Грибовичі: повторення чорнобильських помилок


Грибовичі: повторення чорнобильських помилок

Грибовицьке сміттєзвалище — полігон, на який вже понад 60 років звозять тверді побутовівідходи зі Львова та кількох менших міст області — «бомба сповільненої дії», яка таки вибухнула й забрала життя чотирьох людей.

Про те, що ситуація там катастрофічна, говорилося давно і багато, але за більш як 20 років розмов до дій так і не дійшло. Чи то природний процес розкладання відходів викликав самозаймання, чи то спека посприяла загорянню, чи бульдозерист, що трамбував черговий сміттєвий терикон, недогасив недопалка, а чи зловмисники під покровом ночі підпалили найбільшу купу сміття — наразі невідомо. Так само поки що не ясно, чи то в результаті тривалого підземного горіння утворилася порожнина, чи через велику кількість вилитої пожежниками під час гасіння води виникла промоїна. Справжні причини трагедії (без політичних і бізнесово-корупційних нашарувань!) з часом, сподіваємося, буде встановлено. І, можливо, навіть буде покарано винних і вжито заходів щодо запобігання траге діям у майбутньому.

Нині ж маємо приспущений у жалобі штандарт на львівській Ратуші, відкрите кримінальне провадження та загрозу екологічної катастрофи — прориву дамби відстійника, що стримує токсичні інфільтрати та кислі гудрони.

Пропонуємо увазі читачів короткий опис розвитку подій та коментарі експертів.

29 травня о 4 годині 45 хвилин до Служби порятунку «101» від директора сміттєзвалища ЛКП «Збиранка» надійшло повідомлення про пожежу на території сміттєзвалища в с. Великі Грибовичі Жовківського району Львівської області. О 5 годині 7 хвилин розпочали гасіння пожежі. Площа займання становила 2000 м2. До ліквідації займання від ДСНС загалом залучалось 64 рятувальники та 16 одиниць спецтехніки.

30 травня пожежу загасили.

Того ж дня о 15 годині 6 хвилин до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про те, що на території звалища твердих побутових відходів ЛКП «Збиранка» відбувся зсув гори сміття висотою 90 м. Під сотнею тисяч
кубометрів сміття опинилося троє рятувальників — офіцер, сержант і рядовий пожежник. Четвертою жертвою став 56-річний еколог комунального підприємства «Збиранка», який спостерігав за їх роботою.

До пошуково-рятувальних робіт було залучено 574 рятувальники, зокрема 2 кінологи з пошуковими собаками, та 80 одиниць спецтехніки.

Для укріплення дамби комплексу ставів з кислими нафтовими гудронами було укладено 600 мішків з піском.

30 травня відбулось позачергове засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Львівської облдержадміністрації щодо ліквідації наслідків пожежі, яка виникла 29 травня, та подальшого зсуву сміття на території сміттєзвалища в с. Збиранка Жовківського району. На засіданні було створено оперативний штаб для координації роботи з ліквідації наслідків аварії та визначено основні завдання з організації аварійно-рятувальних робіт.

На місці події було розгорнуто польовий табір та пересувний медпункт, організовано підвезення води. Виділено й необхідну кількість інженерної техніки та пального. Про це розповів в.о. директора департаменту з питань цивільного захисту Львівської ОДА Олександр Харчук.

Він також додав, що учасники аварійно-рятувальної операції працюють цілодобово.

Основне вогнище займання рятувальникам вдалося ліквідувати досить швидко, проте на полігоні періодично виникали нові осередки вогню — тож підрозділи ДСНС змушені були запровадити на звалищі режим цілодобового моніторингу.

Сесія Великогрибовицької сільської ради прийняла рішення про повне закриття Грибовицького сміттєзвалища з 1 червня.

Крім кримінального провадження за фактом загибелі трьох рятувальників, в ДСНС розпочато службове розслідування за цим фактом, а в Головному управління Держпраці України у Львівській області відкрито спеціальне розслідування за фактом зникнення еколога компанії «Збиранка».

За ініціативою міністра екології та природних ресурсів Остапа Семерака в Україні розпочалася інвентаризація всіх сміттєзвалищ.

Продовження статті з коментарями експертів читайте у журналі «Охорона праці і пожежна безпека» №7