Разрешительная документация, необходимая для склада баллонов По результатам проверки Госгорпромнадзора нашему предприятию было выдано предписание, в содержании выявленного нарушения которого указано: 1. Отсутствует проект (рабочая документация) склада по


Разрешительная документация, необходимая для склада баллонов  По результатам проверки Госгорпромнадзора нашему предприятию было выдано предписание, в содержании выявленного нарушения которого указано: 1. Отсутствует проект (рабочая документация) склада по

Вопрос, заданный читательницей, не имеет однозначного ответа и требует анализа всех составляющих. Попробую ответить, хотя могу не учесть всех необходимых составляющих (отраслевых норм, местных требований, месторасположения объекта относительно жилых, общественных зданий, других объектов повышенной опасности и т. д.).
Набор газов, о котором идет речь, говорит о том, что предприятие занимается, скорее всего, газопламенной обработкой металлов. Обращаемся к пп. 4.7.1, где говорится: при проектировании, монтаже, испытании и эксплуатации газопроводов газового оборудования для газопламенной обработки металлов открытым пламенем необходимо, кроме требований Правил безопасности систем газоснабжения (подконтрольных Газовой инспекции), соблюдать Правила техники безопасности и производственной санитарии при производстве ацетилена, кислорода и газопламенной обработке металлов, а также Правила устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением (данными документами руководствуются Инспекция котлонадзора и Санэпидемстанция).
Вопросы проектирования, устройства и приемки-сдачи в эксплуатацию молниезащиты зданий и сооружений находятся с некоторых пор в ведении Министерства чрезвычайных ситуаций. Так что проектная организация, выполняющая такой проект, должна владеть не только всеми вышеперечисленными вопросами, но и знать требования соответствующих ДБНов, СНиПов и ГОСТов для качественного выполнения проекта. После выполнения проект должен пройти экспертизу в территориальном экспертном центре на соответствие требованиям нормативных документов, а затем быть согласован во всех вышеперечисленных инстанциях.
Далее выполнением необходимых оргтехмероприятий существующий объект приводится в соответствие с требованиями проекта, составляются инструкции, планы ликвидации аварийных ситуаций и т. п., после чего объект комиссией принимается в эксплуатацию.

Василь Харченко,
начальник служби охорони праці
ТОВ «УкрРадіоТел» (Київ),
ветеран Держгірпромнагляду України

При перевірці вашого підприємства державним інспектором Держпромнагляду було видано припис, в якому перераховані порушення вимог нормативних актів з охорони праці. При видачі припису державний інспектор зобов’язаний вказати конкретно: який пункт якого нормативного акта порушений. А тому для з’ясування питання — які вимоги якого нормативного акта порушені — необхідно звернутися до державного інспектора, який проводив перевірку, або до начальника інспекції, в якій він працює. Тим більше, що вимоги представника цієї інспекції Вам ще раз будуть виставлені при прийнятті в експлуатацію складу (як  члена державної чи робочої комісії по прийняттю об’єкта в експлуатацію).
Вимоги до проектування, проведення експертизи, будівництва, реконструкції та введення в експлуатацію об’єктів викладені в ст. 21 Закону України «Про охорону праці».
Однозначну відповідь на поставлене Вами запитання дати неможливо, не знаючи, які роботи виконує Ваше підприємство, до якої галузі господарювання воно відноситься, де розташований склад балонів та інші дані.
Вимоги безпеки до зберігання балонів з газами, вимоги до складських приміщень викладені в тій чи іншій мірі в багатьох нормативних актах:
— НПАОП 0.00-1.20-98 «Правила безпеки систем газопостачання України»;
— НПАОП 0.00-1.43-85 «Правила техніки безпеки і виробничої санітарії при виробництві ацетилену, кисню і газополуменевій обробці металів»;
— НПАОП 0.00-1.44-85 «Правила безпеки при встановленні у виробничих приміщеннях посудин, що працюють під тиском»;
— НПАОП 0.00-1.07-94 «Правила будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском»;
— НПАОП 0.00-5.11-85 «Типова інструкція з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт»;
— НПАОП 0.00-5.12-01 «Інструкція з організації безпечного ведення вогневих робіт на вибухопожежонебезпечних та вибухонебезпечних об’єктах»;
— НПАОП 27.1-1.09-86 «Правила безпеки у газовому господарстві підприємств чорної металургії (ПБГЧМ-86)»;
— НПАОП 28.5-7.13-79 «ОСТ 5.0272-79. Різання теплове металів. Загальні вимоги безпеки».
— НПАОП 28.5-7.17-80 «ОСТ 2.Н83-46-80. Кисневе різання. Вимоги безпеки».
— НПАОП 28.5-7.37-86 «ОСТ 1.42312-86. Газополуменева обробка металів. Загальні вимоги безпеки».
Крім перерахованих вище нормативних актів вимоги безпеки до зберігання балонів з газами можуть бути викладені в Галузевих правилах охорони праці, ДБН, Санітарних нормах і правилах.
Враховуючи вищевикладене, Отже Вам необхідно звернутись до проектної організації, яка з питання розроблення проекту складу для зберігання балонів. Проектна організація розробить проект у відповідності з до чинних нормативнимх актів з охорони праці з прив’язкою його до конкретної місцевості та галузевих правил охорони праці. Потім потрібно провести технічну експертизу проекту в територіальному експертно-технічному центрі ЕТЦ чи ДП «Український центр підтвердження відповідності «Промбезпека» на відповідність проекту вимогам нормативних актів з охорони праці, погодити його з місцевими органами МНС, СЕС.
Після будівництва складу та одержання позитивного експертного висновку про відповідність збудованого складу вимогам нормативно-правових актів слід в установленому порядку ввести його в експлуатацію.