Роль фотографії робочого дня при проведенні атестації робочих місць за умовами праці


Роль фотографії робочого дня при проведенні атестації робочих місць за умовами праці

Оцінка шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища при проведенні атестації робочих місць за умовами праці провадиться з урахуванням тривалості дії цих факторів упродовж робочого дня (зміни).

Структура робочого часу, тривалість дії шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, зайнятість працівників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці визначається на підставі результатів фотографії робочого дня (часу).

Фотографія робочого дня (часу) – це послідовне фіксування часу, що витрачається працівником упродовж робочого дня (зміни) на виконання операцій певного технологічного процесу та перерви у роботі. В залежності від об’єкту спостережень, фотографія робочого часу може бути індивідуальною чи груповою.

При індивідуальній фотографії робочого часу об’єктом спостережень є затрати часу одного робітника, що працює на одному робочому місці, та аналогічних, при наявності. При проведенні атестації робочих місць за умовами праці проводиться саме індивідуальна фотограція робочого часу для детального визначення всіх затрат часу на конкретному робочому місці на протязі зміни.

При груповій фотографії робочого часу спостерігач проводить одночасно заміри затрат часу групи робітників (до 10 осіб), що працюють на декількох робочих місцях. Така фотографія доцільна при визначанні процента завантаженості робітників і втрат не на одному робочому місці, а на певній ділянці цеху.

Проведення фотографії робочого дня організує атестаційна комісія, що створюється на підприємстві для проведення атестації робочих місць за умовами праці. Ця комісія складає повний перелік робочих місць, які підлягають атестації, і, залежно від характеристик технологічного процесу, складу обладнання, сировини матеріалів, вивчає і складає перелік небезпечних і шкідливих факторів виробничого середовища, показників важкості та напруженості трудового процесу, що підлягають оцінці на кожному робочому місці. Під час атестації комплексній оцінці підлягають усі шкідливі і небезпечні фактори виробничого середовища, присутні на конкретному робочому місці.

Складання фотографії здійснюється шляхом спостереження, вимірювання та послідовного запису витрат часу. Під час підготовки до спостереження вивчається технологічний процес, організація робочого місця та його обслуговування, технологічні характеристики, режими роботи і стан обладнання. Результатом проведення фотографії робочого часу є визначення середнього часу перебування працівника у різних пунктах робочої зони, пов’язаного з необхідністю виконання обов’язків, передбачених виробничою інструкцією. Визначається також і тривалість операцій, під час яких на працівника впливають шкідливі фактори виробничого середовища та трудового процесу.

За допомогою фотографії робочого дня визначається час виконання кожної операції і встановлюється фактори, що впливають на працівника при виконанні ним тієї чи іншої операції. Результати проведених спостережень оформлюють картою фотографії робочого часу. Нормативно-правовими актами такої форми не передбачено, тому підприємства розробляють її самостійно.

Фотографія робочого часу і хронометраж є найпоширенішими на підприємствах способами проведення вимірів часу. Фактичні витрати часу при цьому рекомендується вимірювати за допомогою секундомірів, хронометрів, годинників, хронографів. Фотографія робочого часу використовується для виявлення часу впливу на працівника шкідливих і небезпечних факторів, а також для виявлення втрат робочого часу і причин, які їх викликають, а також для встановлення співвідношення між окремими видами витрат часу.

Якісно і правильно проведені спостереження істотно впливають на підсумкову оцінку умов праці працівника, що, у свою чергу, відбивається на визначенні права відповідальних працівників на пільгове пенсійне забезпечення та інші пільги та компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, які передбачені законодавством.

Джерело: cn.dsp.gov.ua

Завжди актуальні матеріали в журналі
«Охорона праці і пожежна безпека»
Придбати видання