Все про безпечне виконання робіт в електроустановках


Все про безпечне виконання робіт в електроустановках

Роботи в діючих електроустановках, як до так і вище 1000 В входять до переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 р. № 15. Тому підприємство, що має на меті виконувати обслуговування, експлуатацію та монтаж електроустановок повинно отримати від територіального управління Держпраці відповідний дозвіл на проведення робіт з підвищеною небезпекою відповідно до порядку, затвердженого Постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (далі — Порядок).

Проведення робіт в електроустановках регламентується нормативно-правовими актами з охорони праці та нормативними документами з технічної експлуатації. До вказаних нормативно-правових актів з охорони праці відносяться НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», що встановлюють заходи безпеки при експлуатації, будівництві та монтажі електроустановок споживачів та НПАОП 40.1-1.01-97 «Правила безпечної експлуатації електроустановок», що встановлюють заходи безпеки при експлуатації, будівництві та монтажі електроустановок Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Ці нормативно-правові акти схожі, проте деякі розділи в них все ж таки містять суттєві відмінності в організації робіт з обслуговування електроустановок.

Технологія виконання робіт в електроустановках споживачів встановлюється «Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів», затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 липня 2006 р. № 2588 зі змінами, внесеними наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13 лютого 2012 р. № 91, а також інструкціями з технічної експлуатації заводів виробників електрообладнання та інструкціями з експлуатації розробленими на підприємствах, що експлуатують ці електроустановки.

Технологія виконання робіт в електроустановках Міністерства енергетики та вугільної промисловості України встановлюється нормативним документом «Технічна експлуатацією електричних станцій і мереж. Правила»«, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 13 червня 2003 р. № 296, інструкціями з технічної експлуатації та збірниками типових технологічних карт. Технічна складова усіх без винятку електроустановок повинна відповідати Правилам улаштування електроустановок (видання 2014 р.).

Інші нормативні документи, як з охорони праці так із технології виконання робіт, яки розробляються на підприємствах відповідно до вимог вказаних вище нормативно-правових актів, називаються місцевими або локальними.

У № 6 «Консультанта з охорони праці та пожежної безпеки» (додаток до журналу «Охорона праці і пожежна безпека») читайте про:
— організацію та обов’язки електротехнічної служби підприємства;
— вимоги до персоналу та обладнання, задіяного у виробничих процесах підприємства;
— вимоги до ведення документації електротехнічної служби або особи, відповідальної за електрогосподарство;
— забезпечення безпеки персоналу при проведенні робіт в діючих електроустановках;
— загальні вимоги до електрозахисних засобів.

Дмитро Охримчук, провідний інструктор навчального центру ПАТ «Миколаївобленерго»

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Придбати журнал із додатком
Придбати електронний журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Придбати вигідний комплект видань

 

Усі видання з охорони праці