок, що мають дітей віком до трьох років. Угода сторін трудового договору, яка суперечить цьому правилу, не допускається.
Раніше писали: Про проєкт з навчання жінок професіям, в яких традиційно переважали чоловіки
Водночас статтею 178 КЗпП передбачено, що вагітним жінкам відповідно до медичного висновку знижуються норми виробітку, норми обслуговування або вони переводяться на іншу роботу, яка є легшою й унеможливлює вплив несприятливих виробничих факторів, зі збереженням середнього заробітку за попередньою роботою.
У Держпраці також попередили, що особи, винні в порушенні вимог законодавства про працю, несуть фінансову, адміністративну та кримінальну відповідальність згідно із законом.
Спецвипуск № 2, 2023 «Докладно про навчання з охорони праці + практичний кейс, як зробити навчання ефективним і зменшити витрати підприємства»
Джерело: Центрально-Західне міжрегіональне управління Держпраці