Машинобудівний факультет Технічного університету Тоехасі (Японія) розробив вогнегасник із зворотним способом гасіння відкритого вогню (метод вакуумного пожежогасіння (VEM) для використання всередині космічного корабля. Замість розпилення вогнегасних речовин він всмоктує полум’я і горючі матеріали до вакуумної камери, де вони будуть безпечно погашені.
Пожежа — одна з найнебезпечніших надзвичайних ситуацій, які можуть статися на борту пілотованого космічного корабля, підводного човна або в будь-якому іншому закритому середовищі. Боротися з нею дуже складно не тільки через виділення меншої кількості тепла й диму, а також тому, що в замкнутому просторі вогнегасні речовини можуть бути небезпечними. З цієї причини члени екіпажів на борту підводних човнів і Міжнародної космічної станції повинні надягати кисневі маски, перш ніж стати до гасіння вогню.
У невагомості небезпеку може становити навіть вода.
Проблему пожежогасіння в таких умовах вирішує VEM-вогнегасник, створений у співпраці з університетами Хоккайдо і Сіньшен. Він не тільки знижує ризик для життя членів екіпажів, а й позбавляє від необхідності використовувати кисневу маску. Принцип його роботи полягає в тому, що вогнегасник втягує вогонь у вакуумну камеру, де він згасне через нестачу повітря, або за рахунок застосування засобів пожежогасіння без забруднення навколишнього середовища.
Керівник проекту заявив, що тестовий зразок вогнегасника вже створений, і його застосування строго контролюється. Однак жодне космічне агентство поки не зацікавилося розробкою. Проте у VEM-вогнегасника є безліч інших застосувань, наприклад, гасіння пожежі в операційних або чистих приміщеннях, де цей процес може завдати значної шкоди.
Джерело: New Atlas