Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
Охорона праці

Захист органів дихання під час зварювальних робіт

Найбільш небезпечним фактором при проведенні зварювальних робіт є виділення зварювального аерозолю в робочій зоні. Так, за статистикою, понад 50 % професійних захворювань зварників — це хвороби органів дихання і різні патології, пов'язані з вдиханням зварювального аерозолю.

Зварювальний аерозоль — це сукупність дрібних частинок, що утворилися в результаті конденсації парів розплавленого металу, обмазки електродів, вмісту порошкової проволоки або флюсів.

Його склад залежить від складу зварюваних і зварювальних матеріалів. В основному зварювальний аерозоль складається із заліза і його оксидів, але в його складі можуть бути такі речовини і їх сполуки, як марганець, хром, нікель, алюміній, мідь, цинк, фтор, кремній, азот і багато інших.

Шкідливі фактори ураження

Завдяки багаторічним дослідженням на декількох підприємствах вдалося встановити, що пневмоконіоз і хронічний бронхіт розвиваються в осіб до 40 років, зайнятих на зварюванні сталі та сталевих конструкцій, при середньому стажі роботи за професією понад 14 років. Чимало зварювальників з великим стажем за станом здоров'я «недопрацьовують» навіть до пільгового пенсійного 55-річного віку (за умови повного стажу роботи зварювальником не менше 12 років). Клінічна картина пневмоконіозів має низку схожих рис: повільний хронічний перебіг з тенденцією до прогресування, що нерідко призводить до порушення працездатності; стійкі склеротичні зміни в легенях.

Щиток зварника:
3М Speedglass9100X з Adflo:

Основна небезпека пневмоконіозу полягає в тому, що на початковій стадії флюорографія його не виявляє, а тому з часом може проявитися тільки при рентгенологічному обстеженні. Безпосереднє обстеження часто не виявляє патології і має симптоми невизначеного характеру: задишка при фізичному навантаженні, біль у грудях, періодичний сухий кашель.

Якщо зварювальний аерозоль містить значну кількість марганцю, а так буває при зварюванні легованих і нержавіючих сталей якісними електродами, то, потрапляючи у кров людини, цей надзвичайно токсичний елемент викликає важке захворювання: марганцеву інтоксикацію. Сполуки марганцю — це сильні отрути, що вражають центральну нервову систему, серцево-судинну систему і паренхіматозні органи. Зміни в організмі при марганцевій інтоксикації незворотні й піддаються лікуванню тільки на першій стадії розвитку недуги. На початковій стадії спостерігаються сильна стомлюваність, слабкість, сонливість, тупі головні болі в лобово-скроневих областях, тягнучі болі в попереку, кінцівках, зниження апетиту. У нервовій системі превалюють процеси гальмування. Зварювальниками ці симптоми сприймаються як загальне нездужання, а отже втрачається найбільш сприятливий момент для лікування. На другій стадії з'являються повільність рухів, розлад ходи, статева слабкість, безсоння, пригнічений настрій, сльозливість, скутість рухів, хворі втрачають здатність широко крокувати. На третій стадії («марганцевий паркінсонізм») розвиваються глибокі органічні зміни в нервовій системі, які призводять до цілковитої  втрати працездатності та ускладнення усіх функцій організму. Хворому на цій стадії потрібен постійний догляд.
Інші елементи зварювального аерозолю, а також так звані зварювальні гази, маючи сильну дратівливу дію, здатні викликати хронічний бронхіт. Зокрема, досліджено, що чимало компонентів зварювального аерозолю, не викликаючи специфічних професійних хвороб, за тривалої дії накопичуються в організмі і збільшують ризик виникнення серцево-судинних й онкологічних захворювань, а також зменшують тривалість життя.

 Щоб уникнути несприятливого впливу виробничих факторів, характерних для електрозварювання, необхідно перешкоджати потраплянню до органів дихання зварювального аерозолю.

Рішення є завжди!

Найпростішим і найдоступнішим засобом захисту органів дихання зварювальника є респіратор. Але не будь-який! Респіратор для зварювальника щонайменше має бути класу FFP2, тобто забезпечувати захист до 12 ГДК, з негорючим зовнішнім шаром, клапаном видиху для забезпечення відведення тепла і вологи, досить міцними та зручними для підгонки гумовими ремінцями. Цілком не зайвим буде і додатковий вугільний шар, що фільтрує газову складову зварювального аерозолю. Усі ці властивості характерні для сучасного респіратора, призначеного для зварювальника. Проте, на жаль, як засвідчує практика, зварювальники, особливо старшого віку, доволі рідко користуються респіраторами, навіть незважаючи на знання про шкоду зварювального аерозолю. Та їх можна зрозуміти — бо щоб вдихнути повітря, потрібно подолати опір фільтруючого шару, а це, своєю чергою, додаткові енерговитрати людини, що працює в надзвичайно напруженому режимі.
Іншим способом захисту зварника від зварювальних аерозолів є установка місцевої вентиляції. Але цей варіант доречний тоді, коли зварник має стаціонарне місце роботи, при цьому захищається не тільки зварник, але й ті, хто працюють поруч. Однак цей спосіб має досить суттєве обмеження. Ефективність роботи місцевого відсмоктування залежить від відстані до джерела диму, і при відстані понад 70 см, фільтрується не більше 20 % забрудненого повітря. А коли зварнику необхідно обварити досить велику конструкцію, то він, далеко не завжди, тягатиме за собою «хобот» відсмоктування до кожного місця зварювання, не кажучи вже про те, що іноді це фізично неможливо. Те саме можна зазначити і щодо напівавтоматичного зварювання протяжних швів.
Але існує засіб захисту зварника, позбавлений усіх перелічених вище недоліків. Це комплексний засіб індивідуального захисту, куди входить зварювальний щиток з автономним блоком подавання повітря. Зварювальний щиток з автоматичним затемненням світлофільтра забезпечує зварнику постійний захист очей та контроль за робочим місцем, як при запаленій дузі, так і за її відсутності. Автономний блок подавання повітря закріплюється на поясі зварника і постійно захищає його органи дихання.

Щиток зварника: 3М 9925:


То із чого складається комплексний засіб індивідуального захисту? Це фільтр і мікровентилятор, що працює від акумуляторної батареї, яка забезпечує час безперервної роботи не менше 8 годин, тобто повну робочу зміну. Забруднене повітря проходить три стадії очищення: через металеву сітку, передфільтр грубого очищення й аерозольний фільтр тонкого очищення, який забезпечує коефіцієнт захисту цього засобу захисту 50. Це означає, що під маскою зварника повітря буде в 50 разів чистіше, ніж зовні! При цьому після аерозольного фільтра можна вставити додатковий фільтр від запаху (протигазовий фільтр до 1 ГДК) або універсальний протигазовий фільтр ABEК1. Далі чисте повітря, через шланг подавання повітря, подається під зварювальний щиток. Але не спрямованим потоком, а через розподільник повітря, який рівномірно розділяє повітря під зварювальним щитком, унеможливлюючи обдування гайморових пазух, розташованих в лобовій частині голови, що істотно знижує ризик застудити їх. Для вимкнення підсмоктування нефільтрованого повітря зварювальний щиток забезпечений лицьовим ущільненням з вогнестійкого матеріалу. Електронна схема «інформує» світловим і звуковим сигналом про необхідність заміни фільтра. Таким чином, у зварник нема потреби стежити за станом свого аерозольного фільтра, за нього це зробить електроніка. До того ж аерозольний фільтр неможливо очистити. Спроба «продути» його може призвести до утворення мікророзривів матеріалу фільтра. При цьому зварник вважатиме, що йому вдалося почистити фільтр, а насправді він дихатиме вже неочищеним повітрям, що спрямовується через ці мікророзриви. Отже, робота з таким «фільтром» завдасть шкоди здоров'ю зварника і передчасно виведе з ладу автономний блок. А ось металеву сітку і перед фільтр, навпаки, необхідно час від часу чистити для збільшення терміну служби основного фільтра.

Важливо!
При роботі з фільтруючими засобами захисту треба пам'ятати, що жоден з них не додає кисень у повітря, що вдихається. Скажімо, коли концентрація інших газів у робочій зоні буде настільки великою, що змінить вміст кисню до менш як 18 %, використання фільтрувальних засобів захисту заборонено. Така ситуація може виникнути при зварюванні в замкненому, невентильованому приміщенні з використанням захисних інертних газів. А тому в таких випадках рекомендується застосовувати ізолюючі засоби індивідуального захисту.
Варто нагадати, що середній термін життя чоловіків в Україні становить 60 років, і для збільшення цього терміну, зокрема працівників, зайнятих на електрозварювальних роботах, необхідно застосовувати сучасні засоби індивідуального захисту органів дихання.
Працюйте безпечно та із задоволенням!

За інформацією ТОВ «Восток-Сервіс»,
ukrvostok.prom.ua

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека» №1, 2018.

Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!Розсилка новин