Забруднення повітря може здійснювати вплив на роботу мозку людини, прискорювати когнитивне (розумове) старіння, підвищувати ризик захворюваності хворобою Альцгеймера та бути причиною 21 % усіх випадків деменції (слабоумства) у світі. До таких висновків прийшли дослідники з Університету Південної Каліфорнії (USC).
Як зазначає Science, журнал Американської асоціації сприянню розвитку науки, вченим може знадобитися більше часу, щоб остаточно довести цей зв’язок. Але дослідження USC- вже не перше, у якому встановлено залежність розвитку психічних захворювань та забруднення повітря. За даними університету у Торонто (Канада), у тих мешканців провінції Онтаріо, що проживають в 50 метрах від головних доріг (де рівень забруднення у середньому у 10 разів вище) ризик розвитку деменції на 12 % вище, ніж у тих, що мешкають в 200 метрах та далі).
Фактори навколишнього середовища можуть також провокувати імунні порушення у людей з генетичною схильністю. Про це заявив гастроентеролог Гіл Каплан з дослідницького Університету Калгарі (Канада) порталу Ensia. Визначення цих факторів дозволить вченим розробити більш ефективні методи лікування і профілактики захворювань.
«У більшості випадків ми не знаємо точно, чому імунна система виходить з ладу»- сказав порталу імунолог Майк Поллард з Науково-дослідного університету Скриппса (США). Вчені припускають, що серед тих, хто працює в місцях з великим накопиченням кварцового пилу, вище захворюваність аутоімунними ревматичними захворюваннями, у тому числі ревматоїдним артритом, вовчаком та склеродермією, пише Ensia.
Однак епідеміолог з Університету Макгилла (Канада) Саша Бернатски стверджує, що контакт з кварцовим пилом — рідкість і не може бути причиною імунних розладів для більшості людей. Бернатски вважає, що причиною імунних розладів може бути спалювання палива. В своєму дослідженні «Забруднення повітря тонкодисперсними частками, двоокис азоту і систематичні аутоімунні ревматичні захворювання в Калгари, провінція Альберта» вона довела зв’язок між впливом забрудненого повітря і захворюваністю в канадських провінціях Альберта і Квебек.
У роботі зазначається, що дрібні частки забрудненого повітря можуть викликати запальні процеси, що потенційно приводять до аномальної реакції імунної системи.
Антропогенні фактори можуть привести до розвитку не тільки до аутоімунних захворювань , але й до запалень кишківника. Такий висновок міститься у дослідженні, що опубліковано в The American Jornal of Gastroenterology. Рівень таких розладів у Великобританії та урбанізованих регіонах Азії став вище по мірі розвитку міст і змін харчових навичок, стверджують автори дослідження в The Lancet Gastroenterology & Hepatology. Це трапляється тому, що в організмах людей, що схильні до імунних захворювань, порушується баланс захисних і патогенних бактерій.
Забруднення атмосферного повітря є нагальною проблемою і для міст України. Аналітики порталу «Слово і діло» зібрали дані про забруднення повітря в різних містах України за перше півріччя 2017 року.
Безумовним антилідером за цей період став прифронтовий Маріуполь, який набрав 12,7 бала за індексом забрудненості атмосфери. Рівень забруднення повітря формальдегідом у Маріуполі перевищує граничну норму концентрації майже у шість разів.
Міста Кам’янське та Дніпро посіли друге й третє місця за рівнем забруднення повітря, а курортна Одеса потрапила на четверте місце списку міст з найгіршим повітрям і набрала рівно 11 балів за шкалою забрудненості.
Міста Миколаїв, Слов’янськ та Лисичанськ також потрапили до десятки найгірших за чистотою повітря міст, причому в кожному з них вміст формальдегіду в атмосфері перевищено у 3,7 раза у порівнянні з гранично допустимою концентрацією, хоча в цілому у Миколаєві повітря було чистіше, і він потрапив на 9 місце.
На сьомому місці Луцьк з індексом 8,7 – тут повітря забруднене переважно діоксидом азоту та фенолом, а на восьмому – Київ, де концентрація діоксиду азоту перевищена втричі, а оксиду азоту – в 1,3 раза.
П’ятірку міст з більш-менш чистим повітрям очолив Тернопіль, який набрав за шкалою забрудненості атмосфери 2,5 бала. У знаменитих після свого перейменування Горішніх Плавнях (колишній Комсомольськ Полтавської області) повітря також відносно чисте – вони потрапили на друге місце.
Міста Ізмаїл та Чернівці посіли третє і четверте місця з показниками 2,7 і 2,9 за індексом забрудненості повітря, а п’яте місце зайняв Світловодськ.
В Україні негативного впливу атмосферних забруднень зазнає близько 17 млн. осіб, або 34% всього населення. Вади розвитку дітей у містах із забрудненням навколишнього середовища трапляються в 3— 4 рази частіше, ніж у відносно чистих, хвороби органів дихання реєструються удвічі частіше, загальний рівень захворюваності населення на 25—40% вищий, вищий також рівень алергічних, онкологічних, серцево-судинних та інших захворювань. Генетичні наслідки забруднення будуть проявлятися ще багато десятиліть.
Джерело: mk.dsp.gov.ua