Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Статті

Повернутися до переліку cтатей
Пожежна безпека

Пожежна безпека на підприємстві: правила та організація

Протипожежна безпека на підприємстві в Україні — невіддільна частина організації робочого простору і процесів згідно з нормами чинного законодавства.

Зокрема, цю сферу регламентують Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України, зі змінами, які періодично вносяться відповідними наказами.

Зафіксовані на законодавчому рівні вимоги пожежної безпеки зобов’язані виконувати — незалежно від приналежності та розміру статутного капіталу, обороту, кількості співробітників, форми власності, кодів ЗЕД, сфери роботи та інших аспектів — будь-які суб’єкти, що ведуть свою господарську діяльність на українській території.

Тому необхідно бути в курсі цих змін і коригувати організаційну роботу в даному секторі на виробництвах і в компаніях.

А для цього слід регулярно проводити моніторинг нормативної бази та проходити відповідне навчання, щоб оновити не лише теоретичну базу, а й практичні навички співробітників.

Пожежна безпека та охорона праці: що входить в організаційні заходи?

Пожежна безпека входить в комплекс заходів з охорони праці, і організаційна робота в цій сфері на об’єктах господарювання включає широкий спектр заходів, а саме:

 • створення умов для безпечної праці;
 • мінімізації ризику виникнення пожеж;
 • своєчасне і повноцінне забезпечення технічними засобами для запобігання займання та усунення самих пожеж та їх наслідків;
 • контроль дотримання протипожежних вимог і норм законодавства;
 • розробка і впровадження регламентів по гасінню пожеж, евакуації та порятунку з місць пожежі й задимлення людей і майна (матеріальних цінностей);
 • внутрішнє і зовнішнє навчання співробітників.

У разі, якщо підприємство орендує площі в іншої особи, сторони повинні в письмовій формі домовитися про те, хто з них і на яких умовах здійснює ці роботи.

На кому відповідальність?

Вимоги до пожежної безпеки на підприємстві неухильно повинен дотримуватися кожен співробітник, а організаційна складова при цьому покладається на посадових осіб за відповідним рішенням керівництва і прописується в посадових інструкціях і положеннях по структурним підрозділам.

Зокрема, вказуються конкретні території, ділянки, зони, об’єкти, цілі будівлі і їх частини, поверхи, на яких відповідального співробітника повинне проводити такі організаційні роботи.

Відповідальні особи зобов’язуються розробити, впровадити та підтримувати в певному інструкцією і положенням на ввірених їм об’єктах протипожежний режим і інструкції відповідно до вимог, викладених в нормативних актах.

Передбачено також створення підрозділу добровільної пожежної охорони та пожежно-рятувальної команди в його складі.

Що включає в себе режим і інструкції?

Встановлений режим включає порядки з описом місць спеціального призначення та правила їх користування та утримання, наприклад:

 • евакуаційних шляхів;
 • так званих «курилок»;
 • місць складування продукції та сировини;
 • стоянки транспорту.

Також встановлюється порядок роботи та технічного обслуговування:

 • вентиляційного устаткування;
 • засобів пожежогасіння і захисту від загорянь;
 • нагрівальних приладів;
 • електрообладнання.

Розробляються і впроваджуються правила роботи з відкритим вогнем і горючими матеріалами. Створюються графіки проходження інструктажів з пожежної безпеки співробітників, а також порядок і терміни перевірок знань пожежно-технічного мінімуму, в тому числі, тих працівників, які відповідальні за цю ділянку роботи на підприємстві. При цьому можуть передбачатися внутрішні лекції, семінари, тренінги та практичні заняття на підприємстві, а також зовнішні — на базі спеціалізованих навчальних центрів з професійними викладачами.

Важливою складовою протипожежного режиму на будь-якому об’єкті є розробка і впровадження порядку дій при виникненні пожежі. Неодмінно має бути план евакуації, описано, як повинні відключатися електроустановки, що і в якій послідовності необхідно робити співробітникам.

Відповідно, для кожного об’єкта, кожного приміщення (крім коридорів, санвузлів, басейнів і подібних приміщень), окремих видів робіт складаються інструкції, за якими повинен працювати персонал, залучений на певних ділянках і в виконанні окремих видів робіт. За інструкціями проводиться навчання (інструктаж) персоналу з подальшим контролем знань.

Детально про те, як розробити протипожежний режим, прописати порядки та інструкції, пояснюють на тематичних курсах і семінарах.

Як підготувати документи з пожежної безпеки до перевірки ДСНС України?

Представники Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС України) проводять планові перевірки на підприємствах, про які заздалегідь повідомляють юридичній особі, а також позапланові перевірки (наприклад, після зафіксованих екстрених випадків, пов’язані з охороною праці та пожежної безпеки, зокрема, що стосуються загрози здоров’ю та життю співробітників). Перед візитом ревізорів необхідно провести внутрішній аудит і переконатися, що:

 • всі технічні засоби, наприклад, пожежна сигналізація, справні та нормально функціонують, готові до використання в будь-який момент;
 • інструктажі з правил безпеки проведено в повному обсязі та своєчасно;
 • потрібні документи щодо забезпечення безпеки проти пожеж на підприємстві в наявності та заповнені належним чином.

