Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей

Роз'яснення щодо порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки»

Просимо надати роз’яснення до постанови КМУ «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (далі — Постанова № 1107) та статті 21 Закону України «Про охорону праці» («Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємства, об’єктів і засобів виробництва»).
Просимо надати роз’яснення за такими питаннями.
1. Чи відноситься ця постанова до виду діяльності за КВЕД-2010:
45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами;
45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів;
45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів;
45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів?
2. Чи потрібно отримувати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки відповідно до п. 11 додатка 2 до Постанова № 1107, а саме на зберігання балонів з газом пропан-бутан, вуглекислотою, киснем і стисненим повітрям, які експлуатуються на робочих місцях? Чи потрібно отримувати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, відповідно до п. 23 додатка 2 до Постанова № 1107, а саме на зварювальні роботи, які виконуються на підприємстві при ремонті кузовів легкових автомобілів і для забезпечення власних потреб підприємства?
3. Чи потрібно отримувати дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки відповідно до п. 19 додатка 3 до Постанова № 1107, а саме на підйомники автомобільні та платформи підіймальні імпортного виробництва вантажопідйомністю до 4 тонн, які застосовуються при підніманні легкових автомобілів при їх технічному обслуговуванні та ремонті?
Юлія Довга, інженер з охорони праці

1. Постанова КМУ «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (далі — Постанова № 1107) визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання Держгірпромнаглядом та його територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на  експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Дозволи видаються:

  • роботодавцеві — на виконання робіт підвищеної небезпеки, зазначених у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у додатку 3;
  • виробникові або постачальникові машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки — на застосування  машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у додатку 3.

Оскільки Постанова № 1107 не пов’язана з видами діяльності за КВЕД, неможливо дати однозначну відповідь на поставлене Вами запитання.

2. Пункт 11 додатка 2 до Постанови № 1107 передбачає, що зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх заповнення, спорожнення і ремонт належать до робіт підвищеної небезпеки і на них необхідно отримати дозвіл.
Це стосується також і п. 23 додатка 2 Постанови № 1107.

3. Пунктом 19 додатка 3 до Постанови № 1107 передбачено, що дозвіл необхідно отримувати  на експлуатацію машин, механізмів, устаткування («Вантажопідіймальні  крани  і машини,  ліфти, ескалатори, траволатори, канатні дороги, підйомники, зокрема будівельні, та фунікулери»).
Відповідно до Правил будови і безпечної експлуатації підйомників, затверджених наказом Держкомітету України з нагляду за охороною праці  8 грудня 2003 р. № 232, визначено:

  • п. 2.1.1. Підйомник — вантажопідіймальна машина циклічної дії, призначена для переміщення працівників з інструментами та матеріалами в робочу позицію та проведення там робіт з робочої платформи;
  • п. 2.1.4. Підйомник самохідний — підйомник, обладнаний механізмом для пересування робочим майданчиком і дорогами;
  • п. 1.4.1. Підйомник автомобільний — підйомник, змонтований на автомобільному шасі.

Якщо автомобільні підйомники та підіймальні платформи не призначені для переміщення працівників та проведення робіт безпосередньо на них і є стаціонарними (не пересуваються), то вимоги цих Правил на них не розповсюджуються. Отже, і отримання дозволу на експлуатацію стаціонарних автомобільних підйомників і платформ не вимагається.

Олександр КАЛАШНЮК,
головний технічний інспектор праці Федерації профспілок Вінницької області

Матеріал надано редакцією журналу «Охорона праці і пожежна безпека»

Розсилка новин