Уроки пандемії, або Чому наші працівники так часто хворіють


Уроки пандемії, або Чому наші  працівники так часто хворіють

Поради доктора Сан-Гіга

Чому так виходить: одному вдається жодного разу не захворіти на сезонні інфекції, а інший жодного року не обходиться без кількох лікарняних. Цьогорічна пандемія грипу в країні, внаслідок якої ми втратили понад 200 співвітчизників, ще раз переконує нас у тому, як важливо мати міцний імунітет. Це найголовніший фактор, що дозволяє пережити зиму та весну в доброму здоров’ї

Проте розмова про те, як допомогти імунній системі чинити опір зовнішнім агресорам, актуальна будь-коли, адже протягом цілого року існує небезпека підхопити ту чи іншу інфекцію. Отже, робота з посилення імунітету має тривати цілорічно.

Чому ж імунна система людини перестає бути для неї надійним захистом?

Чим більше лікуємось, тим частіше хворіємо?

В аптеці можна часто спостерігати картину, коли відвідувач просить провізора порадити «щось від кашлю», «від температури», «від нежитю». І тут же купує запропоновані краплі чи пігулки. Можливо, придбані ліки й справді вирішать означену проблему. Але де гарантія, що вони водночас не нароблять іншої шкоди? Будь-який препарат має побічні дії та протипоказання — їх має враховувати лікар, який призначає лікування.

Хоча, звичайно, й фахівці помиляються, проте при самолікуванні такий ризик багатократно підвищується.

Є й інші крайнощі, коли відвідувачі нічого не розпитують у працівника аптеки, бо все знають самі — начитались в інтернеті й прийшли із власним списком. І, схоже, не вперше. Всезнайки, які самі собі ставлять діагнози та роблять призначення, ризикують ще більше. І найперше, чого вони добиваються — запускають хворобу, і… знищують імунітет.

Адже зняти симптоми — не означає допомогти собі. Те чи інше нездужання є сигналом організму про те, що з ним не все гаразд. Наприклад, температура — це так звана бойова атака на чужинця. Досить її передчасно збити — і вірусна інфекція значно довше житиме у нашому тілі, завдаючи йому серйозної шкоди. Приймаючи на власний розсуд ліки, ми просто перешкоджаємо імунній системі повноцінно виконувати свою роботу. Така ведмежа послуга, особливо якщо вона часто повторюється, призводить до зниження імунітету, аж до його повного його виснаження.

На жаль, сьогодні в світі імунодефіцитні стани зустрічаються серед людей дедалі частіше — цим і пояснюється зростання рівня захворюваності, особливо в холодні сезони року.

Боротьба, яка зміцнює

Для того, щоб організм повноцінно справлявся з хвороботворними мікроорганізмами, які його атакують, у нього мусить чітко працювати імунна система, яка запускає сукупність вроджених і набутих механізмів, здатних вести повноцінну й ефективну боротьбу з вірусами та іншими патогенними факторами.

У відповідь на потрапляння до організму чужорідних речовин — антигенів — у плазмі крові людини утворюються білкові антитіла, які й перешкоджають розмноженню чужинців або нейтралізують шкідливий вплив токсинів, які ті виділяють.

Завдання імунітету — підтримувати в організмі стабільність внутрішнього середовища. Якщо через вручання ззовні ця стабільність порушується, імунна система мобілізує всі свої захисні сили на її відновлення. Під час цієї боротьби ми почуваємось не найкраще — мусить пройти певний час, щоб відновились порушені функції та повернулись до норми життєві показники. Але без такого поєдинку важко сподіватись на видужання.

Вроджена здатність організму вбивати ворожі клітини має назву специфічний імунітет. Неспецифічний, або набутий імунітет ми отримуємо внаслідок зустрічі з інфекцією або завдяки вакцині…

Читайте далі в №3, 2016 журналу «Охорона праці і пожежна безпека»