Держпраці чи «держхабарпраці»?


Держпраці чи «держхабарпраці»?

Наскільки вдалою виявилася реформа державної системи охорони праці в Україні? Чому нині в професійному середовищі народився глузливий термін «держхабарпраці» і що маємо з цим робити? Своїми думками з цього приводу з редакцією журналу «Охорона праці і пожежна безпека» поділився відомий експерт з охорони праці, давній друг нашого журналу Сергій КРАВЧЕНКО зі Львова.

Проблема № 1 — «не ті» фахівці. Як відомо, Держпраці України було створено внаслідок злиття Держгірпромнагляду та Державної інспекції праці. Проте це створення розпочалося, я б сказав, непаритетно. Виявилося, що ухил обрали на питанні праці. Фактично і в Львівській області, і в Києві «верх» взяли фахівці, які не були дотичні до питань охорони праці. Тому нині питання охорони праці дещо нівелюються. Крім того, при створенні нової структури без уваги залишилася санепідслужба, яку потім фактично ліквідували.

Проблема № 2 — рівень підготовки. Неможливо підготувати галузевого інспектора за короткий термін. Інженер з охорони праці повинен мати базову освіту й мінімум три роки роботи в галузі. Людина, яка здійснює нагляд, має розбиратися досконало в цій галузі. Не можна ж взяти людину зі сторони й відправити перевіряти, наприклад, шахту, якщо ця людина там не працювала…

Проблема № 3 — виправдана корупція. Те, що інспектори беруть хабарі, — це не новина ні для кого. Нечесні люди були й будуть всюди. Викорінити корупційні дії дуже складно, враховуючи невисоку заробітну плату фахівців. Скажімо, включно до травня минулого року державні службовці отримували мінімальні заробітні плати. Інспектор, маючи величезні права, отримував мінімальну зарплату — на рівні прибиральниці! Це не дуже добре.

Проблема № 4 — дозвільні процедури. Звісно, кількість необхідних дозволів останнім часом значно скоротили. Проте для того, щоб працювати належним чином, треба мати нормальний пакет дозвільних документів. А враховуючи те, що обладнання на підприємствах застаріло й не відповідає сучасним вимогам, починаються прохання: ви там закрийте очі на всі наші проблеми з обладнанням…

Коло проблем, у якому нині крутиться галузь охорони праці у зв’язку з реформою «покращення», все-таки значно ширше. Розглянути «під лупою» усі недоліки сучасної системи разом з нашим експертом ви маєте змогу вже незабаром — на с. 76 лютневого номера журналу «Охорона праці та пожежна безпека». Будьте з нами!

Інна Борисова

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Усі видання з охорони праці