Чи потрібно видавати наряд-допуск на огляд плоского даху?


Чи потрібно видавати наряд-допуск на огляд плоского даху?

Чи потрібно видавати наряд-допуск на огляд плоского даху з парапетом заввишки 1 м, огляд якого проводить механік цеху, атестований за НПАОП 0.00-1.15-07?

Роботи, що виконуються на висоті 1,3 м і більше від поверхні ґрунту, перекриття або робочого настилу, зокрема з робочих платформ підйомників і механізмів, а також на відстані менше 2 м від неогороджених перепадів по висоті 1,3 м і більше (розділ 2.1 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, НПАОП 0.00-1.15-07), а також зони поруч з неогородженими перепадами по висоті 1,3 м і більше відносяться до зон з постійно діючими небезпечними виробничими чинниками.

На об’єктах будівництва вимоги до огороджувальних засобів визначають ДСТУ Б.В.2.8-43:2011 «Огородження інвентарні будівельних майданчиків та ділянок виконання будівельно-монтажних робіт. Технічні умови», затверджений наказом Мінрегіону України від 30 грудня 2011 р. № 450, а також існують численні посилання на ГОСТ 12.4.059-89 «Ограждения предохранительные инвентарные. Общие технические условия», затверджений Держбудом СРСР від 13 квітня 1989 р. № 66, відповідно до п. 2.2.5 якого «висота захисної або страхувальної огорожі (відстань від рівня робочого місця до найнижчої точки верхнього горизонтального елемента) має бути не менше 1,1 м, сигнальних — від 0,8 до 1,1 м включно».

Захисна огорожа призначена для забезпечення захисту шляхом створення фізичної перешкоди та належить до засобів колективного захисту.

Відповідно до ДСТУ Б В.2.8-43:2011 огородження місць виконання будівельних робіт за функціональним призначенням поділяються на:

— захисно-охоронні, призначені для запобігання доступу сторонніх осіб на території та ділянки з небезпечними і шкідливими виробничими факторами та забезпечення охорони матеріальних цінностей будівництва;
— захисні — призначені для запобігання доступу сторонніх осіб на території і ділянки з небезпечними і шкідливими виробничими факторами;
— сигнальні — призначені для попередження про межі територій та ділянок з небезпечними і шкідливими виробничими факторами.

Висота панелей має бути:

— захисно-охоронних огорож територій будівельних майданчиків — 2,0 м;
— захисних огорож територій будівельних майданчиків (без козирка) — 1,6 м;
— захисних огорож територій будівельних майданчиків з козирком — 2,0 м;
— захисних огорож ділянок виробництва робіт — 1,2 м.

Конструкція поручнів повинна складатися зі стійок, прикріплених до верхньої частини огорожі, а також поручня і проміжного горизонтального елемента, розташованих, відповідно, на висоті 1,1 м і 0,5 м від рівня тротуару. Поручні повинні кріпитися до стійок із внутрішнього боку.

У цьому випадку маємо плоску покрівлю з парапетною огорожею заввишки 1,0 м.

Відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.8-43:2011 висота захисної огорожі ділянки виробництва робіт має бути 1,2 м, відповідно до ГОСТ 12.4.059-89 — 1,1 м.

Тобто парапетна огорожа не відповідає вимогам захисної огорожі, тому працівник, який перебуває на відстані ближче ніж 2,0 м від межі перепаду на висоті, зобов’язаний використовувати запобіжний пояс, який повинен кріпитися до страхувальної мотузки або надійних конструкцій будівельних конструкцій, а це все потребує підготовки робочої зони та оформлення наряду-допуску. Якщо працівник допускається на пласку покрівлю за умови не перебування на відстані ближче ніж 2,0 м від межі перепаду на висоті, то запобіжний пояс та наряд-допуск не потрібний.

Джерело: редакція журналу «Охорона праці і пожежна безпека»

Завжди актуальні матеріали в журналі
«Охорона праці і пожежна безпека»
Придбати видання