«Що маємо — не цінуємо, втративши — плачемо». Цю приказку ми згадуємо щоразу, як тільки позбуваємось того, що, здавалося б, було, є й буде у нас завжди. Щодо зору народна мудрість більш ніж справедлива. І тому так важливо постійно якнайпильніше берегти очі. А особливо тоді, коли існує потенційна небезпека завдати їм шкоди. Які бувають травми очей, що робити, коли неприємність уже сталася та як уберегти орган зору — про це й піде мова далі
Які бувають травми очей
Травми ока відрізняються за своїм характером — залежно від того, за яких умов постраждав орган зору. Офтальмологи виділяють:
– виробничі;
– побутові;
– бойові;
– дитячі травми очей.
Причини отримання травми також бувають різними, це:
– механічні пошкодження очей;
– термічні;
– хімічні;
– променеві.
Найчастіше зустрічаються випадки механічного травматизму. При цьому травми можуть бути як поверхневі, так і проникаючі.
У загальній статистиці поверхневих травм перше місце традиційно посідають ушкодження сторонніми предметами.
Типовий виробничий приклад: робітник працював на металообробному верстаті без застосування захисних окулярів або екрану й отримав потрапляння до ока уламку металевої стружки.
Як правило, такі травми призводять до пошкоджень, у першу чергу, слизових оболонок ока, рогівки та повік. Для них характерні такі симптоми: біль в оці, різь, відчуття «піску», рясне сльозовиділення. Намагаючись позбавитись від неприємних відчуттів, постраждалий починає посилено терти око. Це, як правило, призводить до ще більших пошкоджень. Крім того, таким чином можна занести до рани інфекцію, ще більш погіршити клінічну картину та ускладнити діагностику й лікування.
Як запобігти травмуванню очей на виробництві та як діяти, якщо нещасний випадок таки стався, яку допомогу слід надати постраждалому до прибуття медиків при різних ураженнях читайте у № 8/2017 журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
Мар’яна Задорожна, лікар-профпатолог
Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Придбати журнал із додатком |