Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
Охорона праці

Про заходи з електробезпеки для працівників офісу

Головне в статті:
1. Нормативні документи, які регламентують вимоги електробезпеки для працівників офісу
2. Заходи електробезпеки, що потребують особливої уваги
3. Мінімальні вимоги безпеки під час роботи з екранними пристроями


Відповідно до ст. 13 розд. ІІІ Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2694-ХІІ роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Заходи щодо виконання вимог електробезпеки офісних працівників регламентують наступні нормативні документи:

 • Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затверджене наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці України від 26 січня 2005 р. № 15;
 • Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 25 липня 2006 р. № 258 (далі — ПТЕЕС);
 • Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Комітету по нагляду за охороною праці від 9 січня 1998 р. № 4;
 • Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 р. № 1417.

Відповідно до п. 2.2 розд. ІІ Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій від 25 січня 2012 р. № 67, роботодавець має забезпечити повну і вичерпну інформацію працівників та їх уповноважених представників з питань охорони праці про можливі небезпечні ситуації, про вжиті заходи для їх запобігання або їх ліквідації та про дії працівників у аварійних ситуаціях.

Електробезпека — система організаційних та технічних заходів і засобів, що забезпечують захист людей від шкідливого та небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля і статичної електрики.

Тобто електробезпека — це відсутність будь-яких факторів з боку електроустановки, які можуть створити загрозу і небезпеку життю і здоров’ю людини. Не варто під терміном «електроустановка» розуміти щось таке, що може знаходитись поза межами офісу. Адже, наприклад, настільна лампа це також електроустановка. Тобто пристрій, в якому є перетворення електричної енергії в той чи інший вид енергії (світлову, механічну, теплову), і буде вважатись електроустановкою.

Заходи електробезпеки, на які необхідно звернути особливу увагу:

1. Облаштування електромережі, зокрема:

 • правильний розподіл навантаження на всі приміщення офісу;
 • правильний розподіл електромережі за призначенням (наприклад: освітлення — це одна група, робоча зона — інша);
 • якість самих комплектуючих електромережі (розетки, вимикачі, лампи, світильники);
 • чи є потенціал для збільшення навантаження (на випадок створення додаткових робочих місць чи розширення компанії);
 • використання офісного обладнання, в якому електроенергія застосовується за призначенням згідно з технічними рекомендаціями виробника.

2. Виважений підхід до питання використання стаціонарних або мобільних електрогенераторів для зменшення енергозалежності:

 • консультація зі спеціалістом електротехнічного фаху (якщо не призначений відповідальний за електрогосподарство) щодо вибору генератора відповідно до потреб енергоспоживання;
 • якщо електрогенератор стаціонарний — необхідно виконати вимоги, зазначені в п. 9.1-9.20 розд. VIII ПТЕЕС;
 • якщо електрогенератор мобільний (бажано з вмонтованою автоматикою введення резерву) — правильно виконати підключення з урахуванням можливих наслідків у випадку появи струму в зовнішній електромережі.
Важливо!
Згідно з п. 1.2-1.6 розд. IV ПТЕЕС керівник повинен створити відповідні служби щодо забезпечення безпечної та надійної експлуатації електроустановок.


Увага! Зразок інструкції з охорони праці про заходи електробезпеки подано частково. З повною версією можна ознайомитися у журналі «Охорона праці і пожежна безпека» №6, 2019.


3. Проведення інструктажів з охорони праці з питань електробезпеки.

Одним з важливих заходів попередження електротравматизму є проведення інструктажів з охорони праці з питань електробезпеки. Доцільно проводити інструктажі у формі співбесіди. З власного досвіду можу сказати, що нерідко працівники мають дуже віддалені поняття про небезпеку електроструму.

Тому під час проведення вступного інструктажу варто більш детально зупинитись на наступних питаннях:
• в чому саме полягає небезпека електроструму;
• як впливає дія струму на тіло людини та можливі наслідки для життя та здоров’я;
• фактори, за яких людина може потрапити під дію струму;
• перша допомога при ураженні електричним струмом;
• як вберегти себе та оточуючих від вражаючих факторів струму при стихійних лихах, аваріях.

Роботи, пов’язані з обслуговуванням електромережі, повинні виконуватись підготовленим персоналом відповідно до п. 2.2, 2.3 розд. IV ПТЕЕС.

Мінімальні вимоги до безпеки під час роботи з екранними пристроями1 та використання побутових електроприладів

Рис.1

Не допускається:

 • виконувати технічне обслуговування, ремонт і налагодження екранних пристроїв безпосередньо на робочому місці працівника під час роботи з екранними пристроями;
 • відключати захисні пристрої, самочинно проводити зміни у конструкції та складі екранних пристроїв або їх технічне налагодження;
 • працювати з екранними пристроями, у яких під час роботи виникають нехарактерні сигнали, нестабільне зображення на екрані та інші несправності.
пункт 1.5 розд. І ПТЕЕС
Використання побутових електроприладів в офісах
здійснюється згідно з вимогами підприємства-виробника та ПТЕЕС.

1 Вимоги щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями, затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 14 лютого 2018 р. № 207

Автор: Володимир Матяж, інженер з охорони праці

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека» №6, 2019

Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!Розсилка новин