Просимо надати роз’яснення до постанови КМУ «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (далі — Постанова № 1107) та статті 21 Закону України «Про охорону праці» («Додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємства, об’єктів і засобів виробництва»).
Просимо надати роз’яснення за такими питаннями.
1. Чи відноситься ця постанова до виду діяльності за КВЕД-2010:
45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами;
45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів;
45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів;
45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів?
2. Чи потрібно отримувати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки відповідно до п. 11 додатка 2 до Постанова № 1107, а саме на зберігання балонів з газом пропан-бутан, вуглекислотою, киснем і стисненим повітрям, які експлуатуються на робочих місцях? Чи потрібно отримувати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, відповідно до п. 23 додатка 2 до Постанова № 1107, а саме на зварювальні роботи, які виконуються на підприємстві при ремонті кузовів легкових автомобілів і для забезпечення власних потреб підприємства?
3. Чи потрібно отримувати дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки відповідно до п. 19 додатка 3 до Постанова № 1107, а саме на підйомники автомобільні та платформи підіймальні імпортного виробництва вантажопідйомністю до 4 тонн, які застосовуються при підніманні легкових автомобілів при їх технічному обслуговуванні та ремонті?
Юлія Довга, інженер з охорони праці
1. Постанова КМУ «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (далі — Постанова № 1107) визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання Держгірпромнаглядом та його територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Дозволи видаються:
Оскільки Постанова № 1107 не пов’язана з видами діяльності за КВЕД, неможливо дати однозначну відповідь на поставлене Вами запитання.
2. Пункт 11 додатка 2 до Постанови № 1107 передбачає, що зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх заповнення, спорожнення і ремонт належать до робіт підвищеної небезпеки і на них необхідно отримати дозвіл.
Це стосується також і п. 23 додатка 2 Постанови № 1107.
3. Пунктом 19 додатка 3 до Постанови № 1107 передбачено, що дозвіл необхідно отримувати на експлуатацію машин, механізмів, устаткування («Вантажопідіймальні крани і машини, ліфти, ескалатори, траволатори, канатні дороги, підйомники, зокрема будівельні, та фунікулери»).
Відповідно до Правил будови і безпечної експлуатації підйомників, затверджених наказом Держкомітету України з нагляду за охороною праці 8 грудня 2003 р. № 232, визначено:
Якщо автомобільні підйомники та підіймальні платформи не призначені для переміщення працівників та проведення робіт безпосередньо на них і є стаціонарними (не пересуваються), то вимоги цих Правил на них не розповсюджуються. Отже, і отримання дозволу на експлуатацію стаціонарних автомобільних підйомників і платформ не вимагається.
Олександр КАЛАШНЮК,
головний технічний інспектор праці Федерації профспілок Вінницької області
Матеріал надано редакцією журналу «Охорона праці і пожежна безпека»