Документами слід приділити окрему увагу тому, що цю складову інспектори перевіряють з особливою ретельністю.

Контролери неодмінно перевірять:

 • Внутрішні документи (наприклад, інструкції або накази), якими встановлено протипожежний режим на підприємстві. У ньому повинні бути прописані порядки та інструкції по всім профілактичним заходам щодо того, як не допустити пожежу, і діям на випадок, якщо пожежа все-таки почалася.
   
 • Документально оформлені інструкції та накази про заходи пожежної безпеки по кожному приміщенню. У ній повинні бути, в тому числі, зазначені:
  • категорія по пожежній і вибухонебезпечності (актуально для складських і виробничих приміщень);
  • дії щодо дотримання безпеки під час проведення небезпечних робіт, наприклад пов’язаних з експлуатацією обладнання з високими ризиками з пожежної та вибухопожежної небезпеки.
    
 • Документи про проведення навчання та інструктажів з пожежної безпеки співробітників і відповідальних осіб. Це можуть бути:
  • внутрішні програми та положення;
  • накази про проведення протипожежного навчання;
  • журнали реєстрації інструктажів;
  • журнали тематичної перевірки знань персоналу.
    
 • Декларацію відповідності вимогам нормативів з пожежної безпеки матеріально-технічної бази юрособи, якщо такий документ передбачено у зв’язку з особливостями господарської діяльності підприємства. Наприклад, такий папір не подається торговими точками, які розміщуються на ринках відповідно до план-схеми, затвердженою в органах нагляду. Також декларація не передбачена, якщо підприємство розташовується на об’єкті, яке було прийнято в експлуатацію згідно з вимогами закону після реконструкції або будівництва. Орендарі також не пропонують декларації на матеріально-технічну базу — такий документ повинен бути в орендодавця.
   
 • Інструкції для співробітників служби охорони об’єкта. У такому документі, розрахованому на охоронців, вахтерів, сторожів, вказується, як і коли проводяться:
  • закриття приміщень;
  • обхід об’єктів і території;
  • протипожежні дії та дії в потенційно небезпечній або безпосередньо небезпечній ситуаціях, пов’язаними з пожежами (задимлення, загоряння, іскриста проводка або електроустановка, спрацьовування сигналізації, пожежа).
   ​​​​​​
 • Накази, розпорядження та інші внутрішні документи, якими покладено відповідальність за пожежну безпеку на певних працівників. У наказах повинні бути вказані ПІБ, посада, дата, з якої відповідальна особа приступає до таких обов’язків, і за який саме об’єкт, інженерні споруди та ділянки робіт, а також засоби протипожежної безпеки несе відповідальність. У посадових інструкціях також має бути вказана така інформація.
   
 • Схеми евакуації персоналу та відвідувачів. Такі плани потрібні для об’єктів, на яких одночасно перебуває 100 і більше осіб: 50 осіб в одному приміщенні в одноповерхових будівлях або 25 на одному поверсі, якщо будівля має два і більше поверхів. Винятки — житлові будинки. Такі схеми вивішують на видних місцях поруч з драбинами, за якими можна евакуюватися, і пожежними виходами. Виходи розмічають відповідними помітними та читабельними табличками.
   
 • Інструкції для персоналу на випадок пожежної небезпеки по діям для ефективної евакуації людей. Такі інструкції розробляються і використовуються в суб’єктах господарської діяльності, на території яких можуть одночасно перебувати 100 і більше осіб, і специфіка яких пов’язана, наприклад, зі сферою освіти, медицини, обслуговування тощо.

Навчання з пожежної безпеки на підприємстві

Слід підкреслити, що тільки лише документів для проходження перевірки ДСНС недостатньо. Найкращий спосіб уникнути приписів щодо усунення недоліків в системі пожежної безпеки на підприємстві та штрафів — вести реальну протипожежну роботу відповідно до вимог чинного законодавства і регулярно проводити для співробітників навчання та інструктажі.

Адже недарма вважається, що правила пожежної безпеки та охорони праці написані кров’ю. На жаль, статистика ДСНС свідчить, що нехтування або недостатній контроль за виконанням цих правил призводить до трагедій. Чи не поповнити рядки сумної статистики пожеж можливо тільки за умови неухильного дотримання протипожежних нормативів. І, відповідно, проведення регулярних заходів для персоналу.

Комплексне навчання з пожежної безпеки включає:

 • Заняття з теоретичної частини з вивченням особливостей нормативів по організації цілісної роботи по забезпеченню, підтримці та контролю пожежної безпеки на підприємстві, а також вимог до документації.
 • Практичні семінари і тренінг по пожежної безпеки допоможе відпрацювати корисні навички щодо дій в критичних ситуаціях і закріпити їх.
 • Контроль знань (тестування, іспити) з видачею підтверджують проходження навчання документів.
 • Забезпечення слухачів актуальними нормативно-технічними та методичними матеріалами.
 • Консультативну підтримку в питаннях документального супроводу.

Джерело: ПрофітехРозсилка новин