Чому скасують радянські санітарні норми?


Чому скасують радянські санітарні норми?

Новий підхід передбачає встановлення ризику для здоров’я, а не порогового рівня шкідливої речовини

Скасування санітарно-епідеміологічних норм, прийнятих ще за часів Радянського Союзу, припинить дію анекдотичних правил. Про це йшлося на спільній прес-конференції голови Державної регуляторної служби Ксенії Ляпіної та в.о. голови Державної санепідемслужби Святослава Протаса.

Нагадаємо, що розпорядженням Кабміну № 94-р скасовуються санітарні норми, які були прийняті до 1991 року. З 1 січня 2017 року вважатимуться недійсними санітарні, санітарно-гігієнічні, санітарно-протиепідемічні, санітарно-епідеміологічні, протиепідемічні, гігієнічні правила і норми, державні санітарно-епідеміологічні нормативи і санітарні регламенти.

Скасування радянських саннорм матиме позитивний вплив на бізнес і кожного українця, хоча може і не так миттєво, як хотілося б, зазначила К. Ляпіна.

За словами С. Протаса, це рішення назріло, оскільки прийшов час перейти від санітарного максималізму до раціоналізму. Раніше держава максимально зарегулювала сфери діяльності, щоб поліпшити стан справ і в санітарії і в епідеміології. Після війни, коли все було в держвласності, такий підхід був виправданий.

«Старий підхід до регламентування державного регулювання — встановлюються порогові рівні шкідливої речовини, і їх перевищення вважається вже негативним, незалежно від того, якої шкоди це завдає організму. Крім того, що держава встановлює показник, встановлює і технічні рішення для досягнення цього показника.

Новий підхід передбачає встановлення ризику для здоров’я. А як досягти безпеки для здоров’я — вирішує сам суб’єкт господарювання. Безпорогова концепція передбачає, що будь-яка шкідлива речовина вже впливає на організм, проте значення має і тривалість цього впливу», – роз’яснив С. Протас, підкресливши, що населення України жодним чином не відчує якихось негативних результатів і наслідків такого рішення.

Серед визнаних недійсними актів є такі, які регламентували порядок видачі мила для шахтарів, видані в 1923 році, санітарні вимоги до колгоспних ринків, санітарні вимоги до громадських туалетів окремо в містах та окремо в сільській місцевості.

Наприклад, старі норми рекомендують унітаз і раковини для миття рук персоналу підприємств громадського харчування оснастити педальними зливами. У старих санітарних правилах також була вимога, що підприємство громадського харчування повинно бути розташоване так, щоб виробничі і складські приміщення були звернені на північ і північний схід, а обідні зали в приміщеннях для персоналу —на південь і південний схід.

Зменшення регулювання сприятиме розвитку бізнесу, створенню нових робочих місць, конкуренції, а це, в свою чергу, приведе до різноманітності дешевих товарів і послуг, вважають експерти.

«Перехід до нової моделі досягнення результату не простий, це вимагає перебудовувати «мізки» і контролюючих органів, і самого бізнесу, — зазначає К. Ляпіна.— Скасування радянських санітарних норм — це крок вперед, але тільки перший, адже варто переглянути і деякі норми, прийняті після здобуття незалежності Україною».

Джерело:  ЮРЛІГА