Зміни у законодавстві з охорони праці: результати введення у дію Постанови № 303 та перегляд процедури медоглядів


Зміни у законодавстві з охорони праці: результати введення у дію Постанови № 303 та перегляд процедури медоглядів

Зміни у законодавстві з охорони праці — нескінченний процес, адже у досконалості немає кордонів. Цією роботою на постійній основі займаються державні органи, тому що законотворча діяльність є однією з основних функцій вказаних інституцій. Воєнний стан в країні не є приводом для зупинки важливої справи, щобільше, активна законотворчість є показником того, що держава попри все живе і функціонує.

Але чого саме фахівці з охорони праці очікують від таких змін? Звичайно, спрощення бюрократичних процесів та їх удосконалення на практиці. Проте іноді це так не працює, а замість спрощення процедур, на підприємство чи в організацію надходять директиви про складання додаткових документів. Але з початком воєнного стану ситуація змінилася. У цьому контексті варто згадати Постанову № 303, видану КМУ 13 березня 2022 року. Її дією було призупинено всі планові й позапланові заходи державного нагляду.

Якщо до цього додати несприятливі фактори, які з’явилися з настанням повномасштабного втручання (частина співробітників пішла до лав ЗСУ, частина — виїхала за кордон, виникли проблеми з постачанням електроенергії, сировини тощо), то можна припустити, що названа Постанова мала викликати хаос у сфері охорони праці та масу порушень на місцях.

Однак ситуація відтворилася з точністю до навпаки. Достатньо поглянути на кількість нещасних випадків, зафіксованих статистично.

Зміни у законодавстві з охорони праці: результати введення у дію Постанови № 303 та перегляд процедури медоглядів - Фото 1

Таблиця 1. Статистика порушень та нещасних випадків на виробництві

У 2022 році картина виявилася кращою, ніж у 2021-му. І що цікаво, не дивлячись на призупинення державного нагляду та перевірок, медогляди, необхідні експертні обстеження, технічний огляд обладнання, навчання щодо підвищення кваліфікації, реєстраційні процеси тощо з початком війни та введенням в дію вказаної вище Постанови не припинилися. Чим можна це пояснити?

Далі, Постановою КМУ від 24 березня 2022 року № 357 також було спрощено процес отримання дозволу на виконання робіт з підвищеної небезпеки та переведено діяльність на декларативний принцип. І знову ж таки, нічого не припинилося — декларації подаються у повному обсязі та вчасно, попри складні обставини. Які висновки з цього можна зробити?

 

Читати статтю повністю

 

Далі у статті:

  • Основні причини високого результату ОП в сучасних складних умовах
  • Спрощення процедури медоглядів: чи на часі такі зміни?
  • Оперативність законодавчих змін (думка автора)

Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»

Передплата. Акція 12 за ціною 9

Олександр Костін
Олександр Костін
Інженер з охорони праці компанії Racio

Матеріали до теми


Техніка підвищеної небезпеки. Яке виробниче обладнання підлягає первинному технічному огляду
До техніки (обладнання) підвищеної небезпеки належать машини, механізми, устаткування, експлуатація яких пов’язана з підвищеним ризиком для життя та здоров’я працівників ...
Які можуть бути небезпечні виробничі фактори під час робіт на висоті у працівників супермаркету
Про основні небезпечні виробничі фактори під час робіт на висоті говорив головний державний інспектор Південного міжрегіонального управління Державної служби з ...