Роботи на висоті — роботи, при виконанні яких працівник перебуває на відстані менше 2 м від межі неогороджених або неперекритих перепадів по вертикалі 1,3 м і більше від робочої поверхні (ґрунту, перекриття, робочого настилу). Основним засобом захисту, що запобігає падінню з висоти, є захисне огородження перепадів по вертикалі або перекриття робочим настилом внутрішніх прорізів робочої поверхні.
Драбина призначена для переміщення людей на тимчасові робочі місця, що розташовані на висоті, під час виконання певних робіт. Нормативні документи забороняють виконання з приставних драбин робіт, що потребують від виконавця опори на конструктивні елементи будівлі або споруди, а саме: роботи з використанням ручного інструменту, зварювальні роботи, протягування проводів, підтримування вантажів тощо. Для виконання подібних робіт повинні використовуватись засоби підмощування (помости, риштування, навісні площадки) або пересувні драбини-стрем’янки з огородженими робочими площадками. Засоби виробництва, що потребують постійного обслуговування на висоті, повинні оснащуватись стаціонарними драбинами та робочими площадками.
Пункт 7 Додатка 6 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, передбачає отримання суб’єктом господарювання Декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на «ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 м, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 м і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу».
Оскільки згідно з п. 6 Критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері промислової безпеки та охорони праці і визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2009 р. № 413, торгівельні підприємства відносяться до суб’єктів господарювання з незначним ступенем ризику, то організація робіт на цих підприємства повинна відповідати вимогам безпеки (наприклад, для виконання робіт на висоті забезпечуватись драбиною-стрем’янкою з робочою площадкою та перильним огородженням). У разі забезпечення відповідними засобами виробництва, а також незалучення працівників до виконання ремонтних, монтажних, будівельних робіт на висоті, Декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки є необов’язковою.
Микола Федоренко,
головний державний інспектор з охорони праці
Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській обл. і м. Києві
Матеріал надано редакцією журналу «Охорона праці і пожежна безпека»