Організація навчання і перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві. Відповідальність роботодавця та алгоритм дій


Організація навчання і перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві. Відповідальність роботодавця та алгоритм дій

Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи, а також учні, слухачі та студенти під час трудового і професійного навчання проходять на підприємстві за рахунок роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки у разі виникнення аварії (п. 3.1 гл. 3 Положення № 15).

Відповідальність за організацію і здійснення інструктажів, навчання та перевірки знань працівників з питань охорони праці покладається на роботодавця.

 

Розроблення і затвердження відповідних Положень підприємства про навчання з питань охорони праці

На підприємствах на основі Положення № 15, з урахуванням специфіки виробництва та вимог нормативно-правових актів з охорони праці:

  • розробляються і затверджуються відповідні Положення підприємств про навчання з питань охорони праці (далі — Положення підприємства);
  • формуються плани-графіки проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці (див. додаток 1), які мають бути оприлюднені роботодавцем (п. 3.2 гл. 3 Положення № 15).

а) Звичайно, для організації якісного навчання важливо, щоб документ, який його регламентує, теж був якісним. Це Положення підприємства про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, яке повинно враховувати специфіку виробництва. Тому важливо надати проєкт Положення підприємства керівникам структурних підрозділів, головним фахівцям підприємства, головному механіку, енергетику, технологу тощо та безпосереднім керівникам робіт для можливого внесення до нього змін та доповнень. Дати їм певний час для надання своїх зауважень і пропозицій. За необхідності, внести поправки і тільки тоді запускати це Положення в роботу.

Додаток 1 «Зразок форми плану-графіка проведення навчання з питань ОП» доступний в Живому журналі

Важливо! Якщо служба охорони праці просто «спустить» Положення зверху чи під тиском керівника, система навчання якісно не запрацює або буде працювати формально і малоефективно.

 

б) На середніх та великих підприємствах плани-графіки проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці розробляти в кожному структурному підрозділі.

в) З наведених нижче способів оприлюднення інформації ви обираєте той, який є для вас найзручнішим.

Способи оприлюднення інформації

  1. Розміщення на інформаційних стендах у структурних підрозділах підприємства.
  2. Розміщення в засобах масової інформації підприємства (газета, радіо, телебачення тощо).
  3. Розміщення на офіційному вебсайті підприємства.

Також звертаємо увагу читачів на наказ Міністерства охорони здоров’я України від 09.03.2022 р. № 441 про порядок надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах. У цьому порядку — 29 різних випадків, починаючи від кровотечі, переломів та судом і закінчуючи наданням домедичної допомоги постраждалим в умовах бойових дій/воєнного стану. Достатньо свіжий документ. Можна взяти за зразок для затвердження відповідної інструкції по підприємству. Навіть і зараз є такі підприємства, де у кожній інструкції з охорони праці у розд. V «Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях» на 3 або 4 аркушах описують порядок дій з надання домедичної допомоги потерпілим під час аварії.

«У питаннях навчання з ОП важливо дотримуватися не формального, а практичного та проактивного підходу» — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»

Доцільно затвердити по підприємству одну інструкцію про «Порядок надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах». А в п’ятому розділі інструкції з охорони праці зазначити, що «Домедична допомога потерпілим надається згідно з інструкцією «Про порядок надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах». І тоді достатньо включити її у перелік інструкцій для проведення інструктажів з питань охорони праці (додаток 2).

Додаток 2 «Зразок наказу про затвердження переліку інструкцій з ОП» доступний в Живому журналі

Чи повинна проходити навчання з ОП особа, яка працює за цивільно-правовим договором — читайте в журналі «Охорона праці і пожежна безпека»

Далі у статті:

  1. Організація навчання з питань охорони праці
  2. Складові ефективного навчання
  3. піраміда сприйняття методів навчання
  4. Перевірка знань працівників з питань охорони праці
  5. Зразок форми Програми спеціального навчання за професією
  6. Перевірку знань здійснює комісія (про організацію комісії, її склад)
  7. Зразок оформлення наказу Про затвердження комісії з перевірки знань з питань охорони праці

 

Читати статтю повністю

 

Джерело: спецвипуск «Докладно про навчання з охорони праці»


Спецвипуск № 3, 2023 «Докладно про навчання з охорони праці + практичний кейс, як зробити навчання ефективним і зменшити витрати підприємства»

Спецвипуск № 3, 2023 «Докладно про навчання з охорони праці + практичний кейс, як зробити навчання ефективним і зменшити витрати підприємства»

  • за яких умов працівникам підприємства потрібно проводити навчання з охорони праці;
  • про навчальні плани й програми, з огляду на виробничі умови, види робіт і функціональні обов’язки працівників на підприємстві;
  • про організацію навчання і перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві, види та порядок проведення навчання з охорони праці;
  • про спеціальне навчання;
  • складання інструкцій з охорони праці та багато іншого йтиметься в цьому спецвипуску.

Для довідок: 0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua

Матеріали до теми


Зарубіжний досвіт з охорони праці: чи є вікові обмеження працівників, зайнятих на виобництві та в нічний час
Зарубіжний досвід охорони праці включає вікові обмеження для працівників, особливо у виробництві та під час нічних змін. Це спрямовано на ...