Зміни у законодавстві з охорони праці: результати введення у дію Постанови № 303 та перегляд процедури медоглядів


Зміни у законодавстві з охорони праці: результати введення у дію Постанови № 303 та перегляд процедури медоглядів

Зміни у законодавстві з охорони праці — нескінченний процес, адже у досконалості немає кордонів. Цією роботою на постійній основі займаються державні органи, тому що законотворча діяльність є однією з основних функцій вказаних інституцій. Воєнний стан в країні не є приводом для зупинки важливої справи, щобільше, активна законотворчість є показником того, що держава попри все живе і функціонує.

Але чого саме фахівці з охорони праці очікують від таких змін? Звичайно, спрощення бюрократичних процесів та їх удосконалення на практиці. Проте іноді це так не працює, а замість спрощення процедур, на підприємство чи в організацію надходять директиви про складання додаткових документів. Але з початком воєнного стану ситуація змінилася. У цьому контексті варто згадати Постанову № 303, видану КМУ 13 березня 2022 року. Її дією було призупинено всі планові й позапланові заходи державного нагляду.

Якщо до цього додати несприятливі фактори, які з’явилися з настанням повномасштабного втручання (частина співробітників пішла до лав ЗСУ, частина — виїхала за кордон, виникли проблеми з постачанням електроенергії, сировини тощо), то можна припустити, що названа Постанова мала викликати хаос у сфері охорони праці та масу порушень на місцях.

Однак ситуація відтворилася з точністю до навпаки. Достатньо поглянути на кількість нещасних випадків, зафіксованих статистично.

Зміни у законодавстві з охорони праці: результати введення у дію Постанови № 303 та перегляд процедури медоглядів - Фото 1

Таблиця 1. Статистика порушень та нещасних випадків на виробництві

У 2022 році картина виявилася кращою, ніж у 2021-му. І що цікаво, не дивлячись на призупинення державного нагляду та перевірок, медогляди, необхідні експертні обстеження, технічний огляд обладнання, навчання щодо підвищення кваліфікації, реєстраційні процеси тощо з початком війни та введенням в дію вказаної вище Постанови не припинилися. Чим можна це пояснити?

Далі, Постановою КМУ від 24 березня 2022 року № 357 також було спрощено процес отримання дозволу на виконання робіт з підвищеної небезпеки та переведено діяльність на декларативний принцип. І знову ж таки, нічого не припинилося — декларації подаються у повному обсязі та вчасно, попри складні обставини. Які висновки з цього можна зробити?

 

Читати статтю повністю

 

Далі у статті:

  • Основні причини високого результату ОП в сучасних складних умовах
  • Спрощення процедури медоглядів: чи на часі такі зміни?
  • Оперативність законодавчих змін (думка автора)

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Передплата. Акція 12 за ціною 9

Олександр Костін
Олександр Костін
Інженер з охорони праці компанії Racio

Матеріали до теми


Всесвітній День охорони праці заплановано під девізом «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі»
Історія Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі, вперше відзначеного американськими та ...
Приймальні випробування після реконструкції та модернізації обладнання під тиском
ЗАПИТАННЯ Хто повинен проводити приймальні випробування після реконструкції та модернізації обладнання під тиском?   ВІДПОВІДЬ Згідно з пунктом 4 «Правил ...