Куди не подивись — скрізь одне і те ж…


Куди не подивись — скрізь одне і те ж…

Вступ

Мені особисто дуже часто доводиться ставати випадковим свідком порушень вимог безпеки виконавцями тих чи інших робіт. Причому не лише під час перебування на підприємствах чи на вулицях населених пунктів, а й у власній квартирі, ба навіть у номері готелю. Для цього варто лише спрямувати свій погляд туди, звідки доносяться характерні звуки: гуркіт техніки, вигуки працівників тощо.

Примітно, що недотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці для безпосередніх виконавців є настільки звичною справою, що це стало сьогодні майже нормою.

Незважаючи на наявність територіальних органів з нагляду за охороною праці, покласти край цьому неподобству не видається можливим, оскільки в Україні діє мораторій на проведення перевірок, який не дає можливості державним інспекторам оперативно реагувати на такі факти.

Прикро, але факт. Поліцейський в разі недотримання водієм Правил дорожнього руху має право зупинити порушника і скласти на нього адміністративний протокол, а державний інспектор в разі випадкового виявлення порушення Правил охорони праці під час виконання тих чи інших робіт працівником — ні.

Навіть якщо порушення може призвести до ушкодження здо ров’я, чи загибелі не одного, а кількох людей.
Парадокс? Згоден. Але нічого не вдієш. Такі правила гри. А точніше, не гри, а загравання — уряду з роботодавцями. Проте розгляньмо та проаналізуймо конкретні факти.

Недотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці трапляється майже всюди

Не працюйте без ЗІЗ

Порушення:
Незважаючи на чіткі вимоги нормативно-правового акта, двоє працівників, які, перебуваючи в робочій платформі підйомника, піднятої на чималу висоту, обрізають гілки, не застосовують ні запобіжних поясів, ні захисних касок.

Роз’яснення:
Оскільки в підп. 6.5.10 Правил охорони праці зазначено, що «підіймання робочої платформи (колиски) до місця виконання робіт проводиться лише після того, як працівники піднімуться в робочу платформу (колиску) і закріпляться карабінами стропів за побіжних поясів за передбачені для цього місця на робочій платформі (колисці)»,…

Повна версія статті — в рубриці «Безпека праці. На виробництві» журналу «Охорона праці і пожежна безпека» №8, 2018.
Автор — Василь Куражинський, експерт із охорони праці.

Переконайтеся, що ви передплатили журнал і вся необхідна інформація є під рукою!

Придбати журнал  Свіжий номер журналу  Найближчі заходи

Матеріали до теми


З 1 листопада 2024 року спеціальність «Охорона праці» повернулася у вищі навчальні заклади України
Кабінет Міністрів України постановою від 30.08.2024 № 1021 «Про внесення змін до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється ...
Як розробити інструкцію з ОП для оператора-гальваніка автоматичних та напівавтоматичних ліній
Дія такої інструкції має поширюватися на працівників підприємства, які працюють на посаді «оператор-гальванік автоматичних та напівавтоматичних ліній» (далі — оператор). ...