Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
Охорона праці

Гігієна праці під час виробництва взуття

На сучасних високомеханізованих взуттєвих фабриках ряд виробничих процесів (розкрій, шліфування деталей, швейні роботи тощо) супроводжується інтенсивним середньочастотним шумом понад 90 і навіть 100 дБ, високочастотною вібрацією і великою м’язовою напругою. Ряд машин (для пришиття ранта, пристрочки підошов та ін) передає до рук працюючих низькочастотну вібрацію з великими амплітудами. Розкрій підкладки, шліфування та інші роботи супроводжуються значним виділенням пилу. На деяких роботах по обробці взуття температура повітря цеху влітку досягає на окремих робочих місцях 34-38°. Вживані у виробництві хімічні речовини виділяються в повітря цехів у вигляді парів. Найбільш шкідливий бензол, що входить до складу клеїв, а також нітрофарб та нітроемалей. У повітря можуть також виділятися хлор – при роботі з перхлорвиниловым клеєм, хлоропрен – при використанні нейритового клею, вулканізація гази – при вулканізації низу взуття.

У взуттєвиків можуть зустрічатися дерматити та екземи, неврити та нейроміалгії рук, вібраційна хвороба, глухуватість і хронічні інтоксикації бензолом. Часті гнійничкові хвороби шкіри через мікротравми. Кардинальними оздоровчими заходами є заміна бензолу менш токсичним толуолом і анклопфмашин пресами для гарячого пресування граней взуття. Операції, що супроводжуються виділенням парів, мають забезпечуватися місцевою витяжною вентиляцією; джерела тепловиділень – термоізоляцією. Працівники, які мають контакт із бензолом, повинні проходити попередні та періодичні медогляди.

Читайте також:  Експертиза умов праці швачки

В якості вихідних матеріалів у взуттєвій промисловості, крім натуральної шкіри, використовуються штучні матеріали: гума для підошви, пластики, синтетичне хутро тощо. Для з’єднання деталей взуття застосовують різні види клейових матеріалів: розчини каучуку в органічних розчинниках, латекси синтетичних каучуків і синтетичні смоли. Сучасна технологія фабричного виробництва взуття характеризується механізацією, хімізацією та конвеєрним способом організації праці. Фізіологічні особливості трудових процесів пов’язані з необхідністю виконання одноманітних, багаторазово повторюваних рухів рук.

У разі недосконалості санітарно-технічних пристроїв у повітря потрапляють пари бензину, ацетатів, ацетону, хлоропрена, аміак, формальдегід, окис вуглецю, сірчистий газ.

Процес гарячої вулканізації супроводжується утворенням складного комплексу продуктів термоокислювальної деструкції гумових сумішей (пари стиролу, окис вуглецю, сірчистий газ і ін), особливо у разі вмісту в них інгредієнтів, які утворюють пори.

Механічна обробка шкір і гуми супроводжується виділенням пилу. Несприятливим фактором є контакт шкіри рук працюючих із органічними розчинниками, смолами, каучуками. Багато машин, які використовуються у взуттєвій промисловості, є джерелами шуму та вібрації.

ПІДСУМКИ

Професійні захворювання працівників, зайнятих у виробництві взуття:

  • дерматити, 
  • екземи,
  • порушення нервово-м’язового апарату верхніх кінцівок.

 

Профілактика професійних захворювань взуттєвиків:

  • усунення найбільш токсичних розчинників (бензолу);
  • укриття місць виділення парів, газів і пилу з обладнанням витяжної вентиляції;
  • використання механізмів і пристосувань, що перешкоджають контакту рук з речовинами-подразниками;
  • попередні та періодичні медогляди осіб у відповідності з чинним законодавством;
  • медико-санітарне обслуговування працівників із урахуванням переважного використання у взуттєвій промисловості праці жінок.

 

Джерело: редакція журналу «Охорона праці і пожежна безпека» за матеріалами Управління Держпраці у Тернопільській області.

Переконайтеся, що ви передплатили журнал «Охорона праці і пожежна безпека» і вся необхідна інформація є під рукою!Розсилка новин