Дії персоналу підприємства у разі розливу ртуті


Дії персоналу  підприємства у разі розливу ртуті

Персонал діяв правильно, збираючи всю видиму ртуть за допомогою вати до банки та проводячи вологе прибирання в приміщенні з використанням розчину хлорного вапна. Але в жодному разі не можна викидати ртуть у смітники. Зібрану ртуть необхідно вивозити й здавати до міської комунальної рятувальної служби. Наприклад, в Києві — за адресою: вул. Вишгородська, 21.

Правильні дії

Якщо ви розбили ртутний термометр, найголовніше — не піддаватися паніці. При кімнатній температурі ртуть не така страшна. Звичайно, вона небезпечна, але при температурі вище +38 градусів Цельсія. Недовге перебування в приміщенні, де розбився ртутний термометр, не завдасть значної шкоди організму. Тому терміново вживаємо заходів для прибирання ртуті.

Крок 1
Зверніться за консультацією чи по допомогу до чергового представника міської комунальної рятувальної служби. Наприклад, номер телефону комунальної рятувальної служби КМДА: (044) 430-37-13. Далі слід діяти за вказівками фахівця рятувальної служби.

Крок 2
Якщо ви вирішили зібрати пролиту ртуть самостійно, насамперед надягніть гумові рукавички, щоб ртуть не потрапила на шкіру рук.
Увійшовши до приміщення з ртуттю, не виходьте в тому ж самому взутті до інших приміщень. Роззувайтеся (перевзувайтеся) на виході — інакше доведеться прибирати і в інших приміщеннях.

Крок 3
За допомогою аркуша паперу та металевої спиці зберіть докупи всі частинки розбитого термометра. Використовуйте ліхтарик для пошуку ртуті: його світло відбивається в ртутних кульках. Збирати ртуть слід максимально ретельно, щоб не залишити жодної кульки. Працювати бажано дуже швидко: якщо прибирання займає багато часу, виходьте через кожні 10 хвилин з приміщення подихати свіжим повітрям.

Крок 3
Складайте кульки до банки з водою, щоб ртуть не випаровувалася. З цією ж метою вимкніть всі нагрівальні прилади в приміщенні. Щільно закривайте банку кришкою. Якщо кульки розсипалися по невеликій площі, то легше зібрати їх до однієї великої кулі, використовуючи для їх переміщення спицю.
Якщо не вдається зібрати дрібні кульки спицею, можна скористатися шприцом, гумовою грушею, ватними тампонами, лейкопластиром, скотчем.
Зібрані в банку з водою кульки потрібно тримати в прохолодному місці, щоб не виділялися отруйні пари ртуті.

Крок 4
Добре провітріть приміщення протягом тривалого часу. Обробіть хлорним розчином всі місця, де зібрали ртуть. Хлорка переводить ртуть у нелеткий стан, окислюючи її.

Крок 5
Частини розбитого термометра, банку із зібраними кульками ртуті, а також одяг, на який потрапила ртуть, слід здати до міської комунальної рятувальної служби для утилізації.

Чого робити не можна

Розбитий ртутний термометр не можна викидайте до сміттєпроводу! Навіть два грами ртуті здатні зробити повітря отруйним по всій окрузі.

Не можна підмітати ртуть віником, щоб ще більше не розкидати її по приміщенню. Так само не можна збирати ртуть за допомогою пилососа.
До повного прибирання ртуті з приміщення не створюйте в ньому протягу: кульки розлетяться ще більше, осядуть на всі предмети й речі.

Якщо на одяг потрапила ртуть, прати його не можна. Такий одяг доведеться запакувати в пластикові мішки й передати до міської комунальної рятувальної служби для утилізації.

Не можна також спускати ртуть до каналізації: вона осяде на трубах, і видалити її звідти буде неможливо.

Ознаки отруєння парами ртуті

При перебуванні протягом довгого часу в приміщенні, де було розбито ртутний термометр, можлива поява симптомів отруєння парами ртуті, а саме:
— головного болю;
— слабкості;
— апатії;
— запаморочення;
— тремтіння повік, губ і пальців рук;
— металевого присмаку в роті;
— сльозотечі;
— нападу діареї;
— зміни кольору сечі.

Пари ртуті виводяться з організму через нирки, тому при ознаках отруєння потрібно пити більше рідини. При найменших ознаках отруєння обов’язково зверніться до лікаря.

Щоб упевнитися в безпеці

Якщо ви не впевнені, що повністю змогли зібрати всі кульки ртуті з розбитого термометра, то краще викликати фахівців із санепідслужби зі спеціальними приладами для виявлення в повітрі приміщення парів ртуті. А до їх приїзду потрібно ретельно провітрювати приміщення.
Якщо під рукою немає номера телефону СЕС, то за уточненням можна зателефонувати до служби порятунку (тел. 101) або до міської комунальної рятувальної служби міста, в якому ви мешкаєте.

Для додаткового знешкодження ртуті можна обробити поверхні, де вона перебувала, розчином йоду. У цьому випадку утворюється йодид ртуті — нелетка речовина. Те ж саме відбувається з ртуттю при взаємодії із сіркою — утворюється нелеткий сульфід ртуті. Проводити таке оброблення доведеться щодня протягом тижня. За цей час залишки ртуті зазвичай повністю виходять з приміщення.

Заходи безпеки при поводженні з ртутьвмісними приладами

Ретельно оглядайте термометр перед кожним його застосуванням. Якщо необхідно струснути прилад, слід затиснути його голівку в кулаці, вперши її в долоню. Середина градусника при цьому повинна опинитися між великим і вказівними пальцями. Струсіть з силою градусник кілька разів, згинаючи при цьому руку в лікті й різко розпрямляючи її.

Якщо необхідно дезінфікувати термометр, в жодному разі не опускайте його в гарячу воду. Від різкого нагрівання прилад може тріснути, розбитися або втратити точність.

Крім медичного термометра, ртуть міститься в деяких інших побутових приладах і матеріалах: в деяких видах фарб, в батарейках, а також в лампах денного світла та в енергозберігаючих лампах. Завжди слід бути обережними з цими приладами та утилізувати їх відповідно до правил безпеки.

УВАГА!
Проводити будь-які дії із збирання та утилізації ртуті, з дезінфекції приміщення слід тільки згідно з порадами або за допомогою фахівців відповідних служб.

Володимир Свиридов, експерт з пожежної та техногенної безпеки

Матеріал надано журналом “Охорона праці і пожежна безпека” (№2, 2016)

Детально зміст №2, 2016 журналу