Спеціальні об’єктові навчання і тренування з питань цивільного захисту


Спеціальні об’єктові навчання і тренування з питань цивільного захисту

Враховуючи повсюдне зростання рівня терористичних загроз, пожежної та техногенної небезпеки, керівники підприємств повинні приділяти підсилену увагу питанням підготовки працівників, зокрема керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, що визначає в цілому готовність об’єктів до дій у найбільш імовірних надзвичайних ситуаціях.

Відповідно до постанови КМУ «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» від 26 червня 2013 р. № 444, навчання працюючого населення діям у надзвичайних ситуаціях здійснюється безпосередньо на підприємстві, в установі та в організації згідно з програмами підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях, а також під час проведення спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту

Спеціальні об’єктові навчання і тренування з питань цивільного захисту є формою практичної підготовки працівників і провадяться відповідно до порядку, визначеного наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 вересня 2014 р. № 934. Такі навчання та тренування є основною і найбільш ефективною формою всебічної підготовки, вдосконалення знань, вмінь та навичок формувань і персоналу підприємств у сфері захисту від надзвичайних ситуацій.

Спеціальні об’єктові навчання і тренування з питань цивільного захисту проводяться у робочий час за рахунок коштів роботодавця та залежно від складу учасників поділяються на:

— комплексні об’єктові навчання (тренування);
— об’єктові тренування спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту;
— протипожежні та протиаварійні об’єктові тренування і навчальні тривоги.

Спеціальні об’єктові навчання і тренування за своїм призначенням можуть бути плановими, експериментальними та показовими.

Спеціальні об’єктові навчання і тренування з питань цивільного захисту передбачають підготовчий період, періоди проведення навчання та розбору його результатів. До загальних заходів підготовчого періоду навчання належать:

— добір з числа керівного складу та фахівців, які організовують і здійснюють заходи цивільного захисту, керівництва і посередників з навчання, тренування та організація їх підготовки;
— розробка навчально-методичної документації та кошторису витрат на підготовку та проведення навчання, тренування;
— підготовка навчальних місць, містечок та натурних дільниць з відпрацювання практичних заходів;
— оцінка готовності персоналу, який залучається до навчання, засобів імітації, систем управління та оповіщення.

За організацію та проведення таких навчань і тренувань відповідають керівники підприємств.

Особи, які беруть участь у навчаннях і тренуваннях, зобов’язані дотримуватися вимог безпеки, правил експлуатації обладнання та вимог виробничих інструкцій і мають бути проінформовані щодо можливих ризиків під час їх проведення.

Анатолій РОЖКОВ,
експерт з пожежної та техногенної безпеки, член громадської ради ДСНС України

Читайте далі в №3, 2016 журналу «Охорона праці і пожежна безпека»