Безпека праці в харчовій промисловості


Безпека праці в харчовій промисловості

Збереження життя і здоров’я працівників є найважливішим напрямом державної політики у галузі охорони праці. Для сучасного виробництва характерні швидка зміна технологій, оновлення обладнання, впровадження нових процесів і матеріалів, які недостатньо вивчені з точки зору негативних наслідків їх застосування. Харчова промисловість не є винятком.

Харчова промисловість виконує сполучну роль між сільським господарством і споживачем. Її підприємства переробляють зерно, овочі, фрукти, м’ясо, молоко і поставляють готову продукцію на підприємства торгівлі і громадського харчування.

 

Технологічні процеси харчових виробництв пов’язані з великими тепло- та вологовиділеннями, часто супроводжуються значними рівнями шуму і вібрації. Окремі операції не виключають попадання в повітря виробничих приміщень пилу, парів і газів, що роблять шкідливий вплив на організм людини.

Розроблення документів з пожежної безпеки
Індивідуальний підхід • Стислі строки виконання • Доступна ціна
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Велика кількість підприємств в харчовій промисловості оснащені автоматизованим обладнанням з програмним управлінням. Найчастіше це є причиною збільшення потенційної небезпеки. На підприємствах харчової промисловості велика питома вага ручної праці, в тому числі і важкої фізичної, широко застосовується праця жінок.

Безпека виробничих процесів забезпечується, передусім, політикою підприємства, спрямованою на застосування технічно справного обладнання та устаткування. А також, допуск до роботи працівників, які пройшли навчання, інструктаж з питань охорони праці.

 

Організація і управління охороною праці

Важливу роль в ефективності системи управління охороною праці відіграє добір і розставляння кадрів. Необхідно створити службу охорони праці, призначити посадових осіб, які забезпечуватимуть вирішення конкретних питань охорони праці на підприємстві.

Для здійснення навчання та перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві створюється постійно діюча комісія.

 

Особливу увагу необхідно приділити службі охорони праці підприємства проведенню вступного інструктажу з питань охорони праці. Начальникам цехів, керівникам структурних підрозділів забезпечити проведення всіх необхідних інструктажів, організувати навчання безпечним методам і прийомам виконання робіт, наданню першої допомоги потерпілим

Читайте також: Забезпечення працівників ЗІЗ в умовах нагрівного мікроклімату

 

Методи профілактики травматизму та профзахворювань

Проведення інструктажів на робочих місцях, щоденний контроль начальниками цехів, відповідальними особами технічних служб, службою охорони праці по безпечному виконанню технологічних операцій, виконання інструкцій по охороні праці, застосування засобів індивідуального захисту дають позитивні результати по профілактиці виробничого травматизму.

Важливою вимогою в забезпеченні безпеки виробництва є проведення професійного відбору, де передбачається оцінка професійної придатності працівників до відповідних професій і спеціальностей. Обов’язкові попередній (при прийомі на роботу) і періодичні (впродовж трудової діяльності) медичні огляди проводяться для працівників, зайнятих на важких роботах, роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці або роботах, що вимагають професійного відбору, і щорічно для осіб у віці до 21 року.

Періодичні медичні огляди працівників підприємства проводяться згідно зі списками, по професіях і виконуваних роботах

На підприємстві потрібно дотримуватися графіків проходження медичних оглядів — це є одним із основних вимог профілактики виробничих захворювань і дотримання санітарних норм в харчовій промисловості.

Читайте також: Влітку варто дослідити умови праці за показниками мікроклімату

Дотримання санітарних норм робочої зони на підприємстві є важливим чинником профілактиці травматизму і профзахворювань. На підприємстві регулярно потрібно здійснювати контроль стану виробничої зони. Необхідно проводити інструментально-лабораторні дослідження умов праці на конкретних робочих місцях з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу.

Читайте також: Особливості організації мікроклімату на робочих місцях у теплий період року

Джерело: Управління Держпраці

Засоби індивідуального захисту

Матеріали до теми


Законопроєкт № 10147 «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі»: тривають роботи групи з доопрацювання до другого читання
У жовтні 2024 року розпочала роботу робоча група з доопрацювання до другого читання проєкту Закону України «Про безпеку та здоров’я ...
Особливості експлуатації вантажопідіймального обладнання у холодний період
Відповідно до Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, та небезпечних випадків, що можуть виникнути під час нормальної експлуатації ...
Вимоги безпеки під час виконання робіт у колодязях, де можливе накопичення небезпечних газів
Головним документом, який встановлює вимоги безпеки під час виконання робіт у колодязях, сечозбірниках, інших заглибленнях, де можливе накопичення небезпечних газів, ...