Проект групи компаній «МЕДІА-ПРО»
Отримувати новини

Новини

Повернутися до переліку новин

Якими нормативно правовими актами керується Держпраці при здійсненні заходів контролю?

Під час онлайн-прийому, що відбувся в Держпраці Полтавщини 7 серпня, головний бухгалтер приватного підприємства «Агора» Наталія Свиридюк звернулась до керівництва служби за підтвердженням законності проведення інспекційного відвідування і запитом щодо того, якими нормативно правовими актами керується Держпраці та його територіальні управління при здійсненні заходів контролю.

Відповідав на запитання заступник директора департаменту з питань праці Володимир Гончарук. Він пояснив, що право на проведення заходів державного контролю з питань додержання законодавства про працю в цілому Держпраці та її територіальним органам надано ст. 259 КЗпП, щодо оплати праці –  ст. 35 ЗУ «Про оплату праці».

За роз’ясненням фахівця, у зв’язку із відсутністю нормативного документу, який визначає порядок проведення заходів державного контролю з питань додержання законодавства про працю, інспекційні відвідування на сьогоднішній день проводяться:

  • за зверненнями громадян (ст. 15 ЗУ «Про звернення громадян»);
  • за зверненнями народних депутатів (ст. 16 ЗУ «Про статус народного депутата»);
  • за зверненнями депутатів місцевих рад (ст. 13 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад);
  • рішенням судів (ст. 1291 Конституції України);
  • щодо виконання суб’єктом господарювання приписів.

«Крім того, – зазначив Володимир Гончарук, – Управління в своїй діяльності також керується Конвенціями Міжнародної організації праці: «Про інспекцію праці у промисловості й торгівлі» від 1947 року та «Про інспекцію праці в сільському господарстві» від 1969 року. Вищезгадані Конвенції ратифіковано Україною і вони, згідно Конституції України і ЗУ «Про міжнародні договори України» мають перевагу над національним законодавством».

Заступник директора департаменту з питань праці нагадав і про те, що за результатами проведених заходів державного контролю інспектором праці вживаються заходи щодо притягнення суб’єкта господарювання та його посадових осіб та фінансових та адміністративних санкцій згідно із вимогами чинного законодавства (ч. 1-4, 7 ст. 41, ст. 41-2, 41-3, ч. 2 ст. 188-1, ст. 188-6  КУпАП, ст. 265 КЗпП). Щодо порядку складення матеріалів за результатами інспекційного відвідування, то інспектори праці керуються наказом Міністерства соціальної політики від 18.08.2017 № 1338, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 12.12.2017 за № 1500/31368, яким затверджено форми документів, що складаються при здійсненні заходів державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Відтак, хоч форми затверджені зазначеним наказом і містять посилання на Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295, який втратив чинність, проте сам наказ Мінсоцполітики є чинним.

Джерело: прес-центр Управління Держпраці у Полтавській областіРозсилка новин