Інструктування працівників, які виконують роботи на висоті


Інструктажі з ОП при переведенні працівника

Міжгалузеві вимоги безпечної експлуатації приставних драбин визначають Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затверджені наказом МНС України від 25 січня 2012 р. № 67 (далі — Правила № 67), які передбачають такі вимоги безпеки. 

Використання драбин як робочих місць може бути допущено лише за обставин, коли використання інших безпечних засобів недоцільне через незначність ризику, короткочасність використання або особливості конструкцій, які неможливо змінити (п. 4.2 Правил № 67). Драбини необхідно встановлювати таким чином, щоб забезпечити їх стійкість під час користування ними. Опори переносних драбин необхідно встановлювати на стабільній, твердій і нерухомій основі достатніх розмірів таким чином, щоб сходинки були горизонтальними. Для запобігання зсуванню опор переносних драбин під час використання їх верхні або нижні кінці закріплюються, застосовуються спеціальні пристрої для захисту від зсування або інші рівноцінні засоби. Драбину, призначену для підіймання на робоче місце, слід встановлювати так, щоб її верхня частина виступала над поверхнею робочого місця на достатню відстань, якщо відсутні інші пристрої для надійного закріплення драбини. Під час користування драбинами, що складаються з кількох частин, або розсувними драбинами необхідно, щоб їх складові частини були нерухомо з’єднані між собою. Драбини на колесах перед їх використанням мають бути надійно застопорені. Драбини слід встановлювати так, щоб працівник у будь-який момент міг на них безпечно стояти (пункти 5.1–5.3 Правил № 67).

Вимоги безпечної експлуатації приставних драбин конкретизують більшість галузевих нормативно-правових актів з охорони праці, безпосередньо для торгівельних підприємств — Правила охорони праці при експлуатації баз, складів і сховищ, виконанні вантажно-розвантажувальних робіт на об’єктах оптової торгівлі (НПАОП 51.0-1.03-96), відповідно до п. 10.5.2 яких при виконанні складських робіт з одночасним підтримуванням товарів повинні застосовуватися драбини-стрем’янки («сходи-драбини») з верхніми площадками, огородженими з 3-х сторін поручнями висотою не менше 1 м із суцільною зашивкою їх знизу на висоту не менше 0,15 м.

Враховуючи вищезазначене, можна прийти до висновку: якщо особа залучена до влаштування рекламної вивіски на висоті з використанням драбини-стрем’янки, що має робочу площадку з перильним огородженням, то достатньо провести інструктаж з охорони праці за Інструкцією з охорони праці під час проведення робіт з використанням засобів підмощування. Тобто немає необхідності проведення спеціального навчання відповідно до вимог Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті (НПАОП 0.00-1.15-07) (не обов’язково). Якщо ж роботи проводяться з використанням драбини, що не має робочої площадки, або передбачають використання запобіжного поясу, то до таких робіт можуть допускатися особи, які пройшли спеціальне навчання відповідно до НПАОП 0.00-1.15-07.

Слід зазначити, що під час проведення будівельно-монтажних робіт драбини без робочих площадок дозволяється використовувати тільки для переходу між окремими ярусами будівлі і для виконання робіт, що не потребують від виконавця упору в конструкції конструктивних елементів будівлі або споруди.

Микола Федоренко,
головний державний інспектор з охорони праці
Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській обл. і м. Києві

Матеріал надано редакцією журналу «Охорона праці і пожежна безпека»