...

Хто має відповідати за справний стан посудин, що працюють під тиском


Хто має відповідати за справний стан посудин, що працюють під тиском

Працівник служби охорони праці не може залучатись до виконання функцій, не передбачених Законом України «Про охорону праці» та Типовим положенням про службу охорони праці, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці від 15 листопада 2004 р. № 255 (НПАОП 0.00-4.21-04). При цьому, відповідно до п. 1.4 НПАОП 0.00-4.21-04 «на підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва (суміщення) особи, які мають відповідну підготовку», то й допустиме суміщення обов’язків на підприємстві. Для підприємств з чисельності працюючих понад 50 осіб суміщення обов’язків з питань охорони праці чинне законодавство не допускає.

Організація експлуатації засобів виробництва підвищеної небезпеки (зокрема посудин, що працюють під тиском) повинна передбачати триступеневу структуру (розділ 7.1 Правил будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском; НПАОП 0.00-1.07-87):

— особа, відповідальна з нагляду за технічним станом та експлуатацією засобів виробництва, які містять посудину, що працює під тиском;
— особа, відповідальна за справний стан та безпечну дію посудин, що працюють під тиском (механік, електромеханік);
— особа, відповідальна за безпечну дію посудин, що працюють під тиском (оператор, машиніст тощо).

Якщо підійти формально, то для підприємства з чисельністю працівників до 50 осіб заборони суміщення обов’язків інженера з охорони праці та особи, відповідальної за справний стан та безпечну роботу посудин, що працюють під тиском, не існує. Але з іншого боку функції інженера з охорони праці мають переважно контролюючий (інспектувальний) характер, тому є доцільним суміщення інженера з охорони праці функцій особи, відповідальної з нагляду за технічним станом та експлуатацією засобів виробництва, які містять посудину, що працює під тиском, оскільки може виникнути колізія: особа, яка відповідає за технічний стан посудин, що працюють під тиском, одночасно контролює дотримання вимог їх технічної експлуатації (тобто, інженер з охорони праці повинен сам собі виписати припис за формою ОП-1 у разі не дотримання вимог технічної експлуатації посудин, що працюють під тиском).

«Робітники, робота яких пов’язана з зберіганням і застосуванням апаратів і посудин, що працюють під тиском, … повинні мати відповідний документ, що засвідчує завершену та успішну спеціальну підготовку до виконання цих робіт та своєчасну перевірку знань з охорони праці» (Розділ «Загальні положення», п. 8 Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 1. Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 р. № 336).

Микола Федоренко,
головний державний інспектор Головного управління Держпраці України в Київській обл.

Відповідь надано журналом “Охорона праці і пожежна безпека” (№4, 2016)

Детально зміст №4, 2016 журналу