
Розглянемо декілька дискусійних питань стосовно утримання електроінструменту та зварювальних апаратів на підприємствах. НПА щодо цього містять не завжди однозначні трактовки, тому стаття покликана прояснити всі незрозумілі моменти та різночитання.
Нині ручний електрифікований інструмент та зварювальні апарати ручного електрозварювання широко застосовуються підприємствами всіх форм власності та фізичними особами в господарській діяльності. При цьому експлуатація електроінструменту та зварювальних апаратів здійснюється як підприємствами, які мають в своєму складі електротехнічних працівників, так і такими, що не мають вказаних співробітників, не обслуговують електроустановки, але при цьому застосовують електроінструмент (а в низці випадків і зварювальні апарати) для поточного ремонту своїми силами приміщень, меблів та іншого обладнання.
Тому метою цієї статті є визначення порядку експлуатації електроінструменту та зварювальних апаратів, який відповідатиме законодавчим нормам, і в той же час буде зручним для підприємств, раціональним та не пов’язаним з невиправданими матеріальними витратами. Спершу слід проаналізувати вимоги щодо призначення відповідальних осіб та їх підготовки, а також вимоги до працівників, які безпосередньо застосовують електроінструмент та виконують електрозварювальні роботи.
Першим питанням, яке слід визначити, є наступне: чи вимагається призначати особу, відповідальну за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства на підприємстві, що не використовує ніяке інше обладнання, окрім електроінструменту, та на якому немає електротехнічних працівників?
Комплект стендів “Пожежна безпека поза навчальним закладом, засоби пожежогасіння, пожежна безпека у навчальному закладі, під час пожежі”
Для довідок: 0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua
Пункт 1.3.1. Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України 09.01.98 р. № 4 (далі — ПБЕЕС), вимагає призначити відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку (далі — особа, відповідальна за електрогосподарство).
Визначення в пункті 3.1 Розд ІІІ Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики 25.07.2006 р. № 258 (далі — ПТЕ), говорить, що особа, відповідальна за електрогосподарство, — електротехнічний працівник, до обов’язків якого входить безпосереднє виконання функцій щодо організації технічної та безпечної експлуатації електроустановок споживача (призначення останнього здійснюється розпорядчим документом).
Плакати / стенди / наліпки / знаки — у магазині від журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
Далі наводиться визначення, що таке електричне господарство:
«…будівлі, споруди, устаткування, призначені для виробництва або перетворення, передачі, розподілу чи споживання електричної енергії. ».
В цьому ж пункті є визначення, що таке електрообладнання:
«…пристрої, у яких виробляється, трансформується, перетворюється, розподіляється чи споживається електроенергія: комутаційні апарати в розподільних пристроях електроустановок; усі види захисту електроустановок.».
З аналізу наведених норм можна визначити, що електроінструмент та зварювальні апарати відносяться до електрообладнання і не в повній мірі входять до поняття «електричне господарство», як таке, що потребує призначення відповідального за безпечну експлуатацію електротехнічного працівника.
АУДИТ ОХОРОНИ ПРАЦІ — незалежна комплексна перевірка підприємства на відповідність законодавству України
0 (800) 21 99 77 • Email: info@mediapro.com.ua
Продовжуючи розгляд вимог законодавства, наведемо для аналізу ще чотири норми:
- Пункт 1.8. Розд. ІV ПТЕ. «Особу, відповідальну за електрогосподарство, можуть не призначати споживачі, які мають один несекціонований ввідно-розподільний пристрій напругою до 380 В та електрогосподарство, яке складається з електропобутових і освітлювальних приладів, що розміщені в приміщеннях без підвищеної небезпеки і не знаходяться у вибухо- та пожежонебезпечних зонах.».
- Пункт 2.2. Розд. ІV ПТЕ. «Обслуговування установок електротехнологічних процесів (електрозварювання), ручних електричних машин, переносних та пересувних струмоприймачів, під час роботи яких необхідно постійно проводити технічний нагляд, зміну, коригування ведення технологічних режимів за допомогою штатних засобів регулювання електроапаратури, електроприводів, повинні здійснювати спеціально підготовлені електротехнологічні працівники.».
- Пункт 2.3. Розд. ІV ПТЕ. «Електротехнологічні працівники виробничих цехів та дільниць, які здійснюють експлуатацію електротехнологічних установок, повинні мати групу з електробезпеки не нижче ІІ.».
- Пункт 1.15 Розд. VІІІ ПТЕ. «Приєднання та від’єднання від мережі електрозварювальних установок, а також нагляд за їх справним станом у процесі експлуатації повинні виконуватись електротехнічними працівниками споживача, які мають групу з електробезпеки не нижче ІІІ.».
Наприклад, як можна зрозуміти з пункту 1.8 Розд. ІV ПТЕ, якщо електрогосподарство має в своєму складі будь-яке обладнання, крім електропобутових і освітлювальних приладів, слід призначати відповідального за електрогосподарство, який є електротехнічним працівником. До того ж пункт 1.15 Розд. VІІІ ПТЕ також містить вимоги щодо призначення для приєднання і від’єднання електрозварювальних установок та нагляду за їх справним станом електротехнічного працівника. В такому разі виникає суперечність з пунктами 2.2 та 2.3 Розд. ІV ПТЕ, де вказано, що технічний нагляд повинні здійснювати електротехнологічні працівники, а зварювальні апарати відносяться до електротехнологічних установок.
Читайте також: Що вважається електроінструментом класу І?
До того ж конструкція переносних однофазних електрозварювальних апаратів інвенторного типу передбачає наявність дроту живлення зі штепсельною вилкою, розрахованого на напругу 220 В, для під’єднання до штепсельних розеток загальних електромереж. Таким чином, в підключенні зварювальних апаратів до мережі через комутаційні апарати немає потреби.
Також законодавчо встановлено такі вимоги до призначення відповідальних осіб за утримання та експлуатацію електроінструменту й зварювальних апаратів:
- Згідно з пунктом 6.7.36 ПБЕЕС повинна призначатися розпорядженням по підрозділу особа, відповідальна за збереження та справність електроінструменту.
- Згідно з пунктом 1.23. VІІІ ПТЕ посадовими інструкціями визначається особа, яка відповідає за експлуатацію обладнання, технічне обслуговування та ремонт, безпечне ведення зварювальних робіт.
З вищенаведеного зрозуміло, що для підприємств, які експлуатують електроінструмент та однофазні переносні електрозварювальні апарати, призначення особи, відповідальної за електрогосподарство, має спірний характер. Але обов’язковим є призначення розпорядженням особи, відповідальної за збереження та справність електроінструменту, та визначення (згідно з посадовою інструкцією) інженерно-технічного працівника, який відповідає за експлуатацію, технічне обслуговування та ремонт зварювальних апаратів й безпечне ведення зварювальних робіт. Ці працівники є електротехнологічними працівниками та повинні мати ІІ групу з електробезпеки.
Читайте також: Про запобігання настанню аварій та нещасних випадків під час експлуатації ручного електроінструменту
Джерело: журнал «Охорона праці і пожежна безпека»