Протипожежний захист готелів


Протипожежний захист готелів

Валентин Стоєцький,
начальник відділу пожежно-профілактичної роботи ДПТ України

 Готелі належать до об’єктів із масовим перебуванням людей, тому питання їх пожежної безпеки повинні стояти на першому місці. Це передбачає насамперед правильне проектування будівель, забезпечення їх надійним інженерним обладнанням, електропостачанням, системами зв’язку та сигналізації, шляхами евакуації тощо

1. Вимоги до проектування готелів

1.1. Якщо приміщення готелів розташовуються у складі багатофункціональних будинків або зблоковані з іншими підприємствами та установами, готелі повинні бути планувально відокремлені, ізольовані та забезпечені самостійними входами і комунікаціями (вертикальними й горизонтальними).
1.2. Розміщення житлових приміщень у підземних, підвальних і цокольних поверхах не допускається.
1.3. При включенні до складу готелю груп приміщень громадського призначення, що працюють на населений пункт, де розміщується готель, для них слід передбачати ізольовані входи з вулиці.
1.4. Ґанки основних входів повинні обладнуватися пандусами з нахилом не більше 1:12. Ґанки і пандуси з висотою верхньої позначки від землі більше 0,45 м повинні мати огорожу.
1.5. Розсувні та обертові двері повинні дублюватися двостулковими дверима, які задовольняють умови евакуації згідно з вимогами ГОСТ 12.1.004 ССБП «Пожежна безпека. Загальні вимоги».
1.6. Основні входи до готелів повинні мати тамбури. Другорядні входи допускається обладнувати подвійними дверима, що відчиняються в напрямку виходу.
1.7. Внутрішні сходи номерів повинні відповідати вимогам ДБН В.2.2-15-2005 «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення». Сходи допускається передбачати дерев’яними із забіжними сходинками. Влаштування внутрішніх сходів, а також входів (виходів) до дворівневих номерів повинно забезпечувати можливість внесення (винесення) великих меблів і заміни внутрішнього обладнання у разі ремонту.
1.8. Підприємства харчування в готелях повинні відповідати вимогам ДБН В.2.2-9-2009 «Будинки і споруди. Громадські будинки та споруди. Основні положення» та ДСТУ 4281:2004 «Заклади ресторанного господарства. Класифікація». Типи і місткість підприємств харчування (крім їдалень для персоналу) наведено в таблиці 1.

Таблиця 1

Мінімальна кількість місць у підприємствах харчування (у % до місткості готелю)

Види підприємств харчування

Категорія готелю

*

**

***

****

*****

1. Ресторани

60

75

90

95

2. Кафе

50

25

15

10

10

3. Їдальні

50

4. Буфети

10

10

5

5

5. Бари:

 

 

 

 

 

— при вестибюлі;

1

1

1,5

2

3

— на житлових поверхах;

5

10

10

— при басейні;

1

1

— при сауні;

2

2

— при спорткомплексі;

3

3

— при зальному комплексі

3

3

5

1.9. У готелях усіх категорій місткістю більше 300 місць допускається влаштування магазинів із входами з готелю та з вулиці (зовні).
1.10. У складі готелів відповідно до їх місткості та категорії передбачаються приміщення побутового обслуговування і торгівлі, показники площ яких приймаються за таблицею 2.

Таблиця 2

Приміщення

Площа, м2, не менше

1

2

1. Перукарня1

0,25 на одного мешканця в готелях від 50 номерів

2. Комплексний приймальний пункт2 (дрібний ремонт одягу, хімчистка, прання і прасування тощо)

12 — за місткості 50–300 місць;
18 — за місткості 301–500 місць

3. Каси квитків на транспорт3

6 на одну касу

4. Каси театральні та на інші культурні й спортивні заходи4

6 на одну касу

5. Торговельні кіоски

3–4 на один кіоск

6. Магазини

за завданням на проектування

1 Передбачається для готелів категорій *** і вище. В готелях *** передбачається перукарня першої чи другої категорії відповідно до вимог ДСТУ 4094:2002 «Послуги перукарень. Загальні вимоги». В готелях категорій **** і ***** слід проектувати перукарню вищої категорії відповідно до вимог ДСТУ 4094, тобто перукарню-салон з косметичним кабінетом, приміщеннями для масажу, манікюру і педикюру та ін.; перукарні за розміщенням, об’ємно-планувальним рішенням, обладнанням, санітарно-технічним обладнанням повинні відповідати вимогам ДСанПіН 2.2.2.022.
2 Рекомендується для готелів категорій ** і *** місткістю на 100 і більше місць.
3 У готелях категорії *** і вище.
4 Для готелів усіх категорій.

