Анатолій Рожков,
експерт з пожежної та техногенної безпеки
Доброго дня, шановна редакціє!
Наша компанія веде будівельні роботи. Прошу пояснити, чи потрібно проводити випробування на вогнестійкість монолітних залізобетонних колон? І які документи визначають порядок таких випробувань.
Ярослав, Київ
Згідно з п. 5 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України, «обов’язок із забезпечення пожежної безпеки під час проектування та забудови населених пунктів, будівництва будівель і споруд покладається на органи архітектури, замовників, забудовників, проектні та будівельні організації».
Для кожного будинку (споруди) обов’язково має бути визначено ступінь вогнестійкості. В свою чергу, ступінь вогнестійкості будинку визначається межами вогнестійкості його будівельних конструкцій і межами поширення вогню цими конструкціями відповідно до таблиці 4 ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об’єктів будівництва».
Тому у Вашому випадку необхідно визначити межі вогнестійкості та межі поширення вогню монолітних залізобетонних колон.
Будівельні конструкції характеризують за вогнестійкістю та здатністю поширювати вогонь. За вогнестійкістю будівельні конструкції залежно від нормативних граничних станів та межі вогнестійкості поділяють на класи вогнестійкості. Основні види граничних станів для конструкцій з вогнестійкості:
— граничний стан за ознакою втрати несучої здатності (умовне позначення R);
— граничний стан за ознакою втрати цілісності (умовне позначення Е);
— граничний стан за ознакою втрати теплоізолювальної здатності (умовне позначення І).
Межа вогнестійкості конструкції визначається часом (у хвилинах) від початку вогневого випробування за стандартним температурним режимом до настання одного з нормативних для даної конструкції граничних станів з вогнестійкості.
Значення межі вогнестійкості будівельних конструкцій визначають шляхом випробувань за ДСТУ Б В. 1.1-4-98 «Захист від пожежі. Будівельні конструкції. Методи випробувань на вогнестійкість. Загальні вимоги», за стандартами на методи випробувань на вогнестійкість будівельних конструкцій конкретних видів або за розрахунковими методами відповідно до стандартів або методик, узгоджених з центральним органом виконавчої влади з питань містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства та центральним органом державного пожежного нагляду.
Загальні вимоги до розрахункових методів наведено у додатку В ДБН В.1.1-7-2002.
Здатність будівельних конструкцій поширювати вогонь визначається межею поширення вогню. Значення межі поширення вогню будівельними конструкціями визначають за методом, наведеним у додатку Г ДБН В.1.1-7-2002.
Позначення класу вогнестійкості будівельних конструкцій складається з умовних літерних позначень граничних станів і числа, що відповідає нормованій межі вогнестійкості у хвилинах, з ряду 15, 30, 45, 60, 90, 120, 150, 180, 240, 360, наприклад: REI 120.
Стаття надана редакцією журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
спеціально для інтернет-порталу «Всеукраїнська асоціація кадровиків»
(детальніше — журнал «Охорона праці і пожежна безпека» № 7, 2015)