Обережно: слизька поверхня!


Ціна падіння

Питання безпечного пересування працівників територією підприємства, сходами, ганками, коридорами та вестибюлями, підлога яких облицьована природними або штучними матеріалами з гладкою поверхнею, вкрай загострюється в холодний період року. При потраплянні на гладку поверхню снігу, льоду або вологи для людини збільшується ризик падіння та отримання травми, яку згідно з чинним законодавством безперечно буде пов’язано з виробництвом.
Питання слизькості поверхні особливо важливе для агропереробних, харчових і нафтопереробних підприємств, де на підлогу виробничих приміщень може потрапляти вода, жир, мастила тощо.
В неопалюваних приміщеннях складів, гаражів підлоги можуть вкриватися кригою після потрапляння води.
Зайвим буде нагадувати про небезпеку слизьких доріг і тротуарів на території підприємства.

 Нормативні документи щодо слизькості поверхні

В чинних будівельних нормах чітко не визначено параметри слизькості поверхонь, якими пересуваються люди. Але загальні вимоги з цього питання в деяких документах існують.
Вимоги щодо очищення території підприємства від снігу містять усі галузеві правила з питань охорони праці. Крім того, п. 4.1.3 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України від 19 жовтня 2004 р. № 126, вимагає дороги, проїзди та проходи до будівель, споруд утримувати справними та взимку очищати від снігу. Пунктом 4.3.11 цих правил не допускається улаштовувати слизьку підлогу на шляхах евакуації. А входи до виробничих будівель і споруд завжди є шляхами евакуації.
Згідно з п. 11 Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 2006 р. № 1764, у процесі експлуатації споруд повинні бути виключені ризики нещасних випадків.
ДБН В.1.2-9-2008 «Основні вимоги до будівель і споруд. Безпека експлуатації», затверджені наказом Мінрегіонбуду України від 26 січня 2008 р. № 37, установлює головні положення основної вимоги до виробів, будівель і споруд щодо забезпечення безпеки експлуатації, визначеної у Технічному регламенті будівельних виробів, будівель і споруд. Зокрема, п. 5.3.2.2 цього документа визначено ризик падіння після ковзання. А його ж п. 5.3.2.6.1 встановлює, що для запобігання падінню після ковзання будівельні вироби, які застосовуються для відповідних елементів будівельних об’єктів (підлог, сходів, тротуарів, доріг), повинні мати обмеження щодо слизькості.

 Характеристики покриття

В свою чергу, показник слизькості залежить від характеристик покриття, а також наявності на ньому води чи жиру. Важливим фактором запобігання ризикам падіння є відповідні якості будівельних виробів, які утворюють поверхню для переміщення людей. Слизькість поверхонь будівельних виробів може бути визначена випробуваннями згідно за стандартизованими методами або обчисленнями з урахуванням різних параметрів.
Наприклад, підлога виробничого приміщення може вкриватися гладенькою плиткою або неслизьким лінолеумом, вона може бути сухою, вологою після прибирання, обмерзлою на складі, який не опалюється, змащеною необережно розлитими нафтопродуктами, полірованою тощо.

 Дешева рибка — …

Проектні організації при розробленні проектної документації зазвичай намагаються  дотримуватися нормативних вимог щодо слизькості шляхів пересування людей. Проте замовники часто нехтують цими вимогами (як правило, в прагненні зменшення будівельних витрат), особливо при поточних ремонтах приміщень і будівель, і використовують матеріали, які створюють ризик падіння працівників після ковзання.

Як запобігти падінням

Для запобігання слизькості поверхонь пересування людей в будівлях і на територіях підприємств з виробничої практики можна рекомендувати такі заходи.
1. Утримання цих поверхонь в чистоті та сухості.
2. Застосування пристроїв, які запобігають ковзанню при пересуванні людей: накладок на східцях сходів і ґанків, фіксованих на слизькій поверхні гумових килимків або килимових доріжок, рифлення металевих настилів (суднові палуби та настили машинних відділень, містки обслуговування енергетичних і хімічних агрегатів).
3. Належне освітлення шляхів пересування зі слизьким покриттям.
4. Встановлення перил і поручнів на небезпечних переходах зі слизьким покриттям.
5. Проведення вологих прибирань підлоги виробничих приміщень лише в неробочий час, за відсутності працівників.
6. Встановлення на переходах виробничих приміщень зі слизькою підлогою відповідних попереджувальних знаків.