Дозвіл на експлуатацію орендованого обладнання


Дозвіл на експлуатацію стаціонарних підйомників

Статтею 21 Закону України «Про охорону праці», Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 та Правилами будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів отримання дозволу на експлуатацію вантажопідіймальних кранів організацією, яка не є власником крана, не передбачено.

Тому дозвіл на експлуатацію орендованого крана не вимагається.

Відповідно до розділу 7 «Вимоги до експлуатації» Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 червня 2007 р. № 132 (п. 7.411), суб’єкт господарювання, який експлуатує вантажопідіймальні крани:

  • призначає працівника, який здійснює відомчий нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів;
  • призначає працівника, відповідального за утримання в справному стані вантажопідіймальних кранів;
  • призначає працівника, відповідального за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами тощо.

Це стосується суб’єкта господарювання, який є власником крана. Окрім цього, він повинен також мати відповідний дозвіл органів Держгірпромнагляду.

Орендар призначає особу, відповідальну за безпечне проведення робіт, якщо інше не передбачено договором оренди.

Окрім цього, для забезпечення безпечного проведення робіт вантажопідіймальними кранами орендарем мають бути розроблені та затверджені підприємством (організацією), що здійснює ці роботи:

  • ПВР на виконання цих робіт;
  • технологічні карти складування вантажів, навантаження і розвантаження рухомого складу, з якими ознайомлені (під підпис) працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними кранами, машиністи кранів і стропальники;
  • способи безпечного стропування, обв’язування вантажів, а також способи безпечного кантування вантажів, якщо така операція проводиться за допомогою вантажопідіймальних кранів, із зазначенням пристроїв, що застосовуються, а стропальники ознайомлені з цими способами.

Схеми стропування та обв’язування видаються на руки стропальникам і машиністам кранів та вивішуються у місцях проведення робіт.

Що стосується здійснення нагляду за безпечною роботою орендованого вантажопідіймального крана інженером з охорони праці, то відповідно до Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 15 листопада 2004 р. № 255, це не входить до його обов’язків. Згідно з Типовим положенням він здійснює перевірки дотримання працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці під час виконання робіт, зокрема, й орендованого обладнання.

Матеріал надано редакцією журналу «Охорона праці і пожежна безпека»