Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
Охорона праці

Гігієна праці та проблемні питання умов праці лікарів судово-медичних експертів

Актуальність теми обумовлена тим, що працівники цієї категорії мають численні професіональні фактори ризику.

Основними факторами ризику виникнення захворювань у лікарів судово-медичних експертів є:

  • біологічний фактор (контакт з інфікованим матеріалом, у тому числі й мікобактерії туберкульозу, проведення розтинів ВІЛ-інфікованих осіб або хворих на СНІД, хворих на парентеральні вірусні гепатити);
  • хімічні речовини (формальдегід, хлороформ, спирт, ефір);
  • психофізіологічний фактор (напруженість праці через психоемоційне навантаження - робота з тілами  померлих, спілкування з потерпілими, звинуваченими та іншими особами, співробітниками правоохоронних органів).
  • тяжкі фізичні навантаження у чоловіків.

Суттєвим фактором ризику виникнення  інфекцій (ВІЛ/СНІД, гепатиту) для лікарів  судово-медичних експертів є підвищений ризик пошкодження шкіряних покривів при розтині трупів, відсутність прижиттєвої медичної документації на стосовно можливого інфікування ВІЛ- інфекцією, туберкульозом, гепатитом секційного матеріалу. При розтині легень людини, яка при житті хворіла на туберкульоз, в повітрі робочої зони буде наявний аерозоль з мікобактерією туберкульозу.

Для лікаря судово-медичного експерта дуже важливо знати про ВІЛ-статус на момент розтину, тому що це зумовлює обережність і акуратність  при проведенні експертизи, в значній мірі знижує ризик можливого зараження.

Проте, експерт далеко не завжди володіє інформацією відносно ВІЛ-статусу при розтині трупу.

В своїй діяльності лікарі судово-медичні експерти використовують формальдегід як консервант та дезінфектант при розтині трупів, а також      для зберігання  матеріалу  при лабораторних гістологічних дослідженнях тощо. Ця речовина має алергенну дію на організм людини, що значно знижує імунітет, сприяє розвитку туберкульозу та інших захворювань.

Заходи, спрямовані на попередження виникнення професійних захворювань серед лікарів-судово-медичних експертів:

  • обов’язково при розтині трупів та проведенні експертиз використовувати засоби індивідуального захисту (рукавички, нарукавники, якісні протиаерозольні респіратори, які забезпечать надійний захист органів дихання експерта від мікобактерій туберкульозу);
  • встановлення в секційних залах бактерицидних ламп  в необхідній кількості та потужності, з розрахунками  часу опромінення, необхідого  для повної деконтамінації  приміщення від мікобактерій туберкульозу; ведення  журналу обліку часу роботи бактерицидних ламп; слідкування за строком   їх експлуатації (відповідно до паспортних характеристик);  своєчасне проведення  заміни відпрацьованих  ламп; 
  • своєчасне проходження флюорографічних обстежень з періодичністю, визначеною законодавством;
  • підвищення імунітету шляхом здорового харчування (вживання  фруктів, овочів, злаків, м’яса та молочних продуктів, дотримання водного балансу організму), фізичної активності (заняття спортом), повноцінного сну (7-8 годин), відмови від шкідливих звичок  тощо.  

Джерело: Управліня Держпраці у Миколаївській областіРозсилка новин