1.11. Приміщення побутового обслуговування повинні бути, як правило, відокремленими і розміщуватися безпосередньо біля вестибюля готелю.
1.12. До структури готелів допускається включати культурно-видовищні та розважальні заклади різного типу. Площі цих приміщень, а також їх обладнання і технологічне забезпечення слід приймати згідно з вимогами ДБН В.2.2-16 «Будинки і споруди. Культурно-видовищні та дозвіллєві заклади».
1.13. Зовнішнє пожежогасіння будівель готелів передбачається відповідно до вимог СНИП 2.04.02 «Водопостачання. Зовнішні мережі і споруди».

 

2. Електропостачання та електрообладнання

2.1. Електропостачання та електрообладнання будинків і споруд готелів слід передбачати згідно з вимогами ПУЕ, НПАОП 0.00-1.21, НПАОП 40.1-1.32, ДСТУ 4269:2003, а також інших чинних нормативних документів.
2.2. Категорійність електроприймачів за ступенем забезпечення надійності електропостачання слід приймати згідно з ПУЕ, ДБН В.2.5-23, а також ДСТУ 4268:2003 та ДСТУ 4269. При цьому готелі категорій **** та ***** повинні бути забезпечені за І категорією надійності електропостачання. Вентилятори центральних систем повинні мати електроживлення за І категорією.
2.3. Електроосвітлення приміщень готелів та прилеглої до них території слід виконувати відповідно до вимог ДБН В.2.5-28.
Керування освітленням може бути ручним та дистанційним.
2.4. У загальних приміщеннях готелів слід передбачати освітлення, яскравість якого регулюється з диспетчерського пункту.
2.5. В місцях встановлення комп’ютерів необхідно використовувати безвідблискові лампи.
2.6. У готелях категорії *** і вище слід передбачати люмінесцентну рекламу та систему світлових покажчиків (напрямок руху, місця паркування, назва залів, пожежні гідранти тощо).
2.7. Розміщення трансформаторних підстанцій у готелях повинно передбачатися на першому, цокольному, підвальному або першому підземному поверхах, які мають вихід безпосередньо назовні. Трансформаторні підстанції повинні бути з сухими трансформаторами.

 

3. Системи зв’язку та сигналізації

3.1. Системи звукопідсилення будинків готелів можуть виконуватися суміщеними з комунікаціями систем оповіщення про пожежу та керування евакуацією людей.
3.2. Для організації оперативного зв’язку персоналу та служб охорони, окрім проводових мереж, рекомендується додатково застосовувати системи мікростільникового зв’язку або радіозв’язку відповідно до завдання на проектування та технічними умовами.
3.3. Блискавкозахист стояків ліній мережі проводового мовлення, щогл телеантен (зокрема, супутникових) виконується згідно з ДСТУ Б В.2.5-38, ВСН 60, ВСН 1.
3.4. Охоронною сигналізацією повинні обладнуватися приміщення пожежного поста, електрощитові, венткамери протидимних установок, входи до технічних поверхів та виходи на покрівлю будинку, входи до машинного відділення ліфтів, двері шаф поповерхових пожежних кранів тощо з виведенням сигналу на пульт чергового диспетчерської сигналізації або пульт централізованого нагляду служби охорони.

 

4. Особливості облаштування вбудованих (прибудованих) приміщень

4.1. Мінімальні відстані (протипожежні розриви) між готелем та прилеглими до нього будинками (спорудами) слід приймати згідно з вимогами ДБН 360 та інших відповідних нормативних документів.
4.2. Ступінь вогнестійкості будинків готелів та допустимі при цьому поверховість та площі протипожежних відсіків слід приймати за таблицею 3.

Таблиця 3

Ступінь вогнестійкості

Гранична поверховість

Максимальна площа протипожежного відсіку, м2

I

25 (але не вище 73,5 м умовної висоти)

2200

II

10

2200

III

5

1800

IV, IIIб

1

1400

IV, ІІІб

2

1000

V, IIIa, IVa

1

1000

V

2

800

Примітка 1. Для будинків І, II, III ступенів вогнестійкості, обладнаних автоматичними установками пожежогасіння (спринклерними установками водяного пожежогасіння), площа протипожежного відсіку може бути збільшена не більше ніж удвічі (крім підвальних поверхів).
Примітка 2. У підвальній частині будинку готелю (незалежно від поверховості надземної частини) найбільша площа протипожежного відсіку може бути не більше 1000 м2, для підземних автостоянок — згідно з ДБН В.2.3-15.

4.3. Допускається розташовувати готелі (готельні приміщення) у громадських будинках іншого призначення, житлових будинках І, II, III ступенів вогнестійкості. Такі готелі (готельні приміщення) слід виділяти в окремий протипожежний відсік (протипожежними стінами класу вогнестійкості не менше REI 150 — у будинках І ступеня вогнестійкості; не менше REI 120 — у будинках II, III ступенів вогнестійкості) із самостійними шляхами евакуації (коридорами, сходовими клітками, вестибюлями тощо), ліфтовими шахтами.
4.4. Вбудовані (прибудовані) приміщення незалежно від призначення, які розраховані на одночасне перебування більше 500 людей, повинні відокремлюватися від інших приміщень протипожежними стінами і перекриттями 1-го типу.
4.5. Приміщення (групи приміщень) загальною місткістю більше 100 місць, які складають єдиний архітектурний комплекс одного функціонального призначення (приміщення громадського харчування, культурно-дозвільного призначення, житлові зони й інші групи приміщень), повинні бути виділені в окремий протипожежний відсік (протипожежними стінами класу вогнестійкості не менше REI 150 — у будинках І ступеня вогнестійкості; не менше REI 120 — у будинках II, III ступенів вогнестійкості) та мати самостійні шляхи евакуації (коридори, сходові клітки, вестибюлі).
4.6. Допускається у будинках готелів розміщувати підприємства роздрібної торгівлі загальною площею не більше 500 м2 за умови відокремлення їх від інших приміщень протипожежними перегородками 1-го типу.
4.7. При розміщенні в складі готелів ресторанів, вар’єте та інших громадських приміщень місткістю більше 50 осіб необхідно передбачати не менше одного евакуаційного виходу з цих приміщень на сходову клітку або безпосередньо назовні.
4.8. Допускається розміщувати на покрівлях готелів літні ресторани, кафе, оглядові та прогулянкові майданчики за умов:
— одночасної місткості не більше 50 осіб;
— застосування в усіх шарах покрівлі (крім пароізоляції) негорючих матеріалів;
— влаштування евакуаційних виходів, що ведуть до двох розосереджених сходових кліток.
4.9. У будинках І–III ступенів вогнестійкості офісні приміщення, які розташовані на поверхах із житловою зоною, повинні бути відокремлені від приміщень іншого призначення глухими протипожежними перегородками 1-го типу і мати вихід по окремому коридору на сходові клітки. Вихід із зазначених офісних приміщень до загальних сходових кліток будинку допускається передбачати через протипожежні двері 1-го типу (у будинках І, II ступенів вогнестійкості), 2-го типу (у будинках III ступеня вогнестійкості).
4.10. Розміщення лазень і саун на житлових, підвальних і підземних поверхах забороняється, за винятком розміщення лазень з мокрими процесами (вологі, парові, трав’яні тощо) у житлових номерах готелів.

 

5. Шляхи евакуації

5.1. Застосування евакуаційних сходових кліток, залежно від умовної висоти готелю, слід передбачати згідно з ДБН В.2.2-9.
5.2. У готелях матеріали покриття підлог на шляхах евакуації (загальних коридорах, сходових клітках, вестибюлях тощо) повинні відповідати вимогам ДБН В. 1.1-7, а покриття підлог у приміщеннях — вимогам ДБН В.2.2-9.
5.3. У двоповерхових будинках готелів із кількістю не більше 10 номерів як другий евакуаційний вихід із другого поверху допускається передбачати вихід на зовнішні сходи типу С3.
5.4. Вхідні двері в номери будинків готелів повинні мати клас вогнестійкості не менше ЕІ 30.
5.5. При визначенні параметрів шляхів евакуації розрахункову кількість людей у приміщеннях необхідно збільшувати проти проектної місткості в 1,25 разу, за винятком видовищних та інших приміщень з регламентованою кількістю місць, а також підприємств роздрібної торгівлі, де чисельність покупців слід приймати з розрахунку однієї людини на 3 м2 площі торговельного залу, включаючи площу, зайняту під обладнання.
5.6. Відстані по шляхах евакуації від найбільш віддалених вхідних дверей номерів готелів до дверей сходових кліток повинні бути не більше зазначених у таблиці 4.

Таблиця 4

Ступінь вогнестійкості будинку

Відстань, м, при щільності людського потоку під час евакуації D, люд/м2

D ≤ 2

2 < D ≤ 3

3 < D ≤ 4

4 < D ≤ 5

D > 5

1

2

3

4

5

6

із готельних номерів, розташованих між сходовими майданчиками або зовнішніми виходами

І–III

60

50

40

35

20

ІІІб, IV

40

35

30

25

15

IIIa, IVa, V

30

25

20

15

10

із готельних номерів з виходами у тупиковий коридор або хол

I–ІII

30

25

20

15

10

IIІб, IV

20

15

15

10

7

IIIa, IVa, V

15

10

10

5

5

Примітка 1. Щільність людського потоку D, люд/м2 визначається відношенням кількості осіб, які евакуюються, до площі шляху евакуації (площі загального коридору будинку).
Примітка 2. Відстань від вхідних дверей номерів готелів до дверей сходових майданчиків визначається по коридору до:
— дверей сходових кліток типів СК1, СК2;
— дверей виходу на повітряну зону сходової клітки типу Н1;
— дверей виходу в протипожежний тамбур-шлюз сходових кліток типів Н3, Н4.

5.7. При розміщенні на шляхах евакуації дверей, що замикаються за умовами експлуатації, в них повинні бути передбачені запори, що відчиняються (без ключа) з боку тих, хто евакуюється.
5.8. У будинках готелів (секційних будинках — у кожній секції) з умовною висотою понад 26,5 м слід передбачати не менше одного ліфта, що має режим роботи «Транспортування пожежних підрозділів», влаштування якого необхідно здійснювати згідно з НАПБ Б.01.007.
5.9. Необхідно передбачати під’їзд пожежних автомашин до будинків готелів згідно з вимогами ДБН 360, а також до пожежних гідрантів, основних евакуаційних виходів з будинку, входів, що ведуть до ліфтів з режимом роботи «Транспортування пожежних підрозділів».
5.10. У приміщеннях, де встановлюються приймально-контрольні прилади, слід розміщувати плани поверхів (картки або плани пожежогасіння, узгоджені з місцевим органом Держпожежнагляду).

 

6. Автоматичні системи сповіщення та пожежогасіння

6.1. Всі готелі повинні бути обладнані автоматичними системами пожежної сигналізації.
6.2. Готелі, які розраховані на 50 та більше номерів (незалежно від поверховості), обладнуються адресними системами автоматичної пожежної сигналізації з встановленням виносного пристрою індикації про пожежу.
6.3. Сигнали про спрацювання систем протипожежної автоматики виводяться на пульти централізованого пожежного спостереження.
6.4. Автоматичними установками пожежогасіння обладнуються будинки готелів з умовною висотою понад 26,5 м. У зазначених будинках необхідно влаштовувати диспетчеризацію систем протипожежного захисту з обладнанням пульта керування.
6.5. Приміщення електронних АТС та серверних готелів категорій **** та ***** необхідно обладнувати системами газового пожежогасіння.
6.6. Кухонне обладнання та системи вентиляції ресторанів готелів необхідно обладнувати спеціальними установками локального пожежогасіння згідно з вимогами НАПБ Б.06.004.

 

7. Засоби захисту

7.1. Готелі слід обладнувати знаками безпеки та покажчиками згідно з ДСТУ ISO 6309 та ДБН В.2.5-28.
7.2. У готельних номерах та приміщеннях для персоналу, які розташовані у будинках із атріумами (пасажами), у готелях умовною висотою понад 26,5м категорії *** і більше, у готелях **** і ***** категорій незалежно від умовної висоти слід влаштовувати шафи зберігання засобів індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі. Такі шафи повинні бути вбудованими (у стіну, перегородку) або навісними (кріпитися до стіни, перегородки), розміщуватися на висоті від 0,5 м до 1,0 м (від низу шафи до рівня підлоги), мати отвори для провітрювання. Кількість засобів індивідуального захисту органів дихання визначається за кількістю місць у готельних номерах та чисельністю персоналу. Розміри шаф повинні забезпечувати можливість розміщення в них зазначених засобів. Засоби індивідуального захисту органів дихання повинні мати сертифікат відповідності.

Примітка. На дверцятах шаф (із зовнішнього боку) повинен бути напис «Засоби індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі».

7.3. Готелі слід оснащувати вогнегасниками згідно з НАПБ Б.03.001. При цьому на кожному поверсі готелів слід передбачати розміщення не менше двох переносних вогнегасників.
7.4. Вогнегасники повинні відповідати ДСТУ 3675 та розміщуватися згідно з вимогами ГОСТ 12.4.009, НАПБ Б.01.008. Місцезнаходження вогнегасників має бути позначено знаком згідно з ДСТУ ISO 6309, який розміщується на видному місці.

 

Стаття надана редакцією журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
спеціально для інтернет-порталу «Всеукраїнська асоціація кадровиків» 
(детальніше — журнал «Охорона праці і пожежна безпека» № 7, 2015)