Не оцінена небезпека (як запобігти нещасному випадку)


Не оцінена небезпека (як запобігти нещасному випадку)

Під час звалювання дерева внаслідок падіння сухої зламаної гілки був смертельно травмований майстер лісу, який здійснював контроль за діями вальника. Чи можна було уникнути цієї трагедії? Які заходи мали бути вжиті для того, аби убезпечити працівників? Хто головний винуватець біди: вальник чи майстер?
Автор аналізує причини трагедії та заходи, ужиття яких могло б їй запобігти

Обставини нещасного випадку

У день трагедії директор лісового комунального підприємства видав майстру лісу М. завдання на проведення суцільної санітарної рубки дерев. Як зазначено в акті спеціального розслідування нещасного випадку, що потім стався, на виконання цієї роботи була розроблена карта технологічного процесу. Згідно з нею, керівником бригади було призначено лісника К., але оскільки той знаходився у щорічній відпустці, то ці функції наказом директора були тимчасово передані майстру М.

Перед розробкою лісосіки бригада в складі її тимчасового керівника — майстра М., майстра Б., який мав розряд вальника лісу VI розряду, лісника Ж. та лісоруба І. була забезпечена бензомоторною пилкою, спеціальним одягом і взуттям, захисними касками. Прибувши на ділянку, М. провів з членами бригади усний інструктаж з охорони праці на робочому місці, після чого ті стали розчищати площу від гілля та відходів дерев. До обідньої перерви все йшло за планом, з дотриманням вимог особистої безпеки, тож ніщо не віщувало біди. Після звалювання кількох дерев майстер Б., лісник Ж. та лісоруб І. проводили їх розкряжування. Майстер М., як належить керівнику бригади, слідкував за тим, щоб зазначена робота велася без ризику для здоров’я підлеглих.

Близько 15 год. 20 хв. Б. розпочав звалювання дерева, хоча не мав права цього робити без помічника, а майстер М. — керівник бригади, нібито, здійснюючи контроль за операціями, які той виконував, не тільки «не помічав» допущеного підлеглим порушення, а й, знаходячись (всупереч вимогам безпеки) біля нього, лише дезорганізував підлеглого, піддаючи своє життя та здоров’я невиправданому ризику.

Коли під час падіння дерева почувся зловісний тріск сухої гілки, що відламалася від стовбура, М., відчувши небезпеку, інстинктивно почав тікати в протилежному падінню дерева напрямку. Проте уникнути біди не вдалося…

Коли після повалення дерева та неконтрольованого падіння зламаної гілки Б. озирнувся, то помітив, що непритомний М. лежить в снігу. Попри оперативність, з якою потерпілий був доставлений до центральної районної лікарні, врятувати його не змогли.

Василь Куражинський, експерт з охорони праці

Яких висновків дійшла комісія з розслідування нещасного випадку та що слід було зробити, щоб уникнути трагедії, читайте у журналі «Охорона праці і пожежна безпека» № 7, 2017 р

Придбати журнал із додатком
Придбати електронний журнал «Охорона праці і пожежна безпека»
Придбати вигідний комплект видань