Відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (далі — Порядок), дозволи видаються:
а) роботодавцеві — на виконання робіт підвищеної небезпеки, зазначених у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у додатку 3;
б) виробникові або постачальникові машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі — виробник або постачальник) — на застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, зазначених у додатку 3.
Додатком 2 Порядку визначено перелік робіт підвищеної небезпеки, в тому числі (згідно з п. 2) на монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкцію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3 до Порядку. Вказані переліки є вичерпними.
Пунктом 9 Порядку встановлено, що для одержання дозволу, який видає Держгірпромнагляд, роботодавець, виробник або постачальник (уповноважена ним особа) подає особисто чи надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додається:
— на виконання робіт підвищеної небезпеки — висновок експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання заявлених робіт;
— на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки — висновок експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації заявлених машин, механізмів, устатковання;
— на застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки — висновок експертизи щодо відповідності таких машин, механізмів, устаткування вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.
Пунктом 3 Порядку визначено, що висновок експертизи складається за формами, у встановленому порядку затвердженими Держгірпромнаглядом.
Листом Держгірпромнагляду від 18 листопада 2011 р. № 1/02-11/8770 у зв’язку з введенням в дію нового Порядку експертно-технічним центрам було направлено нові форми висновків експертизи, якими потрібно керуватись до їх затвердження в установленому порядку. Формами передбачено, що у висновку експертизи необхідно:вказати роботи згідно з додатком 2 Порядку виключно ті, які виконує суб’єкт господарювання (при видачі висновку щодо виконання робіт підвищеної небезпеки), або вказати обладнання згідно з додатком 3 Порядку виключно те, яке експлуатує суб’єкт господарювання (при видачі висновку на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки).
Листом Держгірпромнагляду від 18 листопада 2011 р. № 1/3-11/8767 надано роз’яснення щодо виконання вимог Порядку. Зокрема, у п. 1 роз’яснення відзначено, що предметом правового регулювання Порядку є процедура видачі або відмови у видачі та інших супутніх дій, пов’язаних з процедурою видачі дозволів. У цьому роз’ясненні відсутня вимога щодо отримання окремого дозволу чи окремого висновку експертизи на кожен заявлений вид робіт чи експлуатацію кожного виду обладнання.
Згідно з постановою Верховної Ради України «Про порядок введення в дію Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 р. № 2695-XII Державному комітету України по нагляду за охороною праці надано право роз’яснення вимог Закону України «Про охорону праці», які є обов’язковими для всіх громадян, підприємств, установ і організацій (п. 4 Постанови).
Тому експертно-технічні центри не уповноважені трактувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці щодо видачі дозволів, і їх вимога про отримання дозволу на кожен вид робіт підвищеної небезпеки є нелегітимною.
М. А. Дорохова, г. Дзержинск Донецкой обл.