Для встановлення або знімання заготовки або інструмента на верстатах повинні використовуватися вантажопідіймальні механізми, якщо їх маса перевищує 25 кг, а верстатні пристосування від 16 до 25 кг повинні мати спеціальні рукоятки для зручного захвату двома працівниками (пункти 2.10.1.3, 2.10.1.5 ДСТУ 2807-94 «Устаткування метало- і деревообробне. Загальні вимоги безпеки і методи випробувань»).
На деревообробних підприємствах під час розбирання машин та обладнання знімати, транспортувати, піднімати і установлювати важкі та громіздкі вузли і деталі (вагою більше 20 кг) слід за допомогою підіймально-транспортного обладнання і пристроїв (візків-підйомників, підставок, ланцюгів, обхватів), які гарантують безпеку праці. Дільниці, де систематично проводять зварювання виробів масою більше 20 кг, необхідно обладнувати підіймально-транспортними механізмами відповідної вантажопідйомності (пункти 5.1.16, 5.3.6 Правил охорони праці в деревообробній промисловості, НПАОП 20.0-1.02-05).
У разі зварювання металоконструкцій масою більше 15 кг стаціонарні робочі місця повинні бути обладнані збірними стендами та засобами механізації (п. 1.11 розділу V Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями, НПАОП 0.00-1.71-13).
На підприємствах автомобільного транспорту під час проведення робіт на верстатах для зняття, установлення деталей або заготовок масою більше 20 кг необхідно використовувати підйомно-транспортні механізми, обладнані спеціальними пристроями (захватами) (п. 1.10 розділу XII Правил охорони праці на автомобільному транспорті, НПАОП 0.00-1.62-12).
Отже, межа використання вантажопідіймального механізму (ручного переміщення) під час експлуатації верстатів залежить від виду верстату та визначена як маса заготовки або робочого інструмента 20 ± 5 кг.
Микола Федоренко, головний державний інспектор Головного управління Держпраці України в Київській обл.
Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Придбати журнал із додатком |