Вимоги безпеки під час роботи з пестицидами в агрокомплексі


Вимоги безпеки під час роботи з пестицидами в агрокомплексі

Хімічна зброя аграріїв

Впровадження інтенсивних технологій в агрокомплексі потребує застосування великої кількості пестицидів — хімічних препаратів для знищення шкідників рослин і тварин.

Термінологія
У практиці застосування хімічних засобів захисту рослин і тварин поширення набули такі їх види.
Інсектициди, які поділяють на контактні — вбивають комах шляхом контакту з будь-якою частиною їх тіла; кишкові — вбивають внаслідок надходження до кишківника комахи; системні — мігрують судинною системою рослин і знищують комах, які з’їдають ці рослини; фуміганти — потрапляють до організму комах через органи дихання.
Фунгіциди, які виокремлюють на дві основні підгрупи: для боротьби з хворобами рослин під час вегетації та для протруєння насіння. Вони також бувають контактної та системної дії.
Гербіциди, які за характером дії поділяють на суцільні та селективні. За хімічним складом гербіциди розрізняють як органічні і неорганічні речовини. Серед тих та інших виокремлюють контактні, системні та такі, що діють на кореневу систему бур’янів і насіння.

В Україні діють Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування та застосування пестицидів у народному господарстві», які визначають основні вимоги безпеки праці при роботі з агрохімікатами.
Також в Україні нині чинними є ряд законодавчих і нормативно-правових документів, які регламентують правові відносини, пов’язані із застосуванням пестицидів і агрохімікатів у агровиробництві:
— Закон України «Про забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення»;
— Закон України «Про пестициди і агрохімікати»;
— Закон України «Про захист рослин»;
— ряд постанов Кабінету Міністрів України тощо.

Ці документи визначають вимоги безпеки праці під час зберігання, застосування та знешкодження пестицидів.

Олександр Войналович, завідувач кафедри охорони праці та інженерії середовища Національного університету біоресурсів і природокористування України

Докладніше про безпеку роботи з пестицидами читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека» № 9, 2017 р.