ГУ Держпраці інформує про розслідування та облік нещасних випадків невиробничого характеру


ГУ Держпраці інформує про розслідування та облік нещасних випадків невиробничого характеру

Під нещасними випадками невиробничого характеру слід розуміти не пов’язані з виконанням трудових обов’язків травми, у тому числі отримані внаслідок заподіяних тілесних ушкоджень іншою особою, отруєння, самогубства, опіки, обмороження, утоплення, ураження   електричним   струмом,   блискавкою, травми, отримані внаслідок стихійного лиха, контакту з тваринами тощо (далі – нещасні випадки), які призвели до ушкодження здоров’я або смерті потерпілих.

З метою реалізації державної політики в сфері безпечної життєдіяльності населення та поліпшення організації роботи з профілактики травматизму невиробничого характеру постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 р. N 270 затверджено Порядок   розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру (далі – Порядок).

Порядок визначає механізм розслідування та ведення обліку нещасних випадків невиробничого характеру, які сталися з громадянами України, іноземцями та особами без громадянства на території України.

Розслідуванню згідно з цим Порядком підлягають нещасні випадки, що сталися під час:

1) прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі,   що   не   належить підприємству, установі або організації (далі – організації) і не використовувався в інтересах цієї організації;

2) переміщення повітряним, залізничним, морським, внутрішнім водним,   автомобільним   транспортом,   в   електротранспорті, метрополітені, на канатній дорозі, фунікулері та на інших видах транспортних засобів;

3) виконання громадських обов’язків (рятування людей, захист власності, правопорядку тощо, якщо це не входить до службових обов’язків);

4) виконання донорських функцій;

5) участі в громадських акціях (мітингах, демонстраціях, агітаційно-пропагандистській діяльності тощо);

6) участі у культурно-масових заходах, спортивних змаганнях;

7) проведення культурних, спортивних та оздоровчих заходів, не пов’язаних з навчально-виховним процесом у навчальних закладах;

8) використання газу у побуті;

9) вчинення протиправних дій проти особи, її майна;

10) користування або контакту із зброєю, боєприпасами та вибуховими матеріалами;

11) виконання робіт у домашньому господарстві, використання 
побутової техніки;

12) стихійного лиха;

13) перебування в громадських місцях, на об’єктах торгівлі та побутового обслуговування, у закладах лікувально-оздоровчого, культурно-освітнього та спортивно-розважального призначення, в інших організаціях, а також у рекреаційних зонах;

14) контакту з тваринами (у тому числі птахами, плазунами, комахами тощо) та рослинами (у тому числі грибами, водоростями тощо), що призвело до ушкодження здоров’я або смерті потерпілих;

15) споживання (використання) нехарчової продукції.

Факт ушкодження здоров’я внаслідок нещасного випадку встановлює і засвідчує лікувально-профілактичний заклад. Документом, який підтверджує ушкодження здоров’я особи, є листок непрацездатності чи довідка   лікувально-профілактичного закладу.

Матеріали які використовуються під час розслідування:

– листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу;
– пояснення потерпілого та свідчення очевидців;
– у разі потреби
– пояснення керівника органу (організації), на території чи об’єкті якого стався нещасний випадок.

Термін розслідування

Розслідування нещасного випадку проводиться протягом 10 календарних днів після утворення комісії. У разі потреби цей термін може бути продовжений керівником органу (організації), який призначив розслідування.

Оформлення результатів розслідування

За результатами розслідування нещасного випадку або технічного розслідування причин виникнення аварії, пов’язаної з використанням   газу в побуті, складається акт за формою НТ (невиробничий травматизм) згідно з додатком 3, який затверджується керівником органу (організації), що проводив розслідування. 

Член комісії, незгодний із змістом складеного акта, письмово викладає свою окрему думку, яка додається до акта, складеного за формою НТ. 

Необхідна кількість примірників акта визначається в кожному окремому випадку. 

Акт за формою НТ надсилається: 

– потерпілому або особі, яка представляє його інтереси; 
– районній   держадміністрації   (виконавчому органу міської, районної у місті ради, на території якої стався нещасний випадок); 
– організації, де працює або навчається потерпілий; 
– організації, яка відповідальна за безпечний стан території чи об’єкта, де стався нещасний випадок.

Копія   акта   надсилається   прокурору,   органу досудового розслідування та іншим організаціям на їх запит. Під час розслідування групових нещасних випадків акт за формою НТ складається на кожного потерпілого окремо.

Для складання   акта   за   формою   НТ   використовуються  класифікатори подій, що призвели до нещасного випадку (додаток 4), причин нещасного випадку (додаток 5), місця подій (додаток 6).

Термін зберігання актів за формою НТ та їх реєстрація

Акти за формою   НТ,   які   складаються   за   результатами розслідування нещасних випадків з працюючими особами, зберігаються в організації разом з матеріалами розслідування протягом 45 років.

Акти за формою НТ та матеріали розслідування нещасних випадків з непрацюючими особами зберігаються протягом трьох років у архіві районної держадміністрації (виконавчих органів міських, районних у містах рад).

Реєстрація   нещасних   випадків,   за   результатами розслідування яких складаються акти за формою НТ, проводиться районними   держадміністраціями (виконавчими органами міських, районних у містах   рад)   та   організаціями,   які   проводили розслідування, у журналі за встановленою формою (додаток 7).

Облік і аналіз нещасних випадків

Облік нещасних випадків та аналіз причин їх виникнення проводять районні держадміністрації (виконавчі органи міських, районних у містах рад) на підставі звітів про нещасні випадки за встановленою формою (додаток 8), які щомісяця до 10 числа наступного періоду надсилаються лікувально-профілактичними закладами.

Узагальнений звіт про нещасні випадки районні держадміністрації (виконавчі органи міських, районних у містах рад) надсилають до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій щокварталу до 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, а також за рік – до 31 січня наступного за звітним року.

Джерело: lg.dsp.gov.ua

Завжди актуальні матеріали в журналі
«Охорона праці і пожежна безпека»
Придбати